jeo chiaz görüntüsü yorumlarınız lütfen

CANADALI

Aktif Üye
Çoğu daha ömrü hayatında eline dedektör almamış.Şimdi, resmi gören acaba bu ne der?
Görünen şu sağ taraf alta doğru boşluk der 8-17 metre diye uzayan kısım görünen o boşluk yapısı gibi bana göre…
Tabii hangi cihaz marka model ne bilmediğim için genel yorum..

ragıp

Uzman
bu görüntünün
define ile hiç bir alakası olmadığı kanatindeyim
muhtemelen, 2m çaplı bir künk yapısı
ama işin ehli jeolog ustam
tam sizlik bir konu
bizi aydınlatırmısın?
selamete

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bunları ben okuyamam, jeofizik mühendisleri okuyabilir.
Ayrıca bu değerlerin ölçümü hangi birime göre yapılmış, cihaz hangisi, renk skalası için atanan renk kodları hangi frekans ile eşleştirilmiş. Bunları bilmek gerekir. Bu aşağı uzanan yer su kuyusu da olabilir ve içindeki boşluk diye düşündüğünüz yer su olabilir.

Son düzenleme:

omurcelik

Member
Ekli dosyayı görüntüle 140903gpr konusunu ,air magnetic anomali , air magnetic gravity konularını baya bir arştırmıştım

internette ve yapılan bir çok yerli ve yabanci çalışmadaki imajlar aklımda bu imaj gerçekten garip mezar dediğim yer bir çok çalışmadaki imajlara benziyor yakın ......ama geometrisi çok düzgün olan kuyumudur nedir hiç bu kadar net bir imaj görmedim belli belirtilere göstergelere istinaden bu radar imajı alınmıştır dişye düşününce 2-2.5-3 metre civarındaki yerden mezar olabi,lir dediğim yerden başlayın derim rastgele..

S:W:A:T

Editör
Böyle bir görüntü veren cihazım olsa direk çöpe atarım ..İnsanın içini kaldırıyor .. Bunla bana kalırsa net bir sonuç alınamayacağını düşünüyorum ..

tekniktim

Yeni Üye
arkadaşlar yorumlarınızı esirgemediğiniz için teşekkürler cihaz jeofizikçilerin kullandığı bir cihaz tam teknik bilgim yok tek bildiğim maden analizlerinde kullanıldığı

ragıp

Uzman
@omurcelik
20m genişliğinde, 17 derinliğinde bir toprak altı kesiti
diğer bir değişle fotoğrafı bile diyebiliriz. Doğru mu?
ilk 3m içerindeki renk farklılıkları, toprak yapısından kaynaklanmıyor ise
neden kaynaklanıyor?
toprak yapısından kaynaklanıyor olsaydı, mezarın ve kuyu olarak düşünülen yerlerde
renk, düz değil, bir renk kırılması gerekliydi. Doğrumu?
Garip'ten kastınız neydi, biraz açarsanız sevinirim.
acaba kuyunun üzeri açıldı. 5nci metrede farklı bir kaya ile kapatıldığı için mi
5m den üst taraf belli olmuyor mu?
kuyu genişliği, ağız çapı 2m
derinlik ise ilk 5 m dolgu
sonrasında hava boşluğu mevcut
tam derinliği bilinmemekle birlikte
17m den fazla. Doğru mu anlamışım?

selametle

omurcelik

Member
https://www.google.com.tr/search?q=..._4zUAhUPbVAKHbyDCAwQ_AUICigB&biw=1024&bih=677

bu imajlar mezar imajları mezar dediğim noktada bir anomali var mezar imajınada benziyor..

https://www.google.com.tr/search?sa......0i67k1j0i10k1j0i30k1j0i10i24k1.cigNbx5SHOs

https://www.google.com.tr/search?sa...WFPFAKHZtiDykQvwUINigA&biw=1024&bih=677&dpr=1

şimdi ilk 2-3 metre lik kısım alüvyon yada koluvyon olabilir toprak yapısı homojen gözüküyor daha sonrasında ise tamamen homojen değil

kuyu dediğimiz yer ise derinlik doğru 17 m ama genişlik 2 metrecivarı ragıp bey

ga
garip dediğim kısım kuyu agzı ile mezar aynı zamnandan olmayabilir yani mezar kuyudan yeni olabilir. kuyu dolsaydı coğrafi sebeplerle o sola doğru olan garip dediğim kısım daha kısa olurdu orda yaklaşık 5 metrelik bir anomali var o yüzden garip dedim rastgele

jeolog

Co Admin
Co Admin
Kuyu olarak görünen yer dayk da olabilir :) o zaman garip olarak görünen yer garip olmamış olur.

Dayk: Dayklar çevresindeki kayaçları keser konumda bulunan, yüzeyleri hemen hemen birbirine paralel; kalınlık, uzunluk oranları oldukça fazla olan magmatik kayaç kütleleridir. Kalınlıkları birkaç cm ile birkaç km arasında değişir. Işınsal, koni ve çember şeklinde gelişen dayklar gözlenir.Dayk magmandan gelen malzeme ile yani lavların sokulması ile oluşmuş ise bunlara ”magmatik dayk”, çatlaklar içerisine sedimanter malzemenin dolması ile oluşuyorsa bunlara “sedimanter dayk” denir.
Dayklar daha önceden var olan kayacı daha sonradan kestiği için kestiği kayaç tabakasından daima daha gençtir (birbirini kesme ilişkisi prensibi).
Eğer dayk, aralarına daldığı tabakaları dizilimlerine paralel kesiyorsa "sil" adını alır.

omurcelik

Member
jeolog usta doğru söylüyorsun ...ama kuyu dediğimiz yerin alt kısmı inanılma düz ve dimdik yani insan yapısına daha yakın dyke oluşumları genel olarak böyle düz muntazam olmaz bence insan yapısı ....