İzinsiz bir yerde define arama.

the escape

Member
tarlada çalışmak kolay değildir muhakkak bir göreni çıkar. şahsi arazinde çalışma yapmak zor olmaz ama korktuğun yakalanmaksa sıkıntıya düşmezsin. müzeye teslimini ise hibe olarak değilde avukat eşliğinde resmi evraklar çizgisince buldum getirdim payıma düşeni talep ediyorum mantığı ile hareket edersen elbet bişeyler alırsın. normal değerinin çok altında maddi değer çıkarılır ama bi fiyat belirlenir. bulduğun sikkenin fotosunu konuna eklersen daha iyi fikir sahibi olabiliriz.

Geraltefsunger

Yeni Üye
Attım fotoğrafları 40 50 yıl önce bulmuştuk bunu annem saklamış güzel gözüküyor diye .Şimdi anlatınca şöyle şurada buldum diye araştırmaya gideceğiz.İzin alıp giderdik ama evraklar felan uğraşmak istemiyorum yada müzeyle :) Bu arada fiyat düşürmeleri önemli değil . Önemli olan devletin işine yaraması . Sikke hakkında bılgınız varsa çok iyi olur

Son düzenleme:

the escape

Member
bu sikkenin ederinin iyi olduğunu biliyorum ama pek seçemedim orjinalliği hususunda kararsızım. sikke konusunda daha bilgili arkadaşlarımız var beklersen arkadaşlarımız net yorumlar yapıcaktır. son olarak sikkenin dik resminide atarmısın ? yanlarını görebileceğimiz şekilde ve bulunduğu bölge neresi ?

Babilli

Aktif Üye
İlk fotoğraflarda ki sarılık ikinci fotoğrafta neden gümüş e dönmüş ?

Geraltefsunger

Yeni Üye
Telefon yüzünden olsa gerek 2. fotoğrafı farklı telefonla çektim . Herhangi birinizin bir yorumu yok mu bu sikke ile alakalı

Son düzenleme:

aslan81

Moderatör
Moderatör
biraz bekle sıkkeler hakkında geniş bilgiye sahip arkadaşlar var hatta sitede kataloğuda vardı birara hangi döneme ait bulursan ordan bak ama arkadaşların yorumlarını bekle ,müzeye bildirirsen şurasını sürerken çıktı diye tarlanı bir müddet sit alanı ilan edip araştırma için ekip biçtirmez birde yeddiemin olarak sana teslim ederler sendeyken millet duyup gizlice kazarsa başına gelmedik kalmaz ,sercan 33 -denizefe gibi sahada ve devletle tecrübesi olan arkadaşlar var onlar seni yönlendirir acele etme

D

deniz_efe

Misafir
Ben izinsiz bir yerde define arasam ve define bulsam,
bunu da müzeye bildirsem, müze bana hakkım olan % delik kısmı verir mi ?
bu arada bizim olan tarlayı araştıracağım.
İzinsiz olarak bir yerde define aramak yasal olarak suçtur.
İzinsiz olarak bir yerde define araştırmak yasal olarak suç değildir.
Kendi tarlanda her türlü çalışmayı yapabilirsin, sonuçta tarla senin ekip biçersin.
Yasa dışı bir iş yaptığını iddaa ve ispat etmek kolluk kuvvetinin sorunudur senin değil.
Yani tarla seninse kime ne, her türlü araştırabilirsin.
Bulma kısmını şimdi düşünme bence, bulduğun şeye göre değişir her şey.
Detaylı bilgiler kültür bakanlığı sitesinde mevcut:

Sıkça Sorulan Sorular

tncysmn

Aktif Üye
Aramak=kaZıp çıkarmak
Araştırmak=cihaz vs tespit edip var olduğu kanısına varmak