Horasanli tümülüs..

A.Tuna

Member
selamün aleyküm herkese..bi sorum olacakti...
Suan calistigimiz yerde tam böyle babacan bi tümülüs olmasada yigmadan büyük tümülüsten kücük 4,5-5 metre yükseklikte bi yer var..tepenin oturdugu zemini yani tepenin başlangiçtan itibaren 2,5-3 metre derinlikte açtik..araba kaputu gibi bazilari ufak bazilari büyük kilitli atma taşlari söktük ve kalan bi kaç kaya ve yaninda horasanli bi bölgeye denk geldik..daha önce bu tip çaliştigimiz yerlerde horasanla hic karsilasmamiştik..sizce burada ki horasan nelere işarettir neleri dikkate alalim..tecrübesi olan arkadaşlardan fikir istiyorum..

Nil

Engellendi
sonuca yaklaşmışsınız, tümülüslerde horasan ya kapı girişlerinde yada duvar yada tavan üstlerinde kullanılır. bu alanlar dışında horasan göremessiniz. bence hedefe ramak kalmış

A.Tuna

Member
sonuca yaklaşmışsınız, tümülüslerde horasan ya kapı girişlerinde yada duvar yada tavan üstlerinde kullanılır. bu alanlar dışında horasan göremessiniz. bence hedefe ramak kalmış[/QUOTaynı düsüncelerdeyiz Nil hanım..az önce ki konumda da heyecanım anlasılmıs oldu sanırım..sormayayım sormayayım dedim ama dayanamadım..olur ya heyecan rehavet falan filan saglıklı düsünemeyiz baska olasılıkları varmıdır diye burdan danışmak istedim..tesekkür ederim..

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Doğru yerde çalışıyorsanız bundan sonraki; şu geçirmeyen tabaka (kil katmanı) ve mezar odasına ulaşmanız lazım. Allah gönlünüze göre versin.

A.Tuna

Member
bozoklu hocam öyle tahmin ediyoruz bizde..bugün biraz daha çalıştık kocaman atmaların arasonda gorasan devam ediyor..tam netleşti yani komple horasan kullanıldıgı..

poseidon2023

Uzman
Bir tane den bahsediyon diyer ikisi nerde ve sıralama nasıl duruyor üçüde yan yanasa bizans tümbek şeklinde olur ve tugla örgü olur
Horasan bittikten sonra o örgüye gelecen buda tümülüsün tavanındasın demektir o zaman içerde calışırken İYİ bir gaz maskesi gerekir elli atmış santim tavan kalınlıgı

Tümülüsler sac ayagı üçgense bu roma dönemidir genelde kesme taştan yaparlar duvarları tavanıda pilaka taş yaparlar tavan balık sırtı gibi olur horasanı bitirip pilaka taşa gelecen tavan kalınlıgı doksan santimi bulur

A.Tuna

Member
Bir tane den bahsediyon diyer ikisi nerde ve sıralama nasıl duruyor üçüde yan yanasa bizans tümbek şeklinde olur ve tugla örgü olur
Horasan bittikten sonra o örgüye gelecen buda tümülüsün tavanındasın demektir o zaman içerde calışırken İYİ bir gaz maskesi gerekir elli atmış santim tavan kalınlıgı

Tümülüsler sac ayagı üçgense bu roma dönemidir genelde kesme taştan yaparlar duvarları tavanıda pilaka taş yaparlar tavan balık sırtı gibi olur horasanı bitirip pilaka taşa gelecen tavan kalınlıgı doksan santimi bulur
poseidon2023 hocam suan daha oda duvarı yada tavan duvarına ulasamadık..atma kayalar cok büyük işlem yavas ilerlio ama tahminimiz oda sınırına yaklastıgımız 1 m den az kaldıgı yönünde..bahsettiginiz diger ikisi var ise bile daha ulasamadık

poseidon2023

Uzman
Benim tahminim iki üç metre daha calışman gerekiyor aşarıda taşları ufaltıp yukarı alırsın pes etmezsen mazemeyide

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bu işler böyle yönlendirme zor resimli görmek gerekirki bazı yapılar seneler önce toprak altında kalmış çalıştığınız yer yığma veya tümülüs olmasını gerektren özellikler olması gerek horasan olması bence daha kötü sizin çalıştığınız yerin döneminin fazla eski olmadığını gösterir bu biizans ve romanın son dönemlerinde genelde kullanıldığı için oranın roma dönemi olamama şansını artırır benim gördüğüm genel roma ve daha eski yığmalarda horasan harcı sadece iç dizayn ve taş aralarında kullanılmış genel resim şart nasıl bi yerde çalıştığınızın çok önemi var bu konularda

Nil

Engellendi
mucit horasan grek te de var roma öncesinde yani,, sadece roma da özellikle roma cumhuriyette en sağlam haline getirilmiş , geliştirilmiş yani. işi bilen horasana bakınca grek mi roma mı anlar zaten okadar fark var

A.Tuna

Member
poseidon2023 pes etmek yok hocam tam gaz devam ediyoruz :) @mucit hocam resim çekmedim daha dogrusu net o bölge icin cekmedim o yüzden elim de yok..işin aslı hani ne nerede gibi bi soru olmadıgından ihtiyac olacagınıda düsünmemistim..bizim horosan taş aralarında..nasıl tarif edyim pizza dilimi gibi diyeyim bi tarafı kalın bi tarafı ince tasları birbirine kenetlemisler,aralarınada horasan atmışlar..
en baştan çalışmayı anlatayım..normal toprak cam gübresi tarzı yüzeysel olan toprak katmanından sonra atma taslara denk geldik..elle yemedi çalısma kepçeyle girdik..araba kaputu gibi daha büyük atmalar vardı bunlar birazdaha rasgele çıktı..bi alta inince yukarda dedigim gibi pizza dilimi gibi olmaya basladı..3,5-4 m derinlik..bu taslar araları kille doldurulmustu..normal günümüz harcıyla duvar nasıl yaparsınız o sekilde kil kullanmıslar her yerinde..4 m derinlik demistik 4m de tepenin merkezine doguru gittigimizde bu aralarda ki kil olayı yerini horasana bıraktı..3 m de horasan yok 4 m derinlikte baslıyo..2 metre civarı olan yerlerde kafa kadar bile yok yumruk gibi biraz daha büyük atmalar var..bu sekilde bi sey..bilmem gözünüzde canlandırabildim mi?..bu sekilde yani hocam calısmaya devam ediyoruz..iş bittiginde bura da paylasıcam zaten örnek olsun diye..cünkü hic bu sekilde horasanla karsılasmamıstık daha önce..

sarıkayalar

Bilgili Üye
Cift örmedir o tur tumunusler firik tumunusudur iki odalidir biri bos biri mezardir soktugunuz kilit taslar ust katmana ait alt katmani sokmen cokzor anca kepce yapar yaparsada gocer 80 cm sutun tasi var delersen odadasin kolay kelsin