Kaplumbağa

Aykanad

Aktif Üye
Zaz12 üstadım eski ağaç ya da taş yığını dikkatimi çekmedi bir tek kuyruk kısmı yönündeki fotolarda da var, arada ki mesafe 10-15 falan olan taşlar var

Cenat

Aktif Üye
Ekli dosyayı görüntüle 130379 Slm ustalar benim nacizene fikrim kaplumbağ yumurtalarını bu mevcut kayaya bırakmış ve yorulmuşki orda kalmış ağzını açmış burda yatıyor.İşaretlediğim alanı 1 m.ye yakın toprak seviyesinden aşağıya inerseniz zaten neden bahsettiğimi birebir görür akabinde net çalışmaya başlarsın .Ustaların fikirlerinide dinlemekte fayda var .
Bu işler nasip işi kolay gelsin.

SAHBAZ

Bilgili Üye
muhtemelen suya yakın bir yerdedir burda şunlara dikkat edin dere varmı dere var ise kaplumbağanın baş kısmınamı bakıyor kuyruk kısmınamı kuyruk kısmı ise kaplumbağanın kendisinde müjdesi ve hemen önünde mezarı bulunmaktadır önü derken tabi baş kısmı tarafında 10 metre araştırılmalı eğerki dere baş kısmına bakıyorsa kuyruk kısmı yani arka tarafında tahmini 50 metrede mezarı vardır ve dere ile kaplumbağa işareti arasında bir kayada müjdesi bulunur. Ayrıca şunlarıda bilmenizde fayda vardır etrafta dere yada görünür bir su yoksa muhtemelen oralarda bir kuyu olmalıdır kapalı bir kuyu onu tespit etmelisiniz işçiliği ağır olan bir işarettir çözümü aslında zorlu değildir çevreyi dikkatlice gözlemler ve inceler iseniz kolaylıkla tespitte bulunabilirsiniz. Su kaplumbağasında yumurta şeklinde kayalarda kasalar varmı kontrol edin. Iyi geziler bol sana

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Muhterem kardesim,
Omrunde gordun gorecegin en guzel isareti bulmusun. Bu Allahu Tealanin size bir lutfudur.
Ustalarimiz yorumlariyla isinizi cok kolaylastirmislar sagolsunlar. Daha da yorum gelecektir.

Arkadaki kayalarin resmini yukleyince is biraz daha netlesti. Amma resimleme ve resim uygunsuzlugu ve azligi nokta tespitinde tereddut hasil eder.

Acele etme. Nasibinse zaten sana ulasacak. Endisen varsa endise etme.

Oraya tekrar git. Yari profesyonel bir fotograf makinasi ile birlikte. Ayarlarini evde yap. Oraya varinca sadece resimleme ile ugras. Sende makina yiksa muhakkak odunc al. Durumun musaitse satin al. Her zaman lazimdir. Her definecide iyi bir makina olmali zaten. 500-800 tl. Araliginda bir makina isinizi gorur.

Gitmeden siteden resimleme nasil olmali konusunuda iyi okuyup gitmek lazim.
Birazda ben yazayim:
1- Kaplumbagnin oldugu tasin yanina var. Guzelce yika. Tertemuz olsun. Arkasindaki tum taslari da guzelce yumusak bir fircayla temizle. Gerekirse onlarida yika. Tertemiz olsun hepsi. Saginda solunda ot olmasin, golgesi dusmesin uzerlerine.

2- Tosbayi yakin mesafeden resimle.
1 metre geriye cik resimle.
3 metre cekil resimle
5 metre cekil resimle.
10 metre cekil resimle.
Resimlerken orta noktada hep tosba olsun.

3- Arkasindaki ilk tasa gel. Usten yakin resimle.
Usten 1 metreden resimle.
Boy hizandan resimle.
Bu islemi once kuzeyden
Sonra Batidan
Sonra guneyden
Sonra dogudan resimle.
Sadece ustten cekilmesi gereken resim sayisi bu
Sekilde 8 adet oldu.
Bu ustten cekme isi bitince :
4- Kuzeyine gec.
1-3-5-10 metreden cek.
Batisina gec
1-3-5-10 metreden cek
Guneyine gec
1-3-5-10 metreden cek
Doguya gec
1-3-5-10 metreden cek-resimle yani.
Ne etti? Toplam bu tas icin 16 adet resim cekmis
Oldun.

5- Diger taslari da ayni sekilde resimle.

6- sonra dön Tosbanin kafa-bakis ve gidis istikametine yonel. 1-3-5-10-15 ilerisini alarak Tosbaginin dereye dogru gidisini cekecegin resimlerle bize goster. Kafa istikametinde dereye yonel. Derenin karsisindaki yamacin bitiminde bir duzluk varsa; orayida resimle.

