Hâdis Köşesi

Metalicvoice

Operatör
[FONT=&quot]“Âdemoğlunun iki dere dolusu malı olsa bir üçüncüsünü ister. Ademoğlunun içini / karnını topraktan başka bir şey dolduramaz.”[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]“Altın ve gümüş paranın, kibir ve gurur taşıyan elbisenin kulu olan helak olsun!.. Çıkar düşkünü (muhteris) kişiye (dilediği) verilirse memnun olur, verilmez ise razı olmaz (ilâhî taksim ve takdire isyan eder).” [/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]“Her ümmetin bir fitnesi vardır. Benim ümmetimin fitnesi maldır.”[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]

harunasln

Aktif Üye
Kardeşim, böyle bir konu açtığın için, Allah senden razı olsun. Benim en sevdiğim hadisleden biri;
“Veren el, alan elden daha hayırlıdır. Yardım etmeye, geçimini üstlendiğin kimselerden başla! Sadakanın hayırlısı, ihtiyaç fazlası maldan verilendir. Kim insanlardan bir şey istemezse, Allah onu kimseye muhtaç etmez. Kim de tokgözlü olursa, Allah onu zengin kılar.” (Buhârî, Zekât 18; Müslim, Zekât 94-97, 106, 124)

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
[FONT=&quot]“Âdemoğlunun iki dere dolusu malı olsa bir üçüncüsünü ister. Ademoğlunun içini / karnını topraktan başka bir şey dolduramaz.”[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]“Altın ve gümüş paranın, kibir ve gurur taşıyan elbisenin kulu olan helak olsun!.. Çıkar düşkünü (muhteris) kişiye (dilediği) verilirse memnun olur, verilmez ise razı olmaz (ilâhî taksim ve takdire isyan eder).” [/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]“Her ümmetin bir fitnesi vardır. Benim ümmetimin fitnesi maldır.”[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
Hubbüddünyâ Râsü külli hadîetin diyorsun yani kıymetli ustam. Rabbim dünya sevgisini kalbimizden alsın inş.

Metalicvoice

Operatör
@Gönül_Eri
Amin ecmain...

“Hiçbir kimse, asla kendi kazancından daha hayırlı bir rızık yememiştir. Allah’ın Peygamberi Dâvûd aleyhisselâm da kendi elinin emeğini yerdi.[FONT=&quot]”[/FONT]

Son düzenleme:

Metalicvoice

Operatör
[FONT=&quot]Hadis-i kudside de buyuruldu ki:[/FONT]
[FONT=&quot](Hak teâlâ buyurdu ki, "Ey dünya, bana hizmet edene hizmetçi ol! Sana hizmet eden de senin hizmetçin olsun.")[/FONT][FONT=&quot] [Ebu Nuaym]

[/FONT]
[FONT=&quot]Dünyaya meyledenin emeli uzun olur, sonunu getiremez, bitmez tükenmez ihtiyaca düşer; öyle bir meşgale kaplar ki mihnetinden kendini kurtaramaz.)[/FONT][FONT=&quot] [Deylemi][/FONT]

[FONT=&quot](Ahireti isteyip onun için çalışan, geçim sıkıntısı çekmez, zengin olarak sabahlar, zengin olarak akşamlar. Dünyayı talep edip onun için koşan geçim darlığı çeker, fakir olarak sabahlar, fakir olarak akşamlar.)[/FONT][FONT=&quot] [İbni Neccar][/FONT]

[FONT=&quot](Ahiret işi sana kolay gelir, dünya işi zor gelirse, bil ki sen iyi hâl üzeresin. Ahiret işi zor, dünya işi kolay gelirse, bil ki durumun kötüdür.) [/FONT][FONT=&quot][Beyheki][/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]

Mushap

Editör
Hadis 1=) Hamamdan (banyodan) çıkarken ayakları soğuk suyla yıkamak baş ağrısına karşı güvencedir.

(Camiussağir - 5765) Not:Özellikle sıcak su ile banyo yapıldığında ve uzun müddet banyoda kalındığında kanın ayaklarda, bacaklarda çoğalması ve beyne giden kanın azalması söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ayaklara soğuk su dökmek, kanın beyne daha fazla gitmesine neden olacaktır. Bu da kişinin rahatlamasına ve eğer baş ağrısı oluşmuşsa onunda yok olmasına neden olabilecektir.

Tıbbi araştırmaların, Peygamber Efendimizin (asv) bu tavsiyesinin faydalarını ortaya koymaktadır.
Rabbim seni habibine benzeyenlerden eylesin kardesim konu icin zamanlama gayet guzel olmus bir takim munafiklara tokat atar gibi masaallah (bu sozum bize kuran yeter hadise sunnete gerek yok vs gibi sozlerle ummete zarar vermeye calisan kisiler icindir)
Hadis 1.icin Aliskanlik haline getirdigim bir uygulamadir cokta faydasini gordugumu belirtmek istedim

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Rabbim seni habibine benzeyenlerden eylesin kardesim konu icin zamanlama gayet guzel olmus bir takim munafiklara tokat atar gibi masaallah (bu sozum bize kuran yeter hadise sunnete gerek yok vs gibi sozlerle ummete zarar vermeye calisan kisiler icindir)
Hadis 1.icin Aliskanlik haline getirdigim bir uygulamadir cokta faydasini gordugumu belirtmek istedim
Amin. Allah razı olsun ustam. Allahın izni ile öylelerine hiçbir yerde meydanı boş bırakmadık bırakmıycaz. Kuransız H.z Peygamber, Resûlullah'sız islam olmaz. Bende sizin gibi yıllardır uygularım bu sünnet-i elhamdülillah çok faydasını gördüm :)

Diyar22

Yeni Üye
Ebû Amr veya Ebû Amre Süfyân ibn Abdullah (r.a) şöyle demiştir: Ey Allah’ın Rasûl’ü İslâm’a dair bana öyle biz söz söyle ki ve bana İslâm’ı öylesine tanıt ki; onu bir daha senden başka kimseye sormaya ihtiyaç hissetmeyeyim dedim. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) de: "Allah’a inandım de ve dosdoğru ol” buyurdular.