Eski Yunan Alfabesi Çevirisi Hakkında Bilgisi Olan

hasantopay

Member
Merhaba arkadaşlar. Eski yunan alfabesini nasıl çevirebiliriz acaba? Bu konuda bilgisi olan veya kaynak gösterebilecek var mı

hasantopay

Member
Bu sitede dillerden anlayan 1 tane insan yok mu?

orkun

Engellendi

Selam hasantopay
1 sene önce burada bir arkadaş yazılı mezar steli bulmuştu.
Resmi yunanlı bir Arkadaşa gösterdim okuyamadı.
Eski helenistik yazıyı ancak Arkeologlar okuyabilir.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Eski osmanlica yada türkçe yi bile harf harf anlam yazim ve konusmayi bile vs 100 den 50ye kadar düşmüş geriye dönük fazla degil 1 nesil bile yok ama çoğumuz bilmiyor malesef . Kaldiki bu islerin okulunu okuyan elbet vardir onlar bilir ama parmakla sayilicak kadar az cogu karsilastirma yaparak cozuyor buluntulardada bu gecerli tahminidir yani soylenenlerin bir çoğu .

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Benim konularımda Türkiye'de tek kaynak olan iki kitap vardı ama şuanda konulara ulaşamadığım için paylaşamıyorum :) Belki sistemde bir hata vardır. Eğer olur da düzelirse paylaşırım belki sana faydası olur. Ya da sen benim profilimden konularıma bak belki sende çıkar.

hasantopay

Member
Yunan alfabesinde ki harflerin antik çağ, orta çağ ve modern çağda olmak üzere anlamları wikipedia'da var. Ordaki anlamlarına göre yunancadan çeviri yapıyorum ama tam olarak düzgün bir cümle çıkmıyor. Ama mesela 6. yüzyıl falan diye bazı yazıları çevirdim. Örneğin yunan alfabesinde W normalde yok. Fakat bazı yerlerde ki yazılarda W de geçiyor bunu anlayamadım. İnternette çok araştırma yaptım ama Türkça kaynaklarda eski diller üzerine hiçbir şey bulamadım.

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör

yani illaki anlamamız mı gerekiyor usta:205: derdin nedir onu söyle elinde bişey arsa siteye at bak bakalım anliyan armı yokmu o zaman beli olur elinde ne arsa buraya at e bizleri haberdae et

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
yani illaki anlamamız mı gerekiyor usta:205: derdin nedir onu söyle elinde bişey arsa siteye at bak bakalım anliyan armı yokmu o zaman beli olur elinde ne arsa buraya at e bizleri haberdae et
mali bi gorek deemi ustam...belki ilk goruste ask gibi okunur...misir sumer tabletlerindende daha degerli deildir herad....bu stel

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
mali bi gorek deemi ustam...belki ilk goruste ask gibi okunur...misir sumer tabletlerindende daha degerli deildir herad....bu stel

kimsenin bu siteyı artı üstadlarımızı köçük görmeyı hakkı yoktur arsa elinde bir belge atsın siteye deyılmı ustam.