Kare oyma ve ters u işareti

mamostedijvar

MAMOSTE
Moderatör
çizim güzel ama foto olmadan yorumlamak pek doğru bir netice vermez. U harfinin açik olan yönü tarfinda inceleme yapmani öneririm kayada bir kapak bulcak sin inşallah ama çevre ve işaret fotosu şart daha iyi sonuç almak için .

Turko

Uzman
Kaliteli mekan bulmuşsun. Resim çek gel usta resim üzerinde noktayı çizsem çıkamayız işin içinde Y harfi güzeldir maden i ifade eder.

Absalom

Member
Ustalar malum kış geliyor yağışlar başladı. Memlekete de uzak bir yerde çalışıyorum şu sıralar gidip fotoğraf alabilmem pek mümkün değil. Ancak tekrar gittiğimde en az 15-20 fotoğraf çekip burada detaylı olarak paylaşacağım inşallah. Herkese teşekkürler.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Eğer ölçebilirsen bu U harfinin açık uçları arasını ölçüp açık uçların baktığı istikamette ölçümden aldığın değer x 70cm(1adım) değerine denk gelen yerde kapak misali düz bir taş veya kaya birikimi olmalıdır. Olası bir oda yada girişi saklamak için yapılmış türden. Çizimine bakılırsa selalenin akması gereken istikamet eski yatağı, bu yeni yatak ile bu alanı saklamaya çalışmışlar.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Çiziminden anladığım kadarıyla şelalenin şu an aktığı yerde alt kaya dediği yerde veya o alt kayanın biraz daha alt kısmında gölet olan yerde giriş olabilecek yerleri değerlendirmen gerek

Absalom

Member
Eğer ölçebilirsen bu U harfinin açık uçları arasını ölçüp açık uçların baktığı istikamette ölçümden aldığın değer x 70cm(1adım) değerine denk gelen yerde kapak misali düz bir taş veya kaya birikimi olmalıdır. Olası bir oda yada girişi saklamak için yapılmış türden. Çizimine bakılırsa selalenin akması gereken istikamet eski yatağı, bu yeni yatak ile bu alanı saklamaya çalışmışlar.
Şelale yatağının önceden yukarıdan aktığını amcam anlattı bana. Belki daha öncesinde şelale üstten akarken kayanın iç tarafında bulunan bir yerine de saklamış olabilirler. Birşey bulabilir miyim ümidiyle ayakkabıları çorabı cıkartıp pantolon paçalarını sıyırdım ve suyun yeni aktığı yerde dolaştım biraz. Elle yapılmış bir yer değil, belki zamanla belki de bir deprem vs sebebiyle oluşmuş sanırım. Ama su çok soğuk geldiği için ayaklarım uyuştu fazla kalamadım. Burası elimde kalsın havalar ısınıp toprak kurumaya başlayınca, yani tahmini ramazan bayramı zamanında tekrar ziyaret edip uzun uzun araştırıp buraya fotoğrafını atmaya çalışacağım. Teşekkürler yorumunuz için.

Absalom

Member
Çiziminden anladığım kadarıyla şelalenin şu an aktığı yerde alt kaya dediği yerde veya o alt kayanın biraz daha alt kısmında gölet olan yerde giriş olabilecek yerleri değerlendirmen gerek
Yorumun için teşekkür ederim. Benim de fikrim şu; çalışmaya başlayacağım zaman şelalenin akış yönünü kayanın üstünden değiştirerek kayanın içini ve kayanın dibindeki göletin kurumasını bekleyip kuruduktan sonra çalışmaya başlamak. Eğer sizler de benle aynı fikirde olursanız böyle yapmayı düşünüyorum.

Esteban74

Editör
Ustam, kolay gelsin...
Ben olsam suyun yönünü tekrar değiştirip , göletten çalışmaya başlardım. Bence hedef suyun gölet oluşturduğu yer. Burdan mağarayamı girersin veya mezarın hediyesinimi alırsın ; bilemem
Saygılarımla

Absalom

Member
Ustam, kolay gelsin...
Ben olsam suyun yönünü tekrar değiştirip , göletten çalışmaya başlardım. Bence hedef suyun gölet oluşturduğu yer. Burdan mağarayamı girersin veya mezarın hediyesinimi alırsın ; bilemem
Saygılarımla
Değerli görüşün için çok teşekkür ederim. Bende suyun yönünü değiştirip öyle çalışmayı düşünüyorum.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Buyuklerinden duyduguna gore selale yatagini kendi degistirmisse eger o zaman kendi aktigi yatagina geri donmustur. O zaman da yatagi kuru gorunen yerde calismani yapip gorduklerine gore hareket etmelisim. Ayrica Y harfi icin de selalenin yada derenin ayni Y gibi catallandigi yere bakmalisin. Farkli iri ve dikine bir kaya ile karsilasman olasi olur.