güzel bir yer değil mi? üstatlar

Apollon01

Moderatör
Moderatör
@Apollon01
ustam, elmalar ile portakalları karıştırmayalım.
derede yapma şelale diyorsun. Bu şelale Değirmene su tutmak için yapılmış olabilir mi?
dere içindeki bent ile tepedeki mezar bekçisinin aynı dönem olma olasılığı yok.
o vakit bakılması gereken yer, tepe üzerindeki hayvanın arkası

dere içindeki mezar girişi. tünel bulunmuş. , mezara giden yolu zorlaştırmak adına moloz doldurulmuş. çok rastlanan doğal bir olay

araştırmalarını bu doğrultu da yapman ümidi ile
selametle

ragıp ustam çok teşekkür ederim, bu hayvan aslan a benziyor değil mi? aslan ise arkasına mı bakalım; karşısına mı bakalım? yorumlar için eyvallah.......

Turko

Uzman
Vatandaş yeter demiş gelen gidenden bıkmış işaretleri kırmış anıtı silmiş ler önceden açılmış yerine ağzını doldurmuş lar ya yırtıcı hayvan yer yapmasın diye yada millet oralarda dolanmasin diye yapılmış , Benim düşüncem bu anıtın etrafında çubuk ile değerli bakmak lazım yoksa uğraşmaya gerek yok

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Hemen arkasına bak, kral seni bekliyor olmalı
Demek ki bu ikinci kralımız üstadım; bu krallarla ne yapacaz bilmiyorum; daha niceleri var bende de hayırlısı olsun diyelim üstadım; bu aslanın baktığı yönde dere karşısında bu yeni attığım yer var, eşkiya işimi, kral işimi, burda bizi neler bekliyor, tuzak olmaya tuzak ama nasıl bir tuzak, tam bu aslanın baktığı yön ve bu açılmış tünel de tam oraya bakıyor üstadım; size güveniyorum ragıp ustam ve Turko ustam. bunu nasıl açalım nerden girmeli, tuzaklı yerden mi? duvarı kırmalı ordan mı girilmeli? ilginize teşekkürler üstadım

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Burası benim ihtisas yaptığım yerdir;her yer bakire ufak tefek uğraşanlar olmuş ama herşey yerli yerinde duruyor.
1. resimde kaya baştan sona yapılı yuvarlatılmış mı? 2-3-8. resimler güney batı yönüne bakıyor tuzaklı olmalı üzerinde duvar örülü; 4-5-6-7. resimler güney tarafı ve boydan boya duvar örülü; müzeden izin alıp açmayı düşünüyorum; ama burası her yerden tarih fışkıran bir yer; ne yazık ki; müzeye sordum bu güne kadar müzeden kimse izin alıp kazı yapmamış; halbu ki sokağı kazsan çok zaman duyulur tesadüfen tarihi çok değerli şeyler çıkıyor. ilginize teşekkür ederim üstadım ragıp ve Turko ve BulursamKader25

İndiana jones

Editör
Üstat kaya üzerinde kılıç iskelet korsan balık ayı ip temel reis dövmesi yılan ayı pencesi aşası tuzaklı kayalar orda bir şey olduğu açık iki taş arasında ayı kafası bir tane şeytan kafası ve üstünde halka Ekli dosyayı görüntüle 184628Demir Halka: Kaya üzerine çıkıldığında koca taşın üstünde demir halka görürseniz* bu halkalı kayaya sırtımızı dayarsak baktığımız istikamette 70 adım ön tarafında ve az solunda dirsek sapağı var bu sapaktan dereye inilir;* dereden geçerek karşıya ve halka hizasından büyük bir kara taş gelir. bu taştan* halkalı kaya aynı istikametten görünür* esaslı bir vaziyettedir;* bu kara taşın altında emaneti vardır* bulduğunuz kara taşın doğru olduğunu anlamanız için* buradan halkalı kayayı görüyor olmalısınız halkalı kaya* kara taştan başka yerden görünmez.Demir Halka: Kaya üzerine çıkıldığında koca taşın üstünde demir halka görürseniz* bu halkalı kayaya sırtımızı dayarsak baktığımız istikamette 70 adım ön tarafında ve az solunda dirsek sapağı var bu sapaktan dereye inilir;* dereden geçerek karşıya ve halka hizasından büyük bir kara taş gelir. bu taştan* halkalı kaya aynı istikametten görünür* esaslı bir vaziyettedir;* bu kara taşın altında emaneti vardır* bulduğunuz kara taşın doğru olduğunu anlamanız için* buradan halkalı kayayı görüyor olmalısınız halkalı kaya* kara taştan başka yerden görünmez.Demir Halka: Kaya üzerine çıkıldığında koca taşın üstünde demir halka görürseniz* bu halkalı kayaya sırtımızı dayarsak baktığımız istikamette 70 adım ön tarafında ve az solunda dirsek sapağı var bu sapaktan dereye inilir;* dereden geçerek karşıya ve halka hizasından büyük bir kara taş gelir. bu taştan* halkalı kaya aynı istikametten görünür* esaslı bir vaziyettedir;* bu kara taşın altında emaneti vardır* bulduğunuz kara taşın doğru olduğunu anlamanız için* buradan halkalı kayayı görüyor olmalısınız halkalı kaya* kara taştan başka yerden görünmez.Halka figürleri tekte çizilmiş olabilir bir kaç figürün arasında da olabilir. Tuzakların biri aşılırken veya bertaraf edilirken diğer tuzakların çalışabileceğini unutmamak gerekir. Halkanın anlam ve çeşitlerini o yerin coğrafi yapısı ile eşleştirme yapabilirsiniz. kısacası halka tehlike işaretleri sınıfına girmektedir.

Başka yorum: Hazine işareti değil her bir halka tuzağa işarettir. Ayrı halkalar, sırayla ayrı tuzakların habercisidir, tuzaklar arası halkalar ölçülerek bulunur. halkalar iç içe geçmiş ise sayısı kadar tuzak var demektir. tuzakların biri etkisiz hale getirilirken diğer tuzaklar devreye girer, burada önemli olan çoklu halkaların tuzakları bertaraf edilirken dikkatli olmak gereklidir. Ayrıca Yunan, Roma ve Ermeni alfabelerinde ”9-10-70” gibi rakamları ifade ediyor olabilir içerideki yasamın hangi döneme ait olduğunu bildirmektedir.

Diğer görüş; Halka işaretlerini birbirinden ayırmak gerek, bizim halka dediğimiz 3 geometrik-sel işaretlerden biri olan O, çember yada daire olabilir. çözüm için işaretin hangi amaca hizmet ettiğini anlamamız şarttır, gerçek halka büyük tuzakların habercisidir, O işaretleri para çember ve daireler ise günün saati ile ilgili bilgiler vermektedir. Üstat rast gele

deli firat

DOĞACI
xxxxxxxx

Kardeş x isareti bıraktigim yerleri yakın görmek isterim ok işareti ile gösterdigim aslanmı ayımı onuda yakın çekim görmek lazım ayrıca baktıgı yönüde görseydik Ekli dosyayı görüntüle 184638xxxxx şimdi o aslan ise baktıgı yönde bunlarmı var Ekli dosyayı görüntüle 184639 ayrıca yükledigin her fotonun acıklamasını yapıştır altına selametlen

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Kardeş x isareti bıraktigim yerleri yakın görmek isterim ok işareti ile gösterdigim aslanmı ayımı onuda yakın çekim görmek lazım ayrıca baktıgı yönüde görseydik Ekli dosyayı görüntüle 184638xxxxx şimdi o aslan ise baktıgı yönde bunlarmı var Ekli dosyayı görüntüle 184639 ayrıca yükledigin her fotonun acıklamasını yapıştır altına selametlen
delifırat ustam aslan terste işaretlediğim yere bakıyor ve orda da tuzaklı yerler var; harami işi galiba;
sizin çizdiğiniz yer uzak ve çok sarp oraya gidemedim ama gidersem incelerim inşallah...2. resmin olduğu yere bakıyor ve 3. resim aynı kayada

Turko

Uzman
Ustam anıt yerleri bir örme duvar ile kapanacak yerler değildir , aç aç bitmez ordaki örmeler. Biraz daha detaylı incelemek lazım.