Her Akarsuda Altın Bulunur mu?

iso

Yeni Üye
Benim bir sorum var henüz akarsuda altın bulma konusunda araştırmalar yapıyorum fakat Türkçe kaynak maalesef çok az. Şimdi sormak istediğim soru şu. Biz her akarsuda bir zerrecik bile olsa altın bulabilir miyiz yani o ihtimal var mıdır yoksa sadece altın rezervinin olduğu bölgelerde mi bulunur?Ben şuan doğudayım da öyle çok da çıkıp arama tarama imkanım Yok fakat aklımda bazı bölgeler var şuan Siirt'te zaten bir maden var ilçesinde bakır ve altın madeniymiş (altın da çıktığı söyleniyor) ayrıca Diyarbakır sönmüş yanardağın oluşturduğu düzlükte kurulu potansiyel olabileceğini düşünüyorum fırsat buldukça en azından bir iki saat bazı bölgelere bakmayı düşünüyorum.

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Her akarsuda altın bulma ihtimali yok denecek kadar azdır.Bölgenin jeolojik yapısı çok önemli.Bir yerde altın madeni olması çevredeki akarsularda mutlaka altın bulunabileceği anlamına gelmez.Akarsularla çok uzak yerlerden taşınmış birkaç zerre bulsanız bile,devamlılığı olmadıktan sonra bir anlam ifade etmez.
Herhangi bir akarsuda belki tesadüfen bulurum diye arama yapılmaz.Potansiyel barındıran yerleri iyi bilmek gerekir.

jeolog

Co Admin
Co Admin
iso araştırmanı Kırıntı (Plaser) Yatakları şeklinde yaparsan öğrenmek istediklerine daha kolay ulaşırsın...

iso

Yeni Üye
uçanhollandalı haklısınız hocam fakat doğudayım ve şimdilik ancak tecrübe edinmek için denemeler yapmak için araziye çıkacağım

jeolog hocam kırıntı yatakları dediğiniz olay özellikle nehir kıvrımlarındaki birikintiler mi oluyor?

ayrıca bazı kaynaklarda demir tozu olan yerde altın bulunma oranı yüksek diyordu doğru mu acaba ? bu işle halen uğraşan var mı?
yorumlarınız için teşekkür ederim.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Belki her akarsuda bulabilirsin ama önemli olan verimliliğidir. yapacağın çalışmanın sonunda elde edeceğin gelir sana kar ettirmeli. işletilibilir olmalı. bu yüzden cevher yönünden zengin yatak bulmalısın. mesela 10 metreküp bir alanda elde ettiğin altın miktarına bak, işletilebilir bir gramaj elde edebiliyor musun? tecrübe açısından önce basit yıkama sistemiyle araştırmalar yap. Rast gele

jeolog

Co Admin
Co Admin
@uçanhollandalı haklısınız hocam fakat doğudayım ve şimdilik ancak tecrübe edinmek için denemeler yapmak için araziye çıkacağım

@jeolog hocam kırıntı yatakları dediğiniz olay özellikle nehir kıvrımlarındaki birikintiler mi oluyor?

ayrıca bazı kaynaklarda demir tozu olan yerde altın bulunma oranı yüksek diyordu doğru mu acaba ? bu işle halen uğraşan var mı?
yorumlarınız için teşekkür ederim.
Mississippi tipi diye adlandırdığımız nehir kıvrımlarında (aşağıdaki haritada yılan gibi kıvrım yapmış yerler) nehrin debisi azaldığı için taşınan kırıntılar buralarda ağırlığından dolayı çökerek birikirler. Bu tip yerlerde bulma şansın daha fazladır. Demir tozu varsa altın vardır demek kesin değildir. Çünkü nehrin havzası bir dönem A madeni içeren topraktan geçmiştir, başka bir dönem de B madeni içeren topraktan geçmiştir.

Ekli dosyayı görüntüle 156625

iso

Yeni Üye
bozoklu haklısınız hocam ben de o yüzden öncelikle basit yıkama ile birkaç bölgede denemeler yapmayı amaçlıyorum. daha sonra potansiyel olan yerde daha detaylı çalışmalar yapılabilir.. zaten bu işe herkes önce hobiyle başlar fakat zengin bir yatak bulunursa neden değerlendirilmesin değil mi ?

jeolog tamamdır hocam doğru anlamışım çünkü araşştırma yapılacak yerlerde de nerelere bakılacapını bilmek lazım birraz araştırma yapıp gideceğim..

merak ettiğim bir konu var şuan halihazırda toprak eleyerek altın çıkaran kimse var mı forumda?

yorumlarınız için teşekkür ederim...

Adam78

Aktif Üye
Her akarsuda altın bulma ihtimali yok denecek kadar azdır.Bölgenin jeolojik yapısı çok önemli.Bir yerde altın madeni olması çevredeki akarsularda mutlaka altın bulunabileceği anlamına gelmez.Akarsularla çok uzak yerlerden taşınmış birkaç zerre bulsanız bile,devamlılığı olmadıktan sonra bir anlam ifade etmez.
Herhangi bir akarsuda belki tesadüfen bulurum diye arama yapılmaz.Potansiyel barındıran yerleri iyi bilmek gerekir.
Her akarsuda altın mevcuttur, lakin mevcut olan altın partikul ve parcaciklarinin o akarsudaki miktarı değişkendir oyleki bölgesel olarak çok fazla değişkenlik gösterirler örneğin ic anadolu bölgesindeki akarsularda altın rezervi çok dusukken bu olay karadeniz bölgesinde çok yüksek olabiliyor. Bölgesel olarakta kendi içinde bölgelere ayrılır örneğin ic anadolu bölgesinde konya şehri civarında akarsularda altın verimliliği çok azken afyon şehri çevresinde tavan yapabiliyor. Mesela doğu ve güney doğuda fırat ve dicle nehirleri müthiş bir rezerve sahiptir.

kolerado_1

Yeni Üye
dsi tarafından dere ıslahı adı altında talan edilmemiş ve mıncıklanmamıiş tüm akarsularda eser mıktarda bulunur.tecrubelerimle sabittir..

edirne22

Editör
Bakır madeni olan yerde Altın mutlaka vardır.
Bakır madenlerinin olduğu yerlerdeki akarsularda altın kırıntıları bulabilirsin.
hatta bakır madenlerinde altın yan üründür. bakır madenlerini işletenler çıkardıkları bakırı devlete bildirirler (kaçta kaçını bildiriyorlarsa artık)
fakat yan ürünü devlete bildirmezler, tamamı ceplerine kâr kalır. vergisiz....
öyle ki, bir kaç sene önce karadeniz bölgesindeki bakır işletmesini işleten yabancılar, bun yan örünü olan altını (8-10 külçe 100 kg dan fazla) bavullarla havaalanından uçakla yurd dışına çıkarırken, bavulları havaalanında unuttular. içlerinden külçe altınlar çıkınca farkedildi. haberlerde çıktı. daha sonra adamlar geri gelip altınları alıp gittiler.
devleti soyan soyana... bürokratlar şirketlere göz yumuyor, karşılığını da alıyorlar, siyasetin finansmanı böyle sağlanıyor. kaybeden devlet ve gariban halk oluyor.
çünkü Modern Devlet, sermayeyi korumak için dizayn edilmiştir, halkı korumak için değil....

ASKER.

Aktif Üye
Dereden bulsan bile bunu test ettireceğin sağlam tanıdık kuyumcunun olması gerek bizzat benim başımdan geçen olay bende dereden altına benzer toz parçacıklar topladım önce kendim test ettim nitrik aside koydum erimedi internetten araştırıp kral suyu yaptım kral suyu da hepsini eritmedi ama suyun rengi altının eridiği gibi sarı rengini aldı
Sonra bu tozdan numune olarak Abim aracılığı ile kuyumcu arkadaşına gönderdim test için kuyumcunun belli bir süreden sonra bize geri verdiği cevap altınada benziyor ama yine test için bundan bir çuval getir test için bilmem nereye gönderecem diyor kuyumcunun böyle demesi bana yetti