Karot hakkında yardım

saftilki

Moderatör
Moderatör
@gönül eri ustam yazdıklarımıda iyi oku.@saftiki ustam da birşeyler yazabilirse tecrübe olur.
ustam ben karot kullanmadım, milletçe iş makinası izlemeyi severiz inşaatlarda izlediğim kadarıyla ahşaba denk gelince kalıyor orda,
yalpa yani balans yapmamamalı, makina iyi sabitlenmeli, susuz çalıştırılmaz, bildiğimin hepsi bu

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
@Trakyalı81 kardeşim. kulanan arkadaşlar varsa bilgi verirler inşallah.elmas uç kısmı değişik.bu daha iyi gibime geldi.bunu takım olarak görmek veya kullananlardan iyi ve yeterli bilgileri almak önemli.bu diğer karotlar gibi kesilen numune parçasını içine almıyor zannedersem.ben kullanıyorum.yandan su girişi var.su buronun içinden aşağıya iniyor.bu baya zor.çünkü içine aldığı parça boruyu tıkıyor.ve su karotun elmas ucuna ulaşmıyor.elmas devamlı su alması gerekiyor.ve her defasındada diyelim ki 50 cm 80 cm veya 9o cm deldiniz. tüm boruları dışarı çıkarıp ,söküyorsunuz.sonra en uçtaki elmas olan kısmına ilave bi demirle içini boşaltıyorsunuz,bazen çekiçle vura vura zor çıkıyor.sonra tekrar tüm parçaları birleştirip deldiğiniz yere salıyorsunuz. bu çok zor ve zaman alıyor.borular kilitli sistem.çevirmeli.çalışırken dikkatli olmazsanız,bi ters dönünce kilitli sistem çıkıyor.sert zeminse tekrar takıp işe devam ediyorsunuz.fakat yumuşak zeminse tüm parçalar kalıyor.bir parçası 400 tl.gerisini sen düşün.bu riskli bi karot türü.kesen elmas uçları yuvarlak borunun etrafında simit gibi.kesiyo içine alıyor.
Sn. @kabakburgiba ustam,

İçerisine numuneyi alan karot ile resimlerdeki karot uç kıyaslamasında,sizinde bahsettiğiniz gibi numuneyi içerisine almayan karot , kullanım açısından daha avantajlı görünüyor. Yaklaşık 1 m lik ucun, ilk ucundan başlayıp geriye doğru incelendiğinde,3 farklı çap kalınlığı olduğu gözüküyor. Dediğiniz gibi kırılan,aslında öğütülen taş yanlardan tahliye edilmesi gerektiği gibi,tahliye edilmeyen de yanlarda birikerek depo görevi görüyor olabilir. Çap farklılıkları bunu gösteriyor sanki.. Ucun şekli ve ergonomisi daha çok öğütüp toz haline getirmeye yönelik gibi duruyor.
Ancak bahsettiğiniz gibi,karot için hayati öneme haiz olan suyun,ciddi basınç ile verilmesi gerekiyorsa (tahliye için mantık bunu akla getiriyor ya da özel bir titreşim sistematiği ile,çıkan tozlar veya minik taşlar titreşek yanlardan yukarıya yürüyor) kullanım esnasında kaç litre su harcandığı bilgisi de ayrıca önem kazanıyor. Her metre için 100 kg su lazım denirse (tamamen atıyorum) olayın boyutu farklı bir yere taşınıyor.
Tazyikli su deposu ile birlikte ister istemez insanın aklına desibel de gelmiyor değil. 79 db olanı da var,112 db olanı da.. Desibel,bilindiği üzere logoritmik olarak artar. Yani bu şu anlama gelir. 20 db ,10 db den tam 10 kat daha şiddetlidir. 30 db ise, 10 db den 100 kat daha şiddetlidir.
180 db, bir roketin fırlatılış anındaki çıkardığı ses sesviyesine eşittir.
Velhasıl kelâm, bu meretlerin desibellerinin net olarak bilinmesi ve ileriki zamanlarda bunun bir dezavantaj olarak karşımıza çıkmaması için, ince eleyip sık dokumak herektiği kanaatindeyim.
Selamlar..

Son düzenleme:

Trakyalı81

Sn. Gönül_Eri ,

- Saatte kaç lt su harcıyor ?
- Maximum devirde kaç desibel ses çıkartıyor ?
- Devir ayarı var mı ?
- Bit uçta malzeme tahliyesi hangi sistem dahilinde gerçekleşiyor ?

kabakburgiba

Operatör
az önce bi firma yetkilisi ile görüştüm.en güzeli,elmas uç gibi kırılmaması. 10 m (1.700) .normal çeşmeye bağlayarak kullanılabiliyormuş.tabiki arazide bu imkanın varsa.

Trakyalı81

az önce bi firma yetkilisi ile görüştüm.en güzeli,elmas uç gibi kırılmaması. 10 m (1.700) .normal çeşmeye bağlayarak kullanılabiliyormuş.tabiki arazide bu imkanın varsa.
O zaman önce sondaj yapıp suyu bulacağız. Sonra dalgıç pompa bağlayacağız. Sonra jenaratör ile güç verip dalgıç pompa ile suyu çıkarıp ucunu karota bağlayacağız. Latife yapıyorum tabiki :)
Selamlar..

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Ustam firma sahibi tanzikli su olursa çok iyi olur dedi, bizde bu mümkün değil diyince yanında gönderdiği su tankı ile bu işi yapabiliceğmizi belirtti

Demirçalık

Aktif Üye
Gönül_Eri kardeşim sanırım bu sistem üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor. Konuya katkı sağlayan ustalarımıza ayrıca teşekkür ediyorum inşaallah faydalı bir konu. Ayrıca tecrübe eden ustalarımız yine buraya not düşeceklerdir.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Trakyalı81 Demirçalık ustam ve diğer ustalarım firma ile görüştüm pompa ile saatte 2,5-3 litre su harcıyor ses dsb= 90-100 dsb ağaç testeresi kadar çıkmaz bile dedi. Bilgilere bunları eklemesini tavsiye ettim :)

Trakyalı81

@Trakyalı81 @Demirçalık ustam ve diğer ustalarım firma ile görüştüm pompa ile saatte 2,5-3 litre su harcıyor ses dsb= 90-100 dsb ağaç testeresi kadar çıkmaz bile dedi. Bilgilere bunları eklemesini tavsiye ettim :)
Benim için 300 m den duyulan ses, çok seslidir.
Ağaç testeresi 1-2 km den duyulur gece sanırım :) Çalışma sesinin videosu vardır illa. Açın son ses bir dinleyin derim..

Fikir vermesi açısından ;

60 db - normal konuşma
70 db - otobandaki trafik
80 db - Çalar saat, saç kurutma makinası
90 db - mutfak blenderı
100 db - metro istasyonu
110 db - klakson sesi
115 db - ambulans sireni
120 db - Gök gürültüsü
150 db - jet uçağı kalkışı
160 db - pompalı tüfek
165 db - 357 lik magnum :)