Mali ayni kayada da olabilir. Ayaklarinin olmamasi bu ihtimali kuvvetlendirir. Arkadaki kayalar yani yumurtalarin ifadesi. Buralar da bos degildir. Bir cogunda hayvan betimlemesi var. Resimleri cektigin zaman %100 netlesecek inşallah.

Sunu soyleyeyim; tosbagnin malini almak o kadar kolay olmaz. İs makinasi destegi olmazsa gunlerce surer.

Bu nedenle cok iyi resimleyiniz. Resimler gelince isaretleme yapariz insallah.

Manzara tesimleri ni de cekiniz. Yuksek conurlukte olsun bu reslmler.

Aykanad

Aktif Üye
Cevat usta yorum için teşekkür ler, su an karla kaplı orası baharı bekliyoruz insallah dediğiniz gibi kayanın alt kısmında doğru inmeye çalışırız.

Aykanad

Aktif Üye
Şahbaz üstadım dere kaplumbağa nin baş kısmı yönünde doğrudur, kuyruk kısmında ise fotolarını dikkatimi çektiği için ekledim 13-14 metre tahmini olarak mesafe var, taşlar bulunuyor, bu taşların aralarında kesilmiş gibi düzgün çizgiler var kalindan inceye doğru taşlar birbirine kenetli gibi

Aykanad

Aktif Üye
BulursamKader25 üstadım kıymet verip yorumladığın ve zaman ayırıp, detaylı açıklaman için çok minnettarım, kamera var üstadım, öyle bir izahat yaptınız ki mevzu üzerine heyecanlandım, Allah işinizi rast getirsin her daim, kamera var üstadım kaplumbağayı, geçen yıl çekmiştim bu yıl gitmedim orası şu an karla kaplı, ustam fotolar yetersiz haklısın, hafta içi hava sıcaklığına bakayım uygun olması halinde gidip yeni çekimler yapacağım inşallah, ön kısmı dereye bakıyor, dere de vadi gibi bir yere açılıyor, doğrudur üstadım ileri dogru genişleyen bir vadi.. çok teşekkür ederim tekrar tekrar, yeni fotolar ile inşallah rehberliğine ihtiyacım olacak tekrar usta mi yoracam, Hakkınızı helal edin Allah razı olsun.

SAHBAZ

Bilgili Üye
Şahbaz üstadım dere kaplumbağa nin baş kısmı yönünde doğrudur, kuyruk kısmında ise fotolarını dikkatimi çektiği için ekledim 13-14 metre tahmini olarak mesafe var, taşlar bulunuyor, bu taşların aralarında kesilmiş gibi düzgün çizgiler var kalindan inceye doğru taşlar birbirine kenetli gibi
Kasa ara kardesim bol sans

NoYaN_06

Moderatör
Moderatör
Kuyrukl hizsında arkada kalan kayalar mesela işaret var 15 metre arkasında bi kaya sonra 5 metre gerisinde bi kaya daha varmı yani sıralanmıs kaya dizilimi var mi buna da dikkat et yani anlatmak istediğim kaplumbağanın arkasındaki yumurta gibi gorunen figürler belkide kayalari betimliyordur parca parca malı koymus olabilirler ayrıca güzel bir bosluk cubuguyla bosluk bakınmanı tavsiye ederim rast gelsin insallah

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
s.a.Aykanad dostum dikkat et kaplumbağa yumurta bırakiyor yumurta bırakacak arka tarafında kumluk yada toprağı yumuşak bir yer bak -2-ayakları yok kafa çok aşağda oup hafif kafa hafif içerde kendini kasmiş yumurta bırakiyor yani olduğu yerde yada hemen çevresi. detaylı resim ekle biraz uzakta .
ustaların söyledikleri uygula konuyu takip et göncel tut.

saygılar ve sevgiler.

Aykanad

Aktif Üye
Noyan _06 ustam zaten bıraktığı yumurtalar ile ilişkisi olabileceğini düşünerek kuyruk kısmı yönünde birbirine yapışık aralarında çizgi olan taşlar var 4-5 tane fotolarda da var zaten sizlerin de görüşlerini almak için ekledim ilgili olup olmadığını sizlerin yorumu için fotolar yetersiz inşallah detaylı foto çekimi yapıp paylaşacağım insallah

Aykanad

Aktif Üye
A.s Nik kardeşim hoşgeldin yorumunu bekliyordum zaten, insallah foto çekip yine tecrübe ve bilgilerinize sunacağım, yalnız şu an biraz karlı orası bir iki hafta içinde inşallah,