kara hasan körüsü

Dogrusu

Yeni Üye
Hayirli aksamlar kacinci karahasan koprusu bilmem fakat benimde agaclar uzerinden gecirilmis yaninda isaretleri aynen duran ceylan kafasi hac delikler merdivenleri duruyo tabiki degirmen ve kopru yerinde yok sadece ana ayak kayalar duruyo alinan paralari var su icinde magarasi nerde bilen varmi tek para yok burda saygilar.

ragıp

Uzman
Hayirli aksamlar kacinci karahasan koprusu bilmem fakat benimde agaclar uzerinden gecirilmis yaninda isaretleri aynen duran ceylan kafasi hac delikler merdivenleri duruyo tabiki degirmen ve kopru yerinde yok sadece ana ayak kayalar duruyo alinan paralari var su icinde magarasi nerde bilen varmi tek para yok burda saygilar.

senin köprü hangi bölgede ? :72:

Dogrusu

Yeni Üye
Orta karadeniz ustam kopru vatandasin aradigi gibi olsa herkez bulurdu zaten ana dere tasinin uzerinden gecen kopru bu ve papaz deresinin Sonunda yani dere sonu bitermi kuru derenin sonu ana dereye birlesim noktasi ah ahhh papaz koyu ve papaz deresininde ismi dogru bizim vatandaslarada caput baglatip dua okuttururlar ben isareti ve gordugume bakarim ayrica bu kopruden batiya 1 saate yakin eski tas doseli yoldan cikarim zirveye gelirim ne gorelim 41 tasli 1 donum civari alana kaplayan gerdanlik gibi dizili taslarim yani horan tepem yanindada 50 m2 civari yigma tepem acilmamis bekler durur acana sari kizmi yatar burda.burdan gitsem guney batiya 2 km gelirim wolcan gurubunun arkacik degirmenine .kucuk balik kirildi.buyuk balik yatar durur yerinde.kesme gollerim kuyularim hac durur.atin en son geldigi baglandigi yerdeki pisledigi paralar gitti canaklari kirmizi horasanlari bize kaldi herseyin hayirlisi ordan oraya atladim kusura bakmayin yardim ci oluruz yardimlarinizi beklerim bilgisi olan ustalarimdan herkeze saygilar.

derinlik

Yeni Üye
bu köprü ile ilgili başlık yada konu açılınca ilgimi çekmiyor değil ; site yöneticileri yada usta tabir edilen kişiler bu konuda ne derler düşünceleri nedir merak ediyorum bu köprü hangi il sınırında bu köprüyü sadece ismi geçtiği gibimi yoksa göksu deresi ballıkaya dikenli boğazı karanlık dere kara tepe yerleride koyarakmı doğrulamak gerekir

Dogrusu

Yeni Üye
Kara tepe bolgenin zirvesi goksu diyelim fakat goksula aksu diyelim ikisi asagida catak yapsin yada seytan dereyle harami dere diyelim yine asagida birlesil catak yapsin.bunlar ana deredir.bunlara karisan ufak derelerde papaz dere cevizli dere karanlik dere kazan dere kanli dere boyle gider ana dereye cok bakarizda niye kuru derelere bakmayiz ozelliklede dogudan batiya akanlarr saygilar.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Gümüşhane Bölgesi :::::::::::::
Bu mevkiimizin haritası şöyle yol gösterir. Başta en önemli sulak burada 17 göze su kemeri burada kemerden batan su bir küçük çeşmeye girer. Bu çeşmenin altı hem işaretimiz hem malımızdır. Değirmende aynı çeşmeye 70 adımda malımız vardır. Köyün hamamında da bir miktar malımız mevcuttur. Köyün doğu güneyinden Erzincana giden yolda tepeye çıkarken sağ omuzda bir yığma bu bir mezardır. Bu mezarda da bir miktar malımız mevcuttur. Hamamdan aşağıya papazın evinin fırın yanında bir altın beşik vardır. Kümbet burada türbenin yanı abdest alınan ibrik ile kız su döker adam abdest alır. ………. Köyü burada kilisenin yanında .koyun şekli mezarlar vardır. Bunlar akkoyunlulara ait mezarlardır. Bu mezarlardan biri doludur. Köyün sağından yukarı derenin yanında mezarlıkta bir mezarda kılıç ve …. nun önünde bir mankal ve bir altın kılıç buradan kırklara çıkınca büyük haçın batısına bir kuyu kuyuya inince iki yol gider birinde 3 oda kral ve kraliçenin mezarları burada bunların birer heykeli bir testi içinde ise mücevherleri bulunur. Bundan sağ kola dere boyu çıkınca Yakup abdal türbesi bu türbenin önünden dereye inerken bir çeşme altında bir miktar paramız vardır. Buradan batıya gelin perdek sağ dereye yakın mezarlıkta mezarın içinde mezar taşında orak –çekiç – selvi – ayyıldız resmi başında dikili ahlat ağacı bunun batısında dimdirek kale kalenin kapı girişinde 5. adımda 2 küp iki metre derin doğusunda 3 taş bir kırık tekne tekne yönüne olan taşın altı batı güneyine 500 adımda suya yakın yığma burada bunun değerli eşyalar ile doludur. Kelkit alensa köyü bu köyün doğu kuzeyinde bir yayla yolu üzerinde su bu suyun başında iki ardıçla çevrili mezardır. Burada ardıcın dibinde Şiran Kelkit arasında çil horoz dağı üzerinde firdevs hanım türbesi bunun sol doğu yönünde iki yığma bir tek bunda mal vardır. Şiran doğusu kabakulak dağı bunun üzerinde mezar buradan cankurtarana gidince Kürt mezarları buradan aşağı ince ırmak gümüşsuyuna iner. Gümüşsuyu yanında mezarda bulunan aşağı dere kenarında 20. adımda taşta değirmene taşı kabartma oyma bunun 4 adım doğusuna işte burada malımız vardır. Buradan kalkıp bunun sağında gelen elmalı dere bunun başında 3 kireç kuyusu burada Gavurun suyu diye anılan suyun dizme taşlar bunun altı sudan dereye giderken yanında yığma gavurun gümüşsuyu tarafı karanlık dere burada evler bir taştan balık bunun yanında kızlı mağara burada bunun üzeri çamurlu yayla burada maden eritme yeri ve tepeye çık burada tek mezar içi doludur. Kalişten , Genek ve Kelli köyden giderken burada çift taşlı değirmen bunun kapı girişi Genek köyünden kiliseye toprak botu ile su gelir. Bu kilisenin yanında çeşmenin arkası doğu güneyinde Bayuna yaylasına çıkılır. Bu yaylanın üzerine çıkınca burada taşın içinde su çanağı bunun önü mezar burada yanında taş mağara delik 3 metre yüksekte burada bir miktar malımız vardır.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bölgeye Bakalım kimler hakim :3: Kim semaverle çay demlemiş buralarda .

derinlik

Yeni Üye
eğer internette dolaşan eşkiya ve olası yer kayıtları doğruysa yada tercümelerinde bir problem yoksa bahsedilen karahasan köprüsü benim bahsettiğim bildiğim ve gördüğüm yer olduğuna eminim ; doğrudur bir çok şehir yada bölgede karahasan köprüsü vardır başta bahsettiğim gibi eğer kayıtlar doğru ise adım adım ilerlersek boş yere aynı konu üzerinde farklı tartışmalar değil doğruyu bulabileceğimiz yada yanlışa sürüklemeyecek bilgileri paylaşmak ve tartışmak daha hayırlı olacağını düşünüyorum ... eğer bilgiler doğruysa diye yola çıkarsak köprünün beş kemeri olacak ve su ortadaki kemerden akacak bu aslen göksu deresi olacak bir tarafı ana kayaya olacak doğu tarafında değirmen olacak , bu köprü şu an restore ediliyor ve kurcalanmadık yeri kalmadı yani anlayacağınız burayı zaten bilen biliyor.

başta bahsettiğimin üzerini çiziyorum eğer kayıtlar doğruysa öyle gümüşhanede karsta bilecikte bursada falan değil burası kocaeli sınırlarında

ejdeer

Yeni Üye
Kocaeli sınırları bizim hele kandıra dersen kazamıcamız yer yok bılgılerı paylaşalım kımse kimsenin nasıbını yıyemez

mayhem

Co Admin
Co Admin
derinlik bildiklerini ve adı geçen köprü emareleri yer adlarını paylaşırsan neden olmasın bizde orayı arıyorduk hepberaber arıyalım .

ejdeer

Yeni Üye
Karahasan koprusunun sımdıkı adı ızmıt taskoprusudur buyuk bı vilayet olup 70 koy barındırır ıcınde cok eskı bı yerleşim yeridir sımdıkı ısvıcre bankasıdır dunyanın parası burdan gecmıstır ama benım favorim ızmıt kandıradır

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bu kar tepe tarafarı nasıl sence . Aslında favori yer sanırım Akçakoca .