Eşkiya işaretlerimidir bu hir haritamıdır? Ustalar kaplama olduğunu düşündüğüm taşın üstündeki işaretler neyi anlatıyor yardım lütfen

Tech

Yeni Üye
Ustalar çubuklar bu taşa yönlendirdi toprakla sıfıra sıfırdı üstü kaplama olduğunu düşünüyorum, bu taş yamaçta hakim tepe ile aşağının ortasında kalıyor, eskiden yerleşim yerleri imiş yakınlarında eskiden kilise olduğunu biliyorum bu taşın 60 70 metre sağından kıvrılan bi dere mevcut sağ tarafında 10 metre mesafede yığma var ve taşın olduğu yerden yukarı doğru tünel boşluğu var 1 metre genişliğinde 15 metre kadar devam edip sağa ve sola ayrılıyor sağ tarafa 4 metre gidip kapalı şekilde boşluk verdi sol tarafa yaklaşık 8 metre gidip 3x4 metre şeklinde bi boşluk çizdi çubukların boşlukta şaşmadiğına eminim bu taştaki işaretler biseyi ifade ediyormu değerli yorumlarınızı bekliyorum

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Rakamı tam anlayamadım 1958 yazıyor acaba?

Tech

Yeni Üye
Evet hocam 5-7-1958 yazmışlar bu resimdede kaplamayi biraz kaldırmıştım üzeri yumuşak ufalanabilir tarzda biseydi ama yinede sertti taşın kendisi daha açık renk ve çok sert çok ayaküstü bi yer değil burası sonradan yazmış olabilirlermi bilmiyorum

kaynak

Evet hocam 5-7-1958 yazmışlar bu resimdede kaplamayi biraz kaldırmıştım üzeri yumuşak ufalanabilir tarzda biseydi ama yinede sertti taşın kendisi daha açık renk ve çok sert çok ayaküstü bi yer değil burası sonradan yazmış olabilirlermi bilmiyorum
Haklısın sonradan yazılma ihtimalinide göz önünde bulundurmak lazım.

Tech

Yeni Üye
Hakim tepede mezar ölçülerinde boşluk tespit etmiştik ve bu taşın sağ tarafında yamaçta iki mezar boşluğu daha tespit ettik

kaynak

Rakam hadi öyle diğer tarafdan üç nokta neden A nın altında ?
Bu noktada iş biraz ciddiye biniyor gibi gibi...

kaynak

Bu kayanın yüzü kuzeyemi bakıyor ?

Tech

Yeni Üye
Rakam hadi öyle diğer tarafdan üç nokta neden A nın altında ?
Bu noktada iş biraz ciddiye biniyor gibi gibi...
B nin yanındada üç nokta var ustam son attığım fotoları iyi bir makine ile çekmiştim, ve a nin altında 3 değil aslında 5 parmak dokunulmus gibi yandakileri biraz daha belirsiz duruyor sol taraftata aynı şekil 5 parmak izi yapılmaya çalışılmis gibi çocuk karalamistir diyende var çevremde ve çete işi gibi duruyor diyende o yüzden ınternete yüklemeye karar verdim değerli yorumlarınız için not bu taş kuzeydoğu marmara bölgesinde bahçemizin yan tarafindaki ormanda bu resimdede yığma uzaktan çektiğim taşın üstünde iken

kaynak

Evet ustam kuzeye bakıyor kesinlikle

Bizimkiler taşa ağaca bişiler karalamayı severler fakat o noktalar ilgimi çekti lakin sıra dışı
Bizimkiler damga / kaşe basmazlar :)

kaynak

Şimdi kardaşım işin realitesi ortaya çıkarabilmek için kendi adıma istediğim bir şey var oda sinyal yönleridir.
Alınacak sinyal yönlerini bilmem lazımki bağlantı kurmayı çalışayım.
Lakin aklımda bir kaç tane var eğer tutarsa ne ala...

Tech

Yeni Üye
Bizimkiler taşa ağaca bişiler karalamayı severler fakat o noktalar ilgimi çekti lakin sıra dışı
Bizimkiler damga / kaşe basmazlar :)
Benimde ilgimi çekti ustam bide dere var bunun etrafında o etraftaki çizgilerin gidiş şekli aynı derenin gidiş çizgisi gibi yapmışlar ama çizgi birden neden 90 derece döndürmusler anlamadım