İyi günler, kiremit tozu döşeme

Acemiavci1

Member
aynen ustam bende dediginiz sekilde anladim. acaba degirmenmi diye dusundum ama emin olamadim. birde aklima burasi eskiden daha genis bir dereymiste kayiklarin yanastigi kenar olabilirmi diye bir soru takildi. boyle bir sey mumkunmu bilemiyorum. ornegine denk gelen varsa cevaplar.
seviye çok alçak ustam dere de öle büyüyecek şekilde deil eski yerleşim yerleri var burda bu taşın başlangıç kısmının 10 Mt ilerisinde bi şelale var eteki gitti tarafta ise büyük bi kaya var komyon büyüklüğünde

Acemiavci1

Member
Hatta biz ilk önce boşluğu çubukla tespit edip Kaya’yı da görünce herlade tünel var Kaya’ya giden dedik ama öle bi şey Yok bildigin ugrasmıs adamlar toprağa gömmüşler

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Entresan.
Ben çözemedim bu işi maalesef.
Belki daha önce karşılaşan olduysa, okuyan olduysa hep beraber öğreneceğiz inşallah.

Acemiavci1

Member
Entresan.
Ben çözemedim bu işi maalesef.
Belki daha önce karşılaşan olduysa, okuyan olduysa hep beraber öğreneceğiz inşallah.
Ben de ona kafa yoruyorum ustam işte bi yapıyla ilgili bi şey mi yoksa bi işaret emare için bi şey mi işin ilginç yanı 2 km ötede gene Arkadaşlar çalışma yapmışlar tıpa Tıp aynısı çıkmış ama kayalık felen hiç bi şey orda yanlız

man_correct

Bilgili Üye
seviye çok alçak ustam dere de öle büyüyecek şekilde deil eski yerleşim yerleri var burda bu taşın başlangıç kısmının 10 Mt ilerisinde bi şelale var eteki gitti tarafta ise büyük bi kaya var komyon büyüklüğünde
Bu eskiya volcanin bir hikayesinde senin anlattiginn gibi bir şelale ve çok büyük bir kafadan bahsediyor bu incele bakalım

Nasip34

Bilgili Üye
Bölgenizin tarihini, özellikle geçim kaynaklarına yoğunlaşarak araştırın derim. Bizim ailemiz 1963 den beri deri (konfeksiyon ihracat) ile uğraşır ve ben 46 yıl evvel derinin içinde doğdum desem yeridir :) anlattıklarınıza bakınca ilk aklıma gelen, 30-40 metre boyunca dere kenarına dizilmiş kayaların deri tabaklama tezgahları olabileceğidir. Günümüzde tabaklama (yağlı ham derinin, yumuşak ince/kalın giysilik hale getirilmesi) işlemi 30 kadar kimyasal işlemlerden geçerken, eskiden debbağlar (deri tabaklayanlar) su kenarında en az 1.5 x1. 5 tezgahlarda yıkama, dövme, tuzlama, kireçleme ve gerdirme işlemleri ile bu tabaklamayı gerçekleştiriyordu. Günümüzde Tuzla, Çorlu, Gerede, İzmir, Gönen gibi belli başlı OSB lerde yapılır ama eskiden her ilde belli bir bölgede yapılırdı. Bölgenizin tarihini, özellikle eskilerin geçim kaynaklarını bulabilirseniz ve bu gibi mesleki bulgulara rastlarsanız, boşa çalışmadan da kurtulmuş olursunuz. Kesin olmamakla birlikte...

turkoglu1

Member
o taşlardan kurtulup kaya ve şelaleye yakın kayalık varsa oralara odaklanın derim. boşa vakit kaybetmeyin. Nasip34 dediği gibi tabakhane olabilir. önemli bişey olsa muhakkak emaresi olur. onu bulmaya bakın.

Acemiavci1

Member
Bölgenizin tarihini, özellikle geçim kaynaklarına yoğunlaşarak araştırın derim. Bizim ailemiz 1963 den beri deri (konfeksiyon ihracat) ile uğraşır ve ben 46 yıl evvel derinin içinde doğdum desem yeridir :) anlattıklarınıza bakınca ilk aklıma gelen, 30-40 metre boyunca dere kenarına dizilmiş kayaların deri tabaklama tezgahları olabileceğidir. Günümüzde tabaklama (yağlı ham derinin, yumuşak ince/kalın giysilik hale getirilmesi) işlemi 30 kadar kimyasal işlemlerden geçerken, eskiden debbağlar (deri tabaklayanlar) su kenarında en az 1.5 x1. 5 tezgahlarda yıkama, dövme, tuzlama, kireçleme ve gerdirme işlemleri ile bu tabaklamayı gerçekleştiriyordu. Günümüzde Tuzla, Çorlu, Gerede, İzmir, Gönen gibi belli başlı OSB lerde yapılır ama eskiden her ilde belli bir bölgede yapılırdı. Bölgenizin tarihini, özellikle eskilerin geçim kaynaklarını bulabilirseniz ve bu gibi mesleki bulgulara rastlarsanız, boşa çalışmadan da kurtulmuş olursunuz. Kesin olmamakla birlikte...
tsk ederim ustam bu biraz daha akla yatkın oldu olma ihtimali var kale çevresinde bi yer yüksek kayalıklar var ve mezar işaretleri de var mezarın herhangi bi emaresi veya bi mezarla ilgili bi ayrıntımıdır acaba onu Merak ediyordum ama snn dediğin aklıma yattı çok saolun