Kayada Oyma sunak mı?

hatif

Bilgili Üye

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Alttaki resim istediğim açı , bunlar hep aynı yermi biraz karışmış .
Şimdi elimizde fazla emare yok , ilk baştaki yuvarlak oyma haricinde o da ordaki mezara ait .
Taşlar işlem görmüş , belirli bir düzene göre yığıntılar oluşturulmuş yığıntıların altında mezar oldugu aşikar.
Bu resimde tümülüs tipi mezar sistemlerini biliriz , onun değişik versiyonu .
En az onun kadar zor ve korunaklı yerler .
Ana kaya içine oyulmuş mezarlar ve tümülüs gibi daha ağır dolgu ile tekrar kapatılan mezarlar .Görselini gördüğümüz açılmış mezarların çoğu açılmadan önceki halleri bu şekilde korunaklıymış.

Ben yön olarak burdan bir fikrim olmasada ,doğru yönü bilinse bile açmak el gücü ile çok zor olur.
Doğru yön bulunmadıgı zaman kayalığın etrafını saran tüm toprak katmanı temizlenmeli , yapı ortaya çıktıgında zaten herşey ortada olur.
Resimler için emeğine sağlık , araştırmaya gezmeye ip ucu aramaya , hangi medeniyetin yaşadıgını öğrenmeye çalış herşey bir anda olmuyor ağır ağır ve sağlıklı bir şekilde .

hatif

Bilgili Üye
Alttaki resim istediğim açı , bunlar hep aynı yermi biraz karışmış .
Şimdi elimizde fazla emare yok , ilk baştaki yuvarlak oyma haricinde o da ordaki mezara ait .
Taşlar işlem görmüş , belirli bir düzene göre yığıntılar oluşturulmuş yığıntıların altında mezar oldugu aşikar.
Bu resimde tümülüs tipi mezar sistemlerini biliriz , onun değişik versiyonu .
En az onun kadar zor ve korunaklı yerler .
Ana kaya içine oyulmuş mezarlar ve tümülüs gibi daha ağır dolgu ile tekrar kapatılan mezarlar .Görselini gördüğümüz açılmış mezarların çoğu açılmadan önceki halleri bu şekilde korunaklıymış.

Ben yön olarak burdan bir fikrim olmasada ,doğru yönü bilinse bile açmak el gücü ile çok zor olur.
Doğru yön bulunmadıgı zaman kayalığın etrafını saran tüm toprak katmanı temizlenmeli , yapı ortaya çıktıgında zaten herşey ortada olur.
Resimler için emeğine sağlık , araştırmaya gezmeye ip ucu aramaya , hangi medeniyetin yaşadıgını öğrenmeye çalış herşey bir anda olmuyor ağır ağır ve sağlıklı bir şekilde .

kazama usta
Alakana tesekkur ederim.
Resimler istediginden daha yakindan
Ve noktadan cekildi.
Uygarlık olarak urartu,Armenia,roma,bizans ,ve tabiatıyla Pers...akabinde malum İslam uygarlığı.

Hatta İskenderin parasıni bulan var.
Sahsinizda tüm ustalarima selam ,hürmet ve sukranlar

hatif

Bilgili Üye
Metal tespiti yapmışmıydın ?

kaynak ustam birkaç ayrı noktadan boşluk aldım. Metal de de musbet cevap verince ustalara danisayim dedim.çünkü zemin hep kaya ve işaretler var ve dort biyandan boşluk alıyorum.
Malumunuz çırak bile değilim yüzme öğrenmek için kendimi suya saldim.