Kulaktan,kulağa

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Bu farklı bir konu ancak sorduklarınızla bağlantılı "örneğin saat tarih ve gün" gibi Bize bu olay intikal ettikten sonraki gelişmeleri tekrar yazacağım
Yabana atma eyer günü dahi bilirse yani
8 ayın 10 gibi 20 si gibi kafi saat önemli deyil erken saatte de gidilir nöbet tutulur

Yeni konu 'yu 2 kez okudum bir kaç kez daha okumam lazım bire bir ise eksik yada ekleme yoksa büyük bir gizem var ondada :)

Meltun

Bilgili Üye
Arkadaşlar aradı. Dediler ki sana yakın bir yerde sağlam bir gelişme var. Olayı bilen kişi ile beraber 3 kişi yanına geliyoruz. Sen hazırlığını yap nitekim günlerden Pazar geldiler iki kişiler diğeri nerde diye sordum.
Gelemedi ancak konu hakkında ki detayları bize verdi yol haritasını da çizdi ekledi
Elinizle koymuş gibi orasını bulacaksınız dedi. Olay neymiş diye sordum. Yolda anlatırız dediler. Haydi, bismillah hareket ettikten sonra yukarıda anlatmaya çalıştığım durumu aktardılar. Keşif için gidiyoruz. Net bilgilere ulaşırsak yine geleceğiz denildi.
Gideceğimiz yer 170 kilometre yolda gerçekten hiç sıkıntı çekmeden noktaya ulaştık. Karşı taraf olduğu gibi taşlık arazi ana kaya niteliğinde onlarca kaya var. Aradığımız anakaya hepsinden büyük dikkati hemen çekiyor. Dere kenarları ve alan hemen hemen olduğu gibi ağaçlık birde çeşmesi var ki buz gibi su hayvanları sulamak içinde 10 kadar yalak yapılmış hadi öğleni kılalım ondan sonra yukarı çıkalım dedik. Namazımızı eda ettikten sonra olayda bahse konu ana kayaya doğru çıkmaya başladık.
Yukarıya vardığımızda saat 3 e gelmişti oyalanmadan biraz araştırma sonunda paranın alındığı yer i bulduk aynen anlatıldığı gibi zamanla toprakla dolmuşsa da üzerinden alınan taş orada, çevreyi incelemeye başladık ana kayanın sağ tarafında 2 cm derinliğinde 10 cm genişliğinde ve 6,5 metre uzunluğunda muntazam bir kanal bu ölçüler hiç bozulmadan başından sonuna kadar ayni şekilde %35 meyille devam ediyor. Paranın alındığı yer kanal bitiminin 5 veya 6 metre solunda,anakaya meyilli ve yüzeyi cam gibi olmuş dört ayak çıktık. Zirvesinde ana kayada aşağıya kadar geniş bir yarık daha var üzerinden karşıya atlayalım istedik kayganlığı nedeniyle cesaret edemedik.
Aşağıya indik. Görebildiğimiz kadarıyla inceliyoruz. Kayanın işlem gören yerinde tepede bir saat resmi mevcut ben bakıyorum saat 5 arkadaş bakıyor 4 hemen solunda bir kaplumbağa taşın öbür yüzünde bir insan figürü kucağında anafora benzer bir küpe sarılmış vaziyette,
53 adet paranın müjde olduğuna karar verdik. Araştırma için gelmiş olmamız nedeniyle geriye döndük. Müsait bir zamanda tekrar gelelim, köye kadar olan mesafe içerisinde o 50 adet paranın gömüldüğü yeri araştıralım diye de sözleştik.

Meltun

Bilgili Üye
İlk gidişimizden1 ay sonra yine ayni yola revan olduk. Vasıl olduğumuzda dikkatimizi çeken husus 17 Temmuz ta geldiğimizde ki gibi bir sürü ve bir çoban vardı. Gideceğimiz güzergâh üzerinde ki otlaklığa sürü yayılmış kendisi de meşe ağacına yaslanmış aracımızın motor sesini duyunca kalktı yanımıza geldi.
Yalnızlıktan bunalmış konuşacak insan bulması onu mutlu kılmıştı. Bizde bozuntuya vermeden sohbeti devam ettik. İyice kaynaşmıştı ki zaman akıp gidiyor sürüde otlaklığı bırakmış dağınık vaziyette farklı yöne yönelmişti. Kusura bakmayın hayvanları toplamam lazım deyip yanımızdan ayrıldı gitti, o gitti yanımızdan bir mobilet geçti üzerinde ki ile selamlaştık. Vatandaş bastı gaza ağaçların arasından gözden kayboldu.
Çoban sürüyü toparlamış yönünü de köye doğru çevirmiş yanımıza tekrar geldi. Kaldığımız yerden devam ettik. Aradan bir saat ten fazla zaman geçmişti ki mobiletin sesini yeniden duyuldu, oda geldi yanımızda durdu. Baktık ki mobiletin üzeri dağ kekiği dolu, bu kadar kısa zamanda nasıl topladın, nasıl demet haline getirdin, bu kadar kekiği ne yapacaksın diye sorduk. Oda gülerek hemen ileride bildiğim bir kekik ocağı var oradan kestim, desteledim bunları et lokantalarına satıyorum nafakamı çıkarıyorum her sene bu zamanlarda buradayım, kekik bekleyen çok müşterilerim var dedi
-Satıyorsun öyle mi?
-Evet.
-Peki, kaça veriyorsun?
-Demeti 1,5 lira
-Sözün yoksa bir kısmını da biz alalım?
-Niye olmasın ki kaç demet?
-Mis gibi dağ kekiği toplanmış ayağımıza kadar gelmiş 3 demet yeterli.
-Kendine göre fazlaca destelediklerinden seçti verdi.
Parasını verdik. Üzerini çevirecek bozuk yok öyle ya dağ başında bozuk para, canın sağ olsun helal olsun deyince, motordaki kekiklere baktı bir demet daha çıkararak buyurun buda benden olsun diyerek uzattı, ihtimal ki paranın üzerini çeviremediği içindi kırmadık aldık. Müsaadenizle beni beklerler geç olmadan gideyim eyvallah dedi ve gitti. Çoban da gitsin yanımız uzaklaşsın diye beklenti içindeyiz. Neden sonra anca köye varırım bana müsaade deyip yanımızdan ayrıldı. O köye biz ana kayaya, Gördüğümüz işaretlerin fotoğraflarını çekelim düşüncesindeyiz. Çevresini dolaşıp figürlerin olduğu yere geldiğimizde, ne saat, ne kaplumbağa nede küpü kucaklayan adam vardı, sanki biri gelmiş 17 temmuz da gördüklerimizi silgi ile siler gibi silmişti, yürüttüğümüz fikirlerle sonuca ulaşamadık. Mantık burada yürümüyordu. Neden, Nasıl, Niçin soruları hep cevapsız kaldı. Mecburen
Çoban ‘ın yürüdüğü istikamet hakkında fikir yürütmeye başladık. Bir tane dere var anlatılan 3 dere geçilmiş izahına bizim yaklaşımımız ayni dereyi tekrar tekrar geçtiği şeklinde oldu. Sonra dedik ’ki bu insan buranın köylüsü böyle geçiş yapmaz en kısa yoldan köye dönme gayretiyle dağın eteklerinden yürümüş olması daha mantıklı. Öncelikle bizde etekleri araştırdık. Gördük ki yağmur suları zirveden aşağıya akıp giderken bazen dere yatağı gibi yataklar oluşturmuş, çubukları kurduk çubuklar bizi aldı eteklerden, eteklerden götürdü, bu arada zirve sularının aktığı yatakları dere kabul ederek sayıyoruz. Üçüncü yatakta çubuklar dan olumlu sinyal aldık, dört yönden de ayni noktada sinyal aldık,aldık’ ta ortada beyaz bir taş yok orada taş burada taş yok bir ara aracı bıraktığımız yere iki aracın geldiğini gördük, durdular indiler bagajı açtılar torbalar, poşetler indirilmeye başlandı, kişileri saydık 5 kişi araçlara dikkat ettik resmi plaka görünce çubuklar cebe bizde aracımıza yöneldik. Vasıl olduğumuzda selamlaştık gördüklerimizden anladığımız piknik yapmaya geldikleri idi yapacak bir şey yoktu. Mecburen dönüşe geçtik.
Aklımızı kurcalayan 17 temmuz da var olan işaretler idi. Buraya arkadaşların iş durumları nedeniyle dağılmış olduğumuzdan tekrar gidemedik. Ancak her konuşmamızda yine gidelim, bu işi çözelim fikri ağır basıyordu.Ne yazıkki bu beklentimiz bu günde devam ediyor.

Son düzenleme:

Meltun

Bilgili Üye
Yabana atma eyer günü dahi bilirse yani
8 ayın 10 gibi 20 si gibi kafi saat önemli deyil erken saatte de gidilir nöbet tutulur

Yeni konu 'yu 2 kez okudum bir kaç kez daha okumam lazım bire bir ise eksik yada ekleme yoksa büyük bir gizem var ondada :)
Sn;Arkadaşım kesