Havalandırma bacasımı ? Nedir bu ? Çevresinde işaretler mevcut ...

kısmetnasip

Yeni Üye
Şimdi üstad kare oyma yok üçgenimsi bir oyma var ayak kadar.İkincisi de 3metre kaz demişsin de 1.5mtrede ana kaya çıkıyo büyük bir ana kaya nolacak şimdi :) ?

kısmetnasip

Yeni Üye
Üstad öncellikle teşekkür ediyorum .Tünelli olduğunu bildiniz yani söylentiler o yöndeydi bizde inandık ona artık.İkincisi de o bacayı temizleme işi biraz sıkıntı çünkü doldurduk içini malum işaret belli gören olmasın diye :) Başka bi çözüm yokmu yani alından girsek kıra kıra .Çünkü başka türlü giriş denilen yerlerde hep ana kaya çıktı 1.5mtrede falan .Zor bi yer üstad Allah hepimizin yardımıcısı olsun

poseidon2023

Uzman
cubuk kullanmayı biliyorsan boşluk ve metal tespiti yap

araziyi geniş acıdan resmini ceke biliyorsan cek bakalım

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ustalarında belirttiği üzere havalandırma veya diğer deyişle ruh deliğide denilir.
Büyük ihtimalle bir veya birkaçtanede sunağı olması lazım kayanın üzerinde
Sunakların akış yönünde ana kayaya sıfır şekilde derinlemesine araştırma yapıldımı bir metre gibi mesafede yatay şekilde kaya ile karşılaşılır ve bu kayanında etrafı horasanla sağlamlaştırılmış olur genelde.
El gücü ile o yatay kayayı almak imkansız gibi birşeydir,ya iş makinesi veya akfil devrye girmesi lazım.
Yatay kayayı alınca alt tarafından kilit taşları çıkar yine horasanla güçlendirilmiş.
Onlarıda aşarsanız ana kayadaki kapağa ulaşırsınız diye düşünüyorum
Eğerki horasan yoksa kayaların etrafında ve el gücü ile araştırmaya devam edilebiliniyorsa bilinki kendi zamanında elden geçmiştir ve hüsran yaşamamak için fazla beklenti içinde olmayın

Adam78

Aktif Üye
Kardeşim kare içine aldığım yer dik dörtgen oyma gibi görünüyor. O kayanın okla isaretledigim yönünden kazmaniz gerek... ve muhtemelen okla isaretledigim taraf güney doğu.

Ekli dosyayı görüntüle 187107

kısmetnasip

Yeni Üye
Apollunus usta şimdi şöyle dediğn şekil çalışma yapılınca ana kaya çıkıyo büyük geniş bir kaya .sunaklar mevcuttur herşry dediğiniz gibi amma velakin giriş bulunmuyo : ana kayayı nasıl çözeriz az çok bu işten anlıyorum ama bu çıkan ana kaya neyin nesidir 1.5mtrede çıkıyo 5 mtre falan genişliğinde

Son düzenleme:

kısmetnasip

Yeni Üye
Ekli dosyayı görüntüle 187108
Kardeşim kare içine aldığım yer dik dörtgen oyma gibi görünüyor. O kayanın okla isaretledigim yönünden kazmaniz gerek... ve muhtemelen okla isaretledigim taraf güney doğu.

UOTE] ustam gösterdiğin yer bura ama üçgenimsi bir sunu o kare deil yani.Ve bu resimde pek belli deil ı hep ve ana kaya çıktı yerde kuzey doğu hocam ?

Son düzenleme:

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Apollunus usta şimdi şöyle dediğn şekil çalışma yapılınca ana kaya çıkıyo büyük geniş bir kaya .sunaklar mevcuttur herşry dediğiniz gibi amma velakin giriş bulunmuyo her çeşit makine geldi müjdesi bile var dendi :) ana kayayı nasıl çözeriz az çok bu işten anlıyorum ama bu çıkan ana kaya neyin nesidir 1.5mtrede çıkıyo 5 mtre falan genişliğinde
Yazdıklarımı tekrar okursan zaten sorduğun sorunun cevabı içinde var

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Adam78 ve kısmetnasip ustalarım lütfen forum kuralları gereği olan sakıncalı ve yasak kelimeleri kullanmayınız mesajlarınızda ve kullandıklarınızıda bir dakikanızı ayırıp düzenlerseniz size zahmet

kısmetnasip

Yeni Üye
Elimden geldiği kadar düzelltim hocam . Sanırım anladım demek istediğini.Peki hocam bu havalndırma deliği içerdeki metan gazının riskli olacak kadarını dışarıya atmışmıdır matkapla falan çalışınca uçmayalım havaya :)?

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Delik zaten tıkalı olur üzerinden bin küsür yıl geçmiş ve öyle düşündüğünüz gibi bir patlama yapacak oluşum olmaz ama nasip olurda sonuca ulaşılırsa kapak açılınca hemen girmeyin biraz havalanmasını bekleyin ve içeriye bez veya gazete yakıp atınki havalansın ve çıplak elle veya teninize temas ettirmeyin olası hediyeleri