Eşkiya belgelerindeki yalan

eski

Editör
Kudret kalenin gün batısında otuz beş dakika mesafede CENEVİZ KALE mevcuttur, diye yazılıyor belgelerde..
Ceneviz Kalesi Düzce Akçakoca İlçesinin 2,5 kilometre batısında, iki koy arasında bulunan bir falez üzerinde kurulmuştur.
Bu kudret kalenin o civarda oldupunu göstermiyor mu?
Fakat kudret kalesi van başkalede bulunuyor.
Kafam çok karıştı.
Aşağıdaki kale ceneviz kalesi.. Ekli dosyayı görüntüle 270601
Anadoluda Cenevizlilerin yaptırdığı 10 larca kale ve karakol var. kafan karışmasın.

eski

Editör
Arkadaşlar,
Şahsen ben karlılaştım..
İnegölde dağın tepe noktasında uzun bir kaya, tepeye tırmanarak çıkıyorsun buraya..
Yaklaşık 4 saatlik bir upraş ile ulaşıyorsun..
Bir kapı, 8 metre tünel sonra 5 kişinin girebileceği bir oda. Oda 5 kenarlı ve içerisi deniz kumu ve çakıl dolu.. O oda boş çıktı. Volcanın hazinesi diye 2 hafta çalıştık orada, 2 hafta boyunca çay, peynir ile beslendik.. Nehir suyu içtik.. O hırsla odada bulduğımuz sadece 2 adet dev erkek penisi başka birşey yoktu ve odada tünelin bitişinin altından aşağı indik..karşımıza çıkan 1 iskelet yüzü ve taban.. Ne boşluk var, nede çubuk, makinede bir işe yaramadı.. Oda boştu.. Eşkiyaların boş oda yapmalarının sebebinin anlamış değilim.. Elimde eşkiya yerlerim var, fakat o günden beri cesaret edemiyorum. ☺
Yerleri Eşkiyalar yapmadılar, medeniyetlerin yaptığı yerleri kullandılar.

serkancan

Aktif Üye
Yerleri Eşkiyalar yapmadılar, medeniyetlerin yaptığı yerleri kullandılar.
Orasını biliyorum,
Fakat o kullandıkları yerlere gömü bırakmak için açtılar..
Burada yoktu..
Buranın etrafında bir kaç oda var olabileceğini düşünüyorum.
Biz boş olanı açtım maalesef..

eski

Editör
Orasını biliyorum,
Fakat o kullandıkları yerlere gömü bırakmak için açtılar..
Burada yoktu..
Buranın etrafında bir kaç oda var olabileceğini düşünüyorum.
Biz boş olanı açtım maalesef..
Gömü bırakmak için açtıklarını niçin düşünüyorsun. Bence daha çok bulmak için açtılar.

serkancan

Aktif Üye
Gömü bırakmak için açtıklarını niçin düşünüyorsun. Bence daha çok bulmak için açtılar.
Öyle düşünürsem çalışmaya ne gerek var,
Öyle bir işçiliğe bulmak için açtıklarını düşünmek imkanı yok..

eski

Editör
Öyle düşünürsem çalışmaya ne gerek var,
Öyle bir işçiliğe bulmak için açtıklarını düşünmek imkanı yok..
Valçan ilk ganimetini anadoluyu araştıran arkeolagtan buluyor, anadoluda sağlam yerleri açıyorlar. Pay etmiyorlar arkeolog ölüyor. Bunların soygunları sadece halk ve devlet kilise vs. üzerine olmadı tarihi bir çok yerleride açtılar soydular. kimi yeri boşalttılar, kimi yeride tekrar kapattılar.
Öyle düşündüğün gibi , halkı soyarak elde edilen onlarca ton , yüzlerce ton altınları yok, her yeri açarak altın saklasınlar.

serkancan

Aktif Üye
Valçan ilk ganimetini anadoluyu araştıran arkeolagtan buluyor, anadoluda sağlam yerleri açıyorlar. Pay etmiyorlar arkeolog ölüyor. Bunların soygunları sadece halk ve devlet kilise vs. üzerine olmadı tarihi bir çok yerleride açtılar soydular. kimi yeri boşalttılar, kimi yeride tekrar kapattılar.
Öyle düşündüğün gibi , halkı soyarak elde edilen onlarca ton , yüzlerce ton altınları yok, her yeri açarak altın saklasınlar.
Ben sadece işarete bakmadı,
Gittiğim yerin ulaşım zorluğuna, çalışma imkanlarına baktım.
Öyle çalışma kararı aldım..
Metrelerce yğkseklikte sadece bir kişinin geçebileceği yerlerden geçip, düz bşr tepe çıktım.
Bunları göz önğnde bulundurarak öalışma kararı aldım,
Bu bilen insanlar böyler yerlerde ilk bu şartlsra bakarlar,
Bende öyle yaptım

eski

Editör
Ben sadece işarete bakmadı,
Gittiğim yerin ulaşım zorluğuna, çalışma imkanlarına baktım.
Öyle çalışma kararı aldım..
Metrelerce yğkseklikte sadece bir kişinin geçebileceği yerlerden geçip, düz bşr tepe çıktım.
Bunları göz önğnde bulundurarak öalışma kararı aldım,
Bu bilen insanlar böyler yerlerde ilk bu şartlsra bakarlar,
Bende öyle yaptım
kolay gelsin rast gelsin. Bende çıktığım 50 metrelik kayalıktan geri inemediğim oldu. inmek için dağa tırmanıp arka yüzden aşağı indim. güzel tarafları bunlar.
senin 5 gen odayı @ROOT ustaya danış, eşkiyada nerede geçiyor vardır bilgisi.. dediğin gibi tam 5 gense yıldız yapmış,

matrax33

Aktif Üye
Adam cezaevinde sıkıntıdan yazmış bişiler. Zindanlık zordur. Yatan bilir. En dürüst adam bile bir süre sonra yanındakine palavralar sıkmaya başlar. Hatta volçan bile bu eşkiya belgelerini yazmamış olabilir. Bir subay tarafından dağıtıldığı söyleniyor. Osmanlının son dönem subayları avrupada eğitim almışlar. Dünya klasiklerini okumuşlardır muhtemelen. Edebiyattan etkilenen bir subayın hayal gücü bile olabilir bu hikayeler.

Onu geçtim, bu eşkiya definesi peşinde gezenlerin çoğuda bir süre sonra kafayı çiziyor. Her taşı kasa, her çiziği işaret, her yapışık toprağı horosan sanmaya başlıyor.

KULT

Aktif Üye
Benim bulduğum tek eşkiya işareti çatık kaşlardı. İşareti takip ettim, kayınpederime çıktı. İşçiliği çok ağır ve zordu. Ama aldım hazineyi. Hey yavrum hey, volçana eşkiya diyen benim kayınpederi görmemişte ondandır. ????

Sare

Yeni Üye
Eşkiya belgelerini okumaya başladığınızda hemen başlarda karşınıza şöyle birşey çıkar.

Bu eşkiyalar 2. Mahmudu galata köprüsünde öldürdüler ve kafasını parçaladılar.

Halbuki 2 . Mahmut çamlıcada kız kardeşinin evinde verem hastalığından ölmüştür.

Buda belgelerin doğruluğunu sorgulamama sebeb oldu.

Bu güne kadar yazdığım veya soduğum hiç bir platformda tatmin edici bir cevap alamadım. Sizlerin fikirlerini sormak isterim.

Saygılar
Evet o bölümü çok saçma zaten galata köprüsü de galata ismiyle 1845 yılında yapılmış oysaki 2.Mahmud 1839 yılında veremden vefat etmiş.Ama Osmanlı arşivindeki belgelere bakınca gerçektende Kara Ali adında meşhur bir eşkıya reisinin Kırkkilisede yakalanıp Bulgaristanda hapsedildiği bilgisi var.Zaten Osmanlı hazinesinin geçtiği yol olarakta şimdi Kırklareli Vize yolu olarak biliniyor ama o zamanlarda İstanbul yoluymuş adı.O yol üzerinden askerlere dağıtılmak üzere gönderilirken eşkıyalar tarafından gasp edilen 5000 kese akçeden bahsediyor kayıtlarda.5000 kese akçe ne kadar altın yada para eder ki acaba