Hâdis Köşesi

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
"Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa da, o kimse her gün bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı? Beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder." (Buhârî, Mevâkît 6; Müslim, Mesâcid 283)

Renix

Bilgili Üye
“Her kim, söylemediğim şeyleri bana isnâd ederse Cehennem’deki yerine hazırlansın!” (Buhârî, İlim, 38) Çok kuvvetli tehdit içeren bir hadistir, hadisin muhatapları göz göre göre Efendimizin söylemediği bir sözü söylemiş gibi anlatanlar insanlar arasında yayanlar. Böyle sözlere hadis ilminde ( Mevzu hadis ) uydurma hadis denir. Rabbim muhafaza eylesin

Mesala en bilinen örnek vereyim çogu kimse farkında bile degildir 'Pazarlık sünnettir' sözü ,çok tehlikelidir hele sırf 3 kuruş kar etmek için kullanılırsa . Dogrusu 'Pazarlık caizdir' aklınızda bulunsun

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör

Mesala en bilinen örnek vereyim çogu kimse farkında bile degildir 'Pazarlık sünnettir' sözü ,çok tehlikelidir hele sırf 3 kuruş kar etmek için kullanılırsa . Dogrusu 'Pazarlık caizdir' aklınızda bulunsun
Ustam bu güzel hatırlatma için çok tşk. Ederiz, Allah razı olsun. Dediğiniz gibi caizdir kişi isterse yapar isterse yapmaz, yapsa dahi bir mümine yakışır tarzda yapmalı.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Birde kıymetli ustalarım burda paylaştığım hadisleri özellikle seçiyor, Sahih ve hasen hadislere öncelik veriyorum. Bırakın mevzu hadisi burda paylaşmayı amel edilmesi caiz olan zayıf hadisleri dahi buraya almıyorum. Bunuda açıklamayı sizlerin gönüllerinde en ufak bi tereddüt oluşmaması için elzem gördüm. :) Bu hayırlı köşeye katılan katılmayan tüm kardeşlerimize hayırlı forumlar ve hayırlı rızıklar diliyorum.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
"Allah'ım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır."(Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/259) Amin.

Son düzenleme:

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
“İslâm’da iyi bir çığır açan kimseye, bunun sevabı vardır. O çığırda yürüyenlerin sevabından da kendisine verilir. Fakat onların sevabından hiçbir şey noksanlaşmaz. Her kim de İslâm’da kötü bir çığır açarsa, o kişiye onun günahı vardır. O kötü çığırda yürüyenlerin günahından da ona pay ayırılır. Fakat onların günahından da hiçbir şey noksanlaşmaz.”*Müslim, Zekât 69. Ayrıca bk. Nesâî, Zekât 64

Renix

Bilgili Üye
“Sonra beni şehre ilettiler ki , biri meşrıkta ( doğuda) , diğeri meğribde ( batıda) idi. Bu şehirlerin her birininiki bin kapısı var idi. İki kapısının uzaklığı bir fersah idi” Peygamberimizin Mirac ta rivayet ettigi hadis tir yazıyor da test edemedim bu konuda bilgisi olan arkdaşlardan yardım istiyorum kaynak olarak sahih hadislerdenmidir bilgisi olan paylaşsın lütfen @
Gönül_Eri

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
“Sonra beni şehre ilettiler ki , biri meşrıkta ( doğuda) , diğeri meğribde ( batıda) idi. Bu şehirlerin her birininiki bin kapısı var idi. İki kapısının uzaklığı bir fersah idi” Peygamberimizin Mirac ta rivayet ettigi hadis tir yazıyor da test edemedim bu konuda bilgisi olan arkdaşlardan yardım istiyorum kaynak olarak sahih hadislerdenmidir bilgisi olan paylaşsın lütfen @
Gönül_Eri
Ustam hadisi alıntı yaptığınız yerde hadisin altında bi kaynak belirtmemişlermi ? Misal Buhari yada müslim, taberi 335 nolu hadis gibi. Bu hadisi hatırlayamadım sorunuz üzere baktım miraçla ilgili hadislere karşıma çıkmadı

Renix

Bilgili Üye
Ustam hadisi alıntı yaptığınız yerde hadisin altında bi kaynak belirtmemişlermi ? Misal Buhari yada müslim, taberi 335 nolu hadis gibi. Bu hadisi hatırlayamadım sorunuz üzere baktım miraçla ilgili hadislere karşıma çıkmadı

Kaynağı nakledilmeyen bu hadisi (berakat yayınevinin , “altıparmak peygamberler tarihi” adlı kitaptan , “miraçtan sonra zuhur eden vakıalar” başlıklı bölümden alarak , açıklamalar ekleyerek aşağıda yazılmıştır . Şeklinde 1 not var ama kaynagını bulamadım çok araştırmama ragmen başka yerde de denk gelmedim

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
“Bize silah çeken bizden değildir. Bize hile yapıp aldatan da bizden değildir. “
Müslim, Îmân 164, Fiten 16. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Büyû 50; Tirmizî, Büyû 72; İbni Mâce, Ticârât 36