Herkese selam, devletten ne kadar pay alırız

cihan11

Yeni Üye
s.a oncelikle herkese selam adım cıhan

benım merak ettıgım konu defıne ıcın ruhsatı aldık kazıyı yaptık varsayalım 20kg altın bulduk sıkke akce bızans parası hangısı olursa oslun devlet yarısını alıyo kanuna gore

sımdı
sorum 1.. devlet bu buldugumuz altının fıyatına goremı veya tarıhı degerıne gore fıyat bıcıyo ve bıctıgı fıyat bugunku altının gr 100 tl oldugunu varsayarsak buna goremı oduyo

sorum 2. ve en onemlısı devlet bıze parayı oduyomu yoksa ellı dereden su getırıp bıde bızı borclu cıkarıyomu
oduyosa nasıl 50 yıla bolup cay parası seklındemı etaftan duydugum hıc bı sekılde odmez dıye soylenıyo gercekten bılgısı olan veya ben buldum aldım dıyn arkadaslardan ogrenebılırmıyız

Moderatör tarafında düzenlendi:

ases24

Member
@cihan1: aleyküm selam hg nz iyi forumlar dilerim.

MendereS

Bilgili Üye
biçtikleri değer eserin gerçek değerinin çeyreği bile çıkmıyor bunun kaç tane örneğini gördük hele birinde %5 bile değildi; yok kardeşim ben sana satmıyorum deme gibi bi lüksünde yok ne derlerse mecbur kabul edeceksin.

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
el koyma riski var çıkan emare nin tarihine göre. sıkıntılı bi mesele. aslan kendi işini kendi halleder. kurtlara birakmaz.

Kristof34

DogacıyıZ
Gerçekte prosedür şu şekilde;

* Bulduğun mal devlet arazisinde ise %50 si senin %50 si devletin

* Bulduğun mal şahıs arazisinde ise %40 senin %10 arazi sahibi şahsın %50 devletin

Soruna gelirsek evet bir değer biciliyor en ölüsünden atıyorum senin payına 50.000 lira düştü yıl oldu 2016 :) sana bir çek yazıyorlar tahsil tarihi 31.12.2020 ölmez sağ kalirsan senindir ölürsen torun tombalaga miras olur.

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
yani ozan zorla devlete verme dıyosun

Metehan0770

Aktif Üye
19. yüzyıldan öncesine ait herhangi en ufak bir emare çıkarsa, sen o yeri bir daha göremezsin, ettiğin masrafla kalırsın,
hiç kimseyi buradan illegal iş yapmaya yönlendirmek istemem, ama benim tavsiyem şudur, illaki işi resmi yapacağım diyorsan, bulma kısmında değil, bulduktan sonra değerlendirme kısmında resmi yap işi.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dostum burada sana kimse devlete vermez demez diyemez bulunan tüm malların devlete verilmesi müzeye verilmesini ben canı gönülden isterim... %40 senin %10 arazi sahibi şahsın %50 devletin olacak sonucta sende bundan pay alacaksın bugün alırsın yada yarın... Allah herkese hefsine sahip çıkmayı hakim olmayı nasip etsin...

D

deniz_efe

Misafir
cihan1 hoş geldin arkadaşım.
Sorduğun soruya bir çok arkadaşımız net cevaplar vermiş.
İşin teslim kısmı en sıkıntılı tarafı, etsen bir türlü etmesen başka türlü.
Devlet teslim aldığı objelere o kadar az değer biçiyor ki,
resmen bana teslim etme de ne yaparsan yap havasında.
Es kaza o parçalardan 3-5 tanesi üzerinde ya da yanında bulunsa hapı yutarsın,
değer biçilemez, eşsiz nadide parçalardır onlar.
Ama alıp müzeye versen sıradan eserlerdir, yüzüne bile bakmazlar.
Durum biraz karışık yani.
Yine de her şeye rağmen; azıcık aşım kaygısız başım misali
işlerini resmi yollardan halletmen tavsiyemdir ...

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@deniz_efe seni bu yazından dolayı tebrik ediyorum....

D

deniz_efe

Misafir
@deniz_efe seni bu yazından dolayı tebrik ediyorum....
Ben de seni bir üstteki mesajından dolayı kutluyorum tatar26
:4:

Dostum burada sana kimse devlete vermez demez diyemez bulunan tüm malların devlete verilmesi müzeye verilmesini ben canı gönülden isterim... %40 senin %10 arazi sahibi şahsın %50 devletin olacak sonucta sende bundan pay alacaksın bugün alırsın yada yarın... Allah herkese hefsine sahip çıkmayı hakim olmayı nasip etsin...

cihan11

Yeni Üye
kısaca turkıyede yasamanın bedelını her anlamda oduyoz

yanı ne ruhsatlı kaz nede ruhsatsız
anlamadım hanı kazarsın heykel tarzı esya bulursun degerı kafasına gore bıcer lakın buldugun altın oldugu zaman en kotu ıhtımal altının o gunku degerınden hesaplayıp kac kılo bulduysan ona gore vermelı

Son düzenleme: