kare ve dıkdortgen oyma

kertenkele

Editör
grasviti kaya büyük resimde küçük gibi gözüküyo ama ustalardan hiç kimse kayada demedi ben olabilirmi diye sordum demekki bu oymalarda kayada olmuyor diyorum bende bilmiyorum bende son çare kayaya bakım diyodum kayaya el atan hiç olmamış bitane delik açan olmamış neden bilmiyorum kaya 4m uzunu 2m eni 2.20 boyu gelir rahat

kertenkele

Editör
Hemen dibinde bi kaya var ama o yere beraber yarım mt dışarda balık sırtı şeklinde o yerdekinde kanal var kanal mezara su geçmesin diye yapılmış diye altını baktık toprakla kaya arasına bir karış indik digerleri gibi kaya çıktı kaya yapısı aynı işçılık yok

kertenkele

Editör
BulursamKader25 ustam senin isaretledigin tarla içindeki varya orasını diger konuda attım sen kağıda çizdirdin bana o şekil boşluk verdi arkadaşlar orda 1.50 mt inmiş kum kaya çıkınca bırakmış resmini attım karınca yuvası çıkmış ama çubukla baktım yanlış yeri kazmışlar ben o gün gitmedim ertesi gün gittim yanlış yarım mt dıştan girmişler emare yoktu yarım mt yakınından da olsa yumruk kadar taş çıkması lazım diye düşündüm bende vaz geçtim batı tarafında mihraplı kaya var topraga dikmişler ama mihrap oymuşlar kayanın boyu bir buçuk mt batıya bakıyo girişi önünden tesbit ettim 2mt tünel ile tesbitim boşluğu çubukla buldum sonra tek çubuğa düşürdüm iki ile odayı iyice teyyit ettim sonra teke düştüm duvarının üstünde yürüdüm çubuk şekli verdi tünellerde dahi gezdim üç oda çıkıyor tünel ile bağlı ustam bu oymalara uzaklığı 100mt rahat var orası diğer işaretlediğin yer 50 yine gelir oraya hiç bakmadım ama bakarım şimdi ustam bu kayada olma ihtimali yüzde kaç hiç yokmu ihtimal bunuda öğreneyim

kertenkele

Editör
Uzak orası diye ben ihtimal vermedim oraya oymaların yakınında olur diye okudum googlede 50 mt civarı yazıyor

kertenkele

Editör
Ustam minarelde çubuk tepkisi ne olur boşluk verirmi oda şeklinde falan

Turko

Uzman
@BulursamKader25 ustam gözünü sevim sorduklarıma bi cevap yaz yarın alana gideceğim uzak orasıda seni bekliyom
Ustam çubuk işine hakim değilsin yer tespiti yapamıyorsun çok boşa kürek kazma sallatırsın ekibe , boşluk aldığın yer de toprağı boşaltıp tekrar baktığında kaya dediğin yüzeyde boşluk alamıyorsan minerale atlama yapmıştır çubuk 1-1.5 mt daire çizdirir sen onu koridor yada ufak mezar sanıp işleme kalkışırsın araziye gidiş mantığın bile yorar seni hem tespit yapayım hem açalım olmaz acele ve besmelesiz işten hayır gelmez sana yardımcı olmaya çalıştık lakin cevapların bile aceleci Bayram abimin çok güzel özenle hazırlanmış çubuk kullanımı ile ilgili konusu var onu ezber yap her detayını oku arazide uygula 1 günde arazide mantığını çözersin inşallah.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ustam minarelde çubuk tepkisi ne olur boşluk verirmi oda şeklinde falan
Mineral boşluk gibi algılanabilir.
Biriken gaz boşluk gibi algılanır.
Aşağıdaki büyük kayalar boşluk gibi algılanır.

Muhterem kardeşim kertenkele,
Hep yazıyorsun sorularımı tam cevaplamıyorsun.
Maalesef daldan dala atlıyoruz.
Dümdüz arazide hiçbir işaret yokken mezar odasını bulanlardanız.
Ancak tüm mesele çubuğun doğru kullanılması, tespitin tam yapılması.

Tek çubuk nasıl kullanıyorsun, bu çubuk nasıl birşey dedim cevaplamadın.
Derinliği nasıl alıyorsun dedim cevaplamadın.
Çubuğu nasıl kullanıyorsun anlat eğrisine doğrusuna bakalım anlatmadın.
Ustan ne desin şimdi sana..?

İlk önce çok acele ediyorsunuz, bu acele neden???
Acele bizim işde olmaz. Hata yaptırır.

Sunaklar, kareler, dikdortgenler; hep odayı - mezarı tarif eder.
Mezar ise ancak çubukla tespit edilir alan tarama yoksa.

Çubuğuda kullanan bu işten iyi anlaması lazım.
Yanlış tespit yapıldı mı emek, masraf boşa gider.

Sizin bu alanda işinizi çözecek olan çubukçunun tespitleridir.
Ya sen çubukla bu işi nasıl yaptığını tane tane yaz bakalım,
neresi doğru neresi eğri..
Ya da başka bir çubukçuyu alana getir.
Hiçbir yer gösterme, geçmişi anlatma gezsin bulsun çubukla odaları.
Sonra derinlik alsın
sonra da değerli madene baksın. İçi dolu mu boş mu..?
Bizanslılar içini boşaltmış bile olabilir.

Başka aklıma gelen yoktur kardaşım.

Allah cc işinizi kolay kılsın. Amin.

kertenkele

Editör
BulursamKader25 ustam ben anlattım çubuğu kullanmayı tek çubukla iş yapmadım iki çubukla baktım iki çubukla kayanın etrafında dolaştım çubuklar güneye döndü takip ettim senin işaret ettiğin daire içine aldıgın yere geldim orda açıldı çubuklar boşluğu verdi yani enine boyuna baktım sınırlarını çizdik sonra çubuğun birini bıraktım elimde tek çubukla yapının duvar üstünde gezdim bunu googlede biri yapıyordu çubukçu açık mezarda deniyordu ondan gördüm yaptım ilk tesbit iki çubuk sonra tek çubuk ben anlattım sana sormuştun ama tesbit ettiğim yer 100 mt oymaya çubuk tek oraya donüyor ne yapayım şimdi sen anlat ustam bilmediğim varsa söyle öyle bakayım googleden öğrendiklerimiz çubuk işi anca bukadar oluyor

kertenkele

Editör
Çubuklar bakır bide elektrot çubuk yaptım birde pirinç var bi makina vardı rus malı mak bozuk çubukları vardı makinanin biri toprağa saplıyorsun digeri elinde oşekil makina ama bozuk çubuğu sağlam onu kullanmadım ama çubuk ağır ve uçları uzun derinlik ise odanın bitiş duvarı sınırı yani çubuğun kapandığı nokta ordan ilerliyorum çubuk ilerde çarpı yapıyor arasını ölçüyom derinlik bu diyorum

Turko

Uzman
Ustam çubuk lar açık iken kapanınca boşluğa girmiş oluyor , kapalı iken acıyor ise boşluktan yahut değerli den uzaklaşıyor sun demektir .Senin çubuk boşluk arıyorum derken degerliye veya minerale kapanıyor olmasın.

kertenkele

Editör
cubuk tesbıtı

ustalar cubuk hareketlerım bu yanlıs varmı bakın