Isaretsiz mezar olurmu

Koto

Yeni Üye
Ustalarim bu bolgede bir dag var bu dagda acilmis kapi surgulerin hala duran bi magra bu magranin yakinlarinda tekrar merdivenle inilen bir magra ve etrafinda irili ufakli en az on tane daha magra var. Bu magranin yakin bolgelerin yikinti evler hala izleri duruyo . Ve bu bolgeden roma paralari cikiyo . Benim size sormak istedigim bolgede yasam var ama hic isaret yok ne oyuk ne cizik ne kabartma yani bu bolgede yasayanlar isaret yapmamis olabilirlermi bu bolgede kaya mezari aramak mantiksizmidir....

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
En kıymetli mezarlar ne iz ne işaret olan mezarlardır. Bazende içlerinde kıymetli birşey yoktur. Bölgeye, medeniyete göre değişir.

Koto

Yeni Üye
En kıymetli mezarlar ne iz ne işaret olan mezarlardır. Bazende içlerinde kıymetli birşey yoktur. Bölgeye, medeniyete göre değişir.
Ustam magralarin icinde ve disinda oymalar kapi surgu yerleri halen duruyo diger magralarda merdivenli inisler var ama tuzakli imis gocuk olmus .yani diyecegim yasam yeri guzel zengin oldugu belli ama bir tane isaret yok koca dagda .

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Magaralar yaşam alanlarıdır. mezarlık ise genelde suyun (derenin) diger yamacındadır. veya yakındaki kayalıklar da kaya mezarları vardır. bölge akdeniz ise likyalılar mezarlarında hiç işaret bırakmamışlardır. Bilinenin aksine Anadoludaki çoğu kral mezarıda hiçbir işaret ile belirtilmemiştir. Defini avcıları bugün olduğu gibi her dönemde de vardı.

Koto

Yeni Üye
Anladim ustam magralarin baktigi karsi tarafta oyulmus kaya mezari var bitane . Ama tam emin degilim mezar oldugundan aslinda fotosu var ama nasil yukleyecegimi bilmiyorum bi deneyeyim ustam . Belki bana mezar olup olmayacagi hakkinda bilgi verrebilirsin

Son düzenleme:

Koto

Yeni Üye
Magaralar yaşam alanlarıdır. mezarlık ise genelde suyun (derenin) diger yamacındadır. veya yakındaki kayalıklar da kaya mezarları vardır. bölge akdeniz ise likyalılar mezarlarında hiç işaret bırakmamışlardır. Bilinenin aksine Anadoludaki çoğu kral mezarıda hiçbir işaret ile belirtilmemiştir. Defini avcıları bugün olduğu gibi her dönemde de vardı.
Bu ustam dediginiz gibi magralarin tam karsisinda derrenin diger tarafinda tek bu var isaret olmayinca cok ilglenmemistim

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bu açılmış olanı. Yakınlarında açılmamış olanlarıda varmı, dikkatli bir gözle araştırma yapmak lazım.

Koto

Yeni Üye
Bu açılmış olanı. Yakınlarında açılmamış olanlarıda varmı, dikkatli bir gözle araştırma yapmak lazım.
Baska hic acilli hic bisey yok.. ustam tek bu var buda yillardan beri koylunun ballik olarak bildigi yer icinde ari yuvalari var onun icin kimse kaya mezari oldugundan suphe duymamis ... varsa eger bunun etrafindadir dimi ustam

Turko

Uzman
Anladim ustam magralarin baktigi karsi tarafta oyulmus kaya mezari var bitane . Ama tam emin degilim mezar oldugundan aslinda fotosu var ama nasil yukleyecegimi bilmiyorum bi deneyeyim ustam . Belki bana mezar olup olmayacagi hakkinda bilgi verrebilirsin
Ustam normalde hiç tarzım değildir sormak , mezar girişi dar ve derin özenle yapılmış, bölge neresi bildiğimiz bölge ise sistemi iyi kötü anlatırız.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Evet o bölgeyi araştırınız. dikkatinizi çeken yerleri fotoğraflayın. Kayalarda farklı duran kapatma, yada horasan olabilecek yerleri inceleyin. şüphelendiğiniz yerlere Tahta bir tokmakla vurarak boşluk sesi geliyormu bakın. Toprak zeminde dizili gibi duran kayalar, çökme yada yükselti olan yerlere dikkat edin.

Turko

Uzman
Ustam isparta yalvac
Usta o bölge sıralı mezarları ile meşhurdur . Ama ne hikmetse hep yol geçiyor mezarların önünden , Aynı acıda aynı konumda olacak şekilde kaya yüzeyleri arayabilirsin 700-800 mt ye kadar çıkabilir mesafeleri.