Gradiometre cekimi hakkinda !

mihendis96

Aktif Üye
mihendis96 ustam gradyometre ile surfer kordinat işeleme yöntemini hiç karşılaştırdın mı aynı noktada ikisini test ettinmi grafikler benzerlik gösterecek mi acaba merak ettim ?
Ikisinden birinin kesin dogrulugunu bilsem o karsilastirmayi yaparimda suan gerek duymuyorum :) makineyi degistirecem az kaldi ama verimli bulmuyorum suan insallah test sonuclari beni yaniltir

extremesss

Yeni Üye
Ikisinden birinin kesin dogrulugunu bilsem o karsilastirmayi yaparimda suan gerek duymuyorum :) makineyi degistirecem az kaldi ama verimli bulmuyorum suan insallah test sonuclari beni yaniltir
Mutlaka paylaş sana zahmet usta, beraber inceleyelim inş. , tespit edebilecek mi nesneleri.

mihendis96

Aktif Üye
Toprakla kaynasmasini bekliyorum ustam 2 hafta filan oldu az daha bekleyelim

mihendis96

Aktif Üye
Arkadaslar firmanin muhendisiyle gorustum yeni gomuleri gormeyecegini 5 yilda bir olan manyetik kirilmalardan kaynakli dalgalar farkettigi icin cok eski yapilari gorebiliyor. Kuru kuruya elestirmek istemedim mantigima yatti cunku . Ama bolgemize gore uygun olmadigini anladim. Bolgenizdeki yapilar bosluklu ise mezarlar filan orda verim alamazsiniz bu kaniya vardim gorusme sonucu.

Bolgenizde sivali horasanli duvarli yapilar bol ise o bolgelerde verimli olacagini dusunuyorum. Bulma olasiliginiz daha cok artar. Yani bolgenizi iyi analiz edip bu dogrultuda makine tercihi yapiniz tavsiyem budur.

Tesekkurler....

Teslaburda

Member
Arkadaşlar bizzat kendim defalarca Çubuk yaptım pirinçten chrome'dan titanyumdan magnezyumdan hepsini tek tek denedim bunu deneyen kişi değerli madeni kendi görmüyorsa buluyor çubuklar çalışıyor ama şayet bir başkaarkadaşından yardım alıp değerli madeni gömülmüş ise bu değerli madeni bulamıyor yani demek istediğim bana göre çubuk işi yalandır beynimizin insan beyninin kendi duyu organlarına oynadığı bir oyundur

mihendis96

Aktif Üye
Tam aksini dusuyorum dediginizin. Cubuga inancim tam ama bosluk konusunda diyorum. Ben kullanamiyorum maalesef.

Ama her babayidigin harci degil diye dusunuyorum otturen otturuyor cubugunu :D

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Cool arkadaşımız sormuş havada kalmış. Ben bu soruyu yenileyeyim. Bu cihazı kullanıpta mezar odası v.s bi boşluğu yakalayıp teyit eden ustamız oldumu hiç ? Anladığım kadarı ile metal için değilde toprak altındaki yapılar için üretilmiş, ama sahadaki icraatı nedir ? Bu soruya tecrübe sahibi ustalar cevap yazarsa memnun olurum.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Cool arkadaşımız sormuş havada kalmış. Ben bu soruyu yenileyeyim. Bu cihazı kullanıpta mezar odası v.s bi boşluğu yakalayıp teyit eden ustamız oldumu hiç ? Anladığım kadarı ile metal için değilde toprak altındaki yapılar için üretilmiş, ama sahadaki icraatı nedir ? Bu soruya tecrübe sahibi ustalar cevap yazarsa memnun olurum.
EMF daha mantıklı duruyor bu husustada tecrübeli arkadaşlar konuya renk katarsa memnun oluruz. Ara ara güncelliycem konuyu ?

adem44

Bilgili Üye
EMF daha mantıklı duruyor bu husustada tecrübeli arkadaşlar konuya renk katarsa memnun oluruz. Ara ara güncelliycem konuyu ?
Manyometre iyidirde toprak altındakı değişiklikleri rahat buluyor dolguyu felan bulursun ayrıyeten gazıda ceker tehlıkeyıde anlarsın lazım olan cgaz ama kayada emf yada gpr cunkı hava alan yerlerde iş gormuyor oksit gaz olması lazım diğer turlu iş gormez cekım mesafesi sensorun sallanmasınıda hesaba katarsak 20 25 cm sifır 3 d hayali çekimi var desek yeridir gaz oksit olmıyan yerlerde topragın gazını oksıtını ceker toprakta mineralli tas varsa bişey var olgusu olusturabilir kısaca yuksek deger olmadıgı muddecce dikkate almayın yada mavi anormallık olmadıgı muddecce kazılanntoprakta hiç bi işe yaramaz ama dolguyu bulur sadece cunkı dolgu kazılsada diğer toprakla uyumlu olmadıgı için sinyal farklılıgı oluyor .

Hüseyin07

Yeni Üye
Gradyometre almayı düşünüyorum. Küpü algılamaz mı vaz mı geçeyim.illa boşluk mu algılıyor bu cihaz küp altın vs algılanıyor mu?

Hüseyin07

Yeni Üye
Ben gradyometre almayı düşünüyorum. Tavsiye eder misin?

adem44

Bilgili Üye
Gradyometre almayı düşünüyorum. Küpü algılamaz mı vaz mı geçeyim.illa boşluk mu algılıyor bu cihaz küp altın vs algılanıyor mu?
Algılar ama noktayı bilmeniz lazım dedoktor gibi sallaya sallaya gezemezsın cubuk kullana biliyorsan yada işaret uzmanıysan al manda sakınca yok diğerturlu zaten bi işine yaramaz .