Kaya Mezarı İlk ve Açılmış Hali

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Bilirim kardeşim bir zamanlar topal ayı avına cıktım agrı eleşkirte varmı senin bölgende topal ayı kardes
Topal ayıyla karşılaşmadım hiç. Ama kaplumbağa mı sorarsın, haç işaretleri mi, ermeni kitabeleri mi sorarsın, yılan mı sorarsın, ağrı dağının haritasını mı sorarsın... :) bunları gördüm.

Bir ara tavuk dediler onu görmek nasip olmadı. Tavuğun her bir parçası başka bir yerdeymiş. O parçaları bulup birleştirerek sonuca ulaşmak gerekiyormuş filan... Daha hiçbir parçasını ya da tavuk civciv olayını göremedim. :)

deli firat

DOĞACI
Tavuk civciv palavra biz gördukte ne oldu duydunmu tavuk civciv malını alanı palavra kardeş bir ustanın dedigi gibi zadece mezar hepsi o

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Tavuk peşinde değilim zaten ya. Etini de pek sevmem. :)

Bakalım hele yaz gelsin. Hayırlısıyla bu siteye birden fazla konu açmayı düşüyorum. Şimdi müsadenle uyuyabilir miyim... :) Çok geç oldu.

Saygılar efendim.

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Sedegor
deli firat
MendereS
ECE07
mayhem
PiSaGoR
SelçuK

Ve etiketleyemediğim diğer ustalarım. Aklıma bir soru takıldı. Burası bir kral mezarı. En azından çok önemli bir yöneticinin mezarı. Etrafına bu derece güzel bir kabartma yapılacak kadar değerli bir insanın mezarı. Böylelerinin zenginliği de göz kamaştırır değil mi?

Hal böyleyken neden bu mezar diğer mezarlar gibi ciddi bir şekilde saklanmamıştır sizce? Bariz belli eden bir yapısı var. Göz kırpıyor. Hatta bağırıyor. Buradayım diyor. Neden bu adamlar bunu gizleme gereği duymadılar? Hiç mi soygun, yağma, savaş ihtimalini düşünmediler? Fikirleriniz değerlidir.

Sevgiler.

deli firat

DOĞACI
Bunun kapalı halini ancak acanlar bilir kardeşim bu şekilde oldugunu Hiç sanmam oraya öyle bir sıva yapmışlardır gözle görulmeyecek gibi

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Ustam açarken taşların son sırasına dokunmamışlsr. Daha öylece duruyor. O yüzden emin ve meraklı konuşuyorum. :)

Sevgiler.

deli firat

DOĞACI
Kardeş acılmamış hali o benzetimi bile becerememişler dikkatli bakarsan

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Doğu Anadolu Kaya Mezarlarında Pers Dönemi Etkileri Genel olarak Urartu kaya mezarları incelenirken, Doğu Anadolu’daki birkaç kaya mezarı Med-Pers örnekleriyle karşılaştırılmaktadır. Bunlardan biri, Med-Sahna Mezarı’na benzerliği zerinde durulan, Doğu Anadolu’nun tek kabartma cepheli Doğubeyazıt Mezarı’dır (HUFF 1990). Doğubeyazıt Kalesi’ndeki Osmanlı Dönemi yapılarının yoğunluğu nedeniyle buradaki Demir ağ kalıntıları hakkında fazla bir bilgiye sahip değiliz5. Doğubeyazıt Kaya Mezarı ise hem cephesindeki kabartma ve hem de planı açısından dikkat çekicidir. Cephesindeki kabartmanın Doğu Anadolu’da benzeri bulunmamakta ve yukarıda değindiğimiz gibi daha çok İran’daki örneklerle karşılaştırılmaktadır. Ayrıca, çok odalı Urartu mezarlarından farklı olarak Doğubeyazıt Mezarı’ nın girişine ulaşan belirgin bir patika veya yol da yoktur. Ancak, kaya mezarının planı çok odalı Urartu mezar anlayışında yapılmıştır. Burada girişin arkasında dikdörtgen byk bir ana oda açılmış, batı ve gney duvarına da birçok kaya mezarındaki gibi birer niş yerleştirilmiştir (Bkz. HUFF 1990: Lev. 1 plan ve kesitler). Ancak, odanın kuzeydoğu köşesindeki kayanın yumuşak ve çatlak olması nedeniyle açılan meknın kullanılamaz olduğunun anlaşılması, planda değişikliğe neden olmuş gözkmektedir. Bu nedenle ana odanın kuzeybatısında kayanın daha sağlam olan bölmnden 2 m derine inilmiş ve alt kat olarak algılanan bölm planlanmıştır. Alt katta, kuzey kesimde daha byk olan bir ana oda ve gneyde daha az işçilikli olan iki yan oda bulunur. Yan odaların az işçilikli oluşu, Urartu kaya mezarlarının birçoğunda karşımıza çıkmaktadır. Kanımızca, Doğubeyazıt Mezarı Urartu Dönemi’ne aittir. Giriş bölmnn farklılığı ve mezar cephesindeki kabartma, kaledeki Demirağ kalıntılarının belgelenmesiyle daha güvenilir bir biçimde yorumlanabilecektir. Özellikle, girişin dışında varlığı gözlenen kaya basamaklarının ayrıntılı planı, kapıya ulaşan yolla ilişkili bir tasarım olup olmadığı sorununa cevap olabilir. ALINTI.

Böyle de bir incelenmesi yapılmıştır.

Sevgiler.

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Kardeş acılmamış hali o benzetimi bile becerememişler dikkatli bakarsan
Ustam benzetme amacı gütmemişler ki... Sadece tasvir bu. Zaten her haliyle farklılar birbirinden. Bu mezar ile ilgili yapılan araştırmanın paylaştığım son bölümü şu şekildedir:"Özellikle, girişin dışında varlığı gözlenen kaya basamaklarının ayrıntılı planı, kapıya ulaşan yolla ilişkili bir tasarım olup olmadığı sorununa cevap olabilir."

Tam emin değiller ama başka da açıklaması yok. Giriş bayağı örme taşlarla belli ediyor kendini.

Sevgiler.

deli firat

DOĞACI
Kardeş seni bu yüzden çok seviyoru takdir ediyorum sürekli araştıriyor ve bilgine bilgi katıyorsun helal olsun