kubbeli ermeni cesmesi

tomman

Yeni Üye
cumleden s.a. Arkadaslar uzun zamandir calisma yapmayi dusundugum bir cesmem var(10 seneden fazla olmustir). Allah nasip ederse bu yaz islemlere baslamak istiyorum. Tarihi olarak fazla bir bilgim yok ama eskilerden duyumuma gore ermeni yapisi oldugu ve rivayete gore harita uzerinde olan bir yeri kesfetmemle olaylar cereyan etti. Malzemeleri ayarladim islem yapmadan once kontrol etmek istiyorum bosluk vb gibi. Cesmede var olabilecekler hakkinda bir bilgim yok ama tabaninda 80 ila 120 cm arasinda nokta atisi yapmayi dusunuyorum.

Not: koyde mekan bize yakin oldugu icin 1 veyahut 2 kere ziyarete gelenler oldu ilkinde kursun sikmistim ikincisinde de kacirmistim.

Benim sadece cesmeler hakkinda bilgisi olan veyahut herhangi bir tecrubesi olan arkadaslardan nacizane yorumlarini almak istiyorum fotograf yaza kadar atamayacagim gittigimde insallah.

Kristof34

DogacıyıZ
Kubbeli ise Yunan veya Bulgar çeşmesi olabilir. Genelde kubbeli çeşmeler yunan çeşmesidir. Yer ile ilgili bilgi vermemissin. Çeşmenin kaç kurnasi var. Suyunun dustugu yerde beyaz kesme taş var mı? Çeşmeler ile ilgili ilk bakılması gereken yer havuzudur. Havuzun içinde kesme taş aranır. Emanet kesme taşın altındaolur. CÇeşmenin yüzeyinde genelde sağlı sollu motifli taş olur ikisinin motifide aynıdır genelde yaprak üzüm vs.şeklinde olur bu motifli taşların arkası boştur taş kırılır emanet alınır. Bu söylediklerim yoksa çeşmenin arkasında bir tepe olur o tepenin altında çeşmenin deposu olur oda şeklindedir içi su doludur su boşaltılır odaya girilir varsa emanet oda içindedir.

tomman

Yeni Üye
bu dedigim yer orta karadenizde ve dere kenarinda kesme tasi sel aldi goturdu vakti zamaninda 50metre suruklendi tas, cakil altinda kaldi askerlikten geldikten sonra tekrar kesme tas (havusu oluyor) yerinden cikartilmisti. Dedigim cesme ihtisamli birsey degil. yanliz konumu cok acayip biryerde insallah gittigimde oranin fotosunu atacagim, cesmenin oldugu yeri su alamiyor etrafindan geciyor.

tomman

Yeni Üye
sayin kristof34 ilk once tarifiniz icin cok tesekkurler, tecrubeli oldugunuz yorumunuzdan belli (kesme tastan havuzu vb. yorumlarinizdan nokta atisi yapmissin.) Bu yerde tilsim olma ihtimali olurmu acaba cunku yer olarak ormanlik bir alan oldugu icin karadeniz koyleride issiz oldugu icin biraz terettud ediyorum basimdan gecen bir kac olay neticesinden sonra o civarda. varsa nasil tedbirler alinmasi gerekir.

Kristof34

DogacıyıZ
sayin kristof34 ilk once tarifiniz icin cok tesekkurler, tecrubeli oldugunuz yorumunuzdan belli (kesme tastan havuzu vb. yorumlarinizdan nokta atisi yapmissin.) Bu yerde tilsim olma ihtimali olurmu acaba cunku yer olarak ormanlik bir alan oldugu icin karadeniz koyleride issiz oldugu icin biraz terettud ediyorum basimdan gecen bir kac olay neticesinden sonra o civarda. varsa nasil tedbirler alinmasi gerekir.
Çeşme gomulerinde tılsım olayı hiç duymadım. Ama ormanlık alanda sonradan sahiplenme olayı vuku bulmadiysa bir sıkıntı çıkmaz. Sen sartlanarak mekana gitme yeter. İmkanların doğrultusunda gündüz vakti işlem yapın

tomman

Yeni Üye
Çeşme gomulerinde tılsım olayı hiç duymadım. Ama ormanlık alanda sonradan sahiplenme olayı vuku bulmadiysa bir sıkıntı çıkmaz. Sen sartlanarak mekana gitme yeter. İmkanların doğrultusunda gündüz vakti işlem yapın
mutabik. kristof hocam peki nasil bir cihaz kullanmam gerekiyor burada malum dere yatagi oldugu icin.

wanted.07

Member
Çeşme nin arkasında toprak yığılması varsa orada da olduğunu duymuştum ayrıca çeşme nin etrafında geniş çaplı araştırma yapabilirsin çeşme doğal işaret olarak kullanilmis olabilir

tomman

Yeni Üye
hocam yanlis yere attin heralde resmi yada pulse cihaz ile alakasini anlayamadim

gurcumansur

Member
Çeşme ile alakalı bir görsel attı usta sana. Pulse cihaz ile alakalı değil.