İşaret Tecübeli abilerimden acil yardım

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bu kaya tepeden asagi yuvarlanmis olabilirmi?

ingiliz

Member
Yok hafif meyilli bir arazi.kepçe bulunduğu yerden arazinin kenarına tasıdı

jeolog

Co Admin
Co Admin
Lego mantigiyla dusunmelisiniz. Bu kaya ustte duruyor ve alttaki iki kayanin baglanmasini saglayan parcayi ustten kilitlemis.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Eski uygarlıklarda bazı kayalarda ki işaret dediklerimiz kalıptır. Örneğin yay odununu kalıba sokmak. Örneğin öküz boyunduruk ahşabını kalıba atmak . Örneğin Seçilmiş vasıflı taşı olduğu alanda kesip değirmen taşı yapmak sonra götürmek.
Eğer senin işaretli kalıp taşın blok kaya da veya sarp bir yerde gayrı tabii gizil bir halde dursaydı ve bir kenarı kırık veya doğal olsaydı veyahut yarım olsaydı Güzel varlığa delaletti.
Yada senin taşın blok kayalığın karşısında yerde kayalar arasında olsaydı bir ucu acayip doğal yumurta sivri veya kırık blok kayaya ok vazifesi görseydi yine orada ki mahzene delaletti.
Sanırım senin taş yerinde değil belkide köy değirmeni için kesildi .Yani kullanım ihtiyaç.Malzemeyi veren işaret doğal ile yapma arası biraz özensiz doğala uyumludur çoğu zaman.

iskenderking

Member
Değirmen ve suya yakın olma işareti , ihtimal ki meyil aşağı istikamette küçük dere,ırmak vs vardır ve yine eski değirmenler vardır

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
resimdeki buyuk üzerinde oymalı işaret olan kayayı yüksek bir dağın bulundugu yerden çıktı.üzerinde ki işaretmi bilmiyorum.bu taşın çıktığı yerde çok eski bir incir ağacıda var.
Kılit taşı kilise yada mahsen der
Iki de dikili tas olmali kurbanım
Ne kadarda değirmen taşınin ortasina benzede bu bir semboldür

Son düzenleme:

adil_e

Aktif Üye
arkadaşım mrb. senin ilk resimdeki taşın aynısından benim köyümdede var. senin taşla benim taşın yapısı bile aynı resimde gördüğüm kadarıyla yani hafif yuvarlak ve tombul. ben kendi köyümde taşı için çalışma yapmıştım. bu taşın arka kısmı yani işaret dediğimiz oymanın arka tarafıda yontulmuş düzleştirilmiş. benim taşı yerinden kaldırdığımızda altından hemen hemen aynı genişlikte yuvarlak tepsi şeklinde horasandan yapılmış parça çıkmıştı. bu horasan tepsinin kalınlığı yaklaşım 5 cm falan. bunuda aldık ordan sonuç, sonuç yok. daha sonra bu işaret dediğimiz kayanın sınır taşı olduğunu öğrendim.

Turko

Uzman
Bu sembol 3 kademe dir.
1. Düz dikdörtgen olur.
2. Paylaştığın gibi 2 uçlu.
3. İse 3 kollu olur.

3 kollu olan bu taşın çıktığı yerde . Toprak altı özenle yapılmış mahzeni söyler.

ingiliz

Member
Tesekkür ler arkadas lar yorum ve fikirleriniz için.