Kilisenin Papazını bulduk mu ?? :))

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
@_Mithra_ evet ustam evet delik tepenin resmine o yorumu yapmıştın yani bu resimlerde arkada görünen uzaktaki yerdi orası sit alanı ama bizim bu köy değil evet maşatlık denir buraya burasıda mı sit alanı ustam ?
2863 sayılı KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNU
Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları:
Madde 6 – Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları şunlardır:
a) Korunması gerekli tabiat varlıkları ile 19 uncu yüzyıl sonuna kadar yapılmış taşınmazlar,
b) Belirlenen tarihten sonra yapılmış olup önem ve özellikleri bakımından Kültür ve Turizm Bakanlığınca
korunmalarında gerek görülen taşınmazlar,
c) Sit alanı içinde bulunan taşınmaz kültür varlıkları,
d) Milli tarihimizdeki önlemleri sebebiyle zaman kavramı ve tescil söz konusu olmaksızın Milli Mücadele ve Türkiye
Cumhuriyetinin kuruluşunda büyük tarihi olaylara sahne olmuş binalar ve tesbit edilecek alanlar ile Mustafa Kemal
ATATÜRK tarafından kullanılmış evler.
Ancak, Koruma Kurullarınca mimari, tarihi, estetik, arkeolojik ve diğer önem ve özellikleri bakımından korunması
gerekli bulunmadığı karar altına alınan taşınmazlar, korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı sayılmazlar.
Kaya mezarlıkları, yazılı, resimli ve kabartmalı kayalar, resimli mağaralar, höyükler, tümülüsler, ören yerleri, akropol
ve nekropoller; kale, hisar, burç, sur, tarihi kışla, tabya ve isihkamlar ile bunlarda bulunan sabit silahlar; harabeler,
kervansaraylar, han, hamam ve medreseler; kümbet, türbe ve kitabeler, köprüler, su kemerleri, su yolları, sarnıç ve kuyular;
tarihi yol kalıntıları, mesafe taşları, eski sınırları belirten delikli taşlar, dikili taşlar; sunaklar, tersaneler, rıhtımlar; tarihi
saraylar, köşkler, evler, yalılar ve konaklar; camiler, mescitler, musallalar, namazgahlar; çeşme ve sebiller; imarethane,
darphane, şifahane, muvakkithane, simkeşhane, tekke ve zaviyeler; mezarlıklar, hazireler, arastalar, bedestenler, kapalı
çarşılar, sandukalar, siteller, sinagoklar, bazilikalar, kiliseler, manastırlar; külliyeler, eski anıt ve duvar kalıntıları; freskler,
kabartmalar, mozaikler, peri bacaları ve benzeri taşınmazlar; taşınmaz kültür varlığı örneklerindendir.
Tarihi mağaralar, kaya sığınakları; özellik gösteren ağaç ve ağaç toplulukları ile benzerleri; taşınmaz tabiat varlığı
örneklerindendir

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
2863 sayılı KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNU
Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları:
Madde 6 – Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları şunlardır:
a) Korunması gerekli tabiat varlıkları ile 19 uncu yüzyıl sonuna kadar yapılmış taşınmazlar,
b) Belirlenen tarihten sonra yapılmış olup önem ve özellikleri bakımından Kültür ve Turizm Bakanlığınca
korunmalarında gerek görülen taşınmazlar,
c) Sit alanı içinde bulunan taşınmaz kültür varlıkları,
d) Milli tarihimizdeki önlemleri sebebiyle zaman kavramı ve tescil söz konusu olmaksızın Milli Mücadele ve Türkiye
Cumhuriyetinin kuruluşunda büyük tarihi olaylara sahne olmuş binalar ve tesbit edilecek alanlar ile Mustafa Kemal
ATATÜRK tarafından kullanılmış evler.
Ancak, Koruma Kurullarınca mimari, tarihi, estetik, arkeolojik ve diğer önem ve özellikleri bakımından korunması
gerekli bulunmadığı karar altına alınan taşınmazlar, korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı sayılmazlar.
Kaya mezarlıkları, yazılı, resimli ve kabartmalı kayalar, resimli mağaralar, höyükler, tümülüsler, ören yerleri, akropol
ve nekropoller; kale, hisar, burç, sur, tarihi kışla, tabya ve isihkamlar ile bunlarda bulunan sabit silahlar; harabeler,
kervansaraylar, han, hamam ve medreseler; kümbet, türbe ve kitabeler, köprüler, su kemerleri, su yolları, sarnıç ve kuyular;
tarihi yol kalıntıları, mesafe taşları, eski sınırları belirten delikli taşlar, dikili taşlar; sunaklar, tersaneler, rıhtımlar; tarihi
saraylar, köşkler, evler, yalılar ve konaklar; camiler, mescitler, musallalar, namazgahlar; çeşme ve sebiller; imarethane,
darphane, şifahane, muvakkithane, simkeşhane, tekke ve zaviyeler; mezarlıklar, hazireler, arastalar, bedestenler, kapalı
çarşılar, sandukalar, siteller, sinagoklar, bazilikalar, kiliseler, manastırlar; külliyeler, eski anıt ve duvar kalıntıları; freskler,
kabartmalar, mozaikler, peri bacaları ve benzeri taşınmazlar; taşınmaz kültür varlığı örneklerindendir.
Tarihi mağaralar, kaya sığınakları; özellik gösteren ağaç ve ağaç toplulukları ile benzerleri; taşınmaz tabiat varlığı
örneklerindendir
Evinde otur
Disari cikma
Eline keser bile alip dolasma diyor bu kanun :))

Camiyi ahir yapan zihniyet,
5.000 sene onceki gavura el surdurtmuyor.
Kultur varligi diyor, kimin kulturu?
3 kitaya hukmeden Osmanlinin 100 eserinden kac tanesi kalmis?
Bu kultur varligi sadece bizim icin mi gecerli?

Bunu soyle anliyorum;
Ey musluman Turk,
Atalarima dokunma, gelip 4 ben alacagim. Sana yasak bana serbest.
Kanununu bile ben cikarttim.
Hem mondrosa hemde sevre ben hukumler yazdirdim.

Bu millet 1965 den itibaren uyanmaya ve nasiplenmeye basladi. Neyimiz var neyimiz yok cogunu goturduler. Hicbir bedel odemeden. Onlara azda olsa bedel odeten yine dogaseverler oldu.
Neyse...

Son düzenleme:

omerolmaz

Bilgili Üye
Evinde otur
Disari cikma
Eline keser bile alip dolasma diyor bu kanun :))

Camiyi ahir yapan zihniyet,
5.000 sene onceki gavura el surdurtmuyor.
Kultur varligi diyor, kimin kulturu?
3 kitaya hukmeden Osmanlinin 100 eserinden kac tanesi kalmis?
Bu kultur varligi sadece bizim icin mi gecerli?

Bunu soyle anliyorum;
Ey musluman Turk,
Atalarima dokunma, gelip 4 ben alacagim. Sana yasak bana serbest.
Kanununu bile ben cikarttim.
Hem mondrosa hemde sevre ben hukumler yazdirdim.

Bu millet 1965 den itibaren uyanmaya ve nasiplenmeye basladi. Neyimiz var neyimiz yok cogunu goturduler. Hicbir bedel odemeden. Onlara azda olsa bedel odeten yine dogaseverler oldu.
Neyse...
Ağzına Sağlık Uatam güzel bir açıklma olmuş saygılarımla

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ne yalan söyleyeyim konu başlığını okurken yakın gözlüğümü takmamışım arada bir bulanık görüp gözlerim sulanıyor.ilk iki kelimeyi okuyup duraksadım.gerisi çıkmadı .gözlükleri ararken allah allah admın ve yorumcu arkadaşların bunu görmemesi imkansız dedim.gözlükleri takınca konu netleşti .gençliğinde(şimdi60 gibi) anadol kamyonetimizle manavcılık yaparken hoparlörle armudun iyisini deyip 2_3saniye sonra getirdik abla diyerek muziplik yapardık.başlığa takıldım diye yazdım.kusuruma bakmayın.konuza gelince kilise arıyosanız zeminde sıralı taş dizilimleri bakmalısınız .ayrıca yıkıntıdan kalan bir mt lık taş yıgınlarıda bunu destekler.ayrıca fotolarınızın birinde zeminden sağa düzenli yükseltili yıgma görünümlü yerin fotılarını bıi atın.kolay gelsin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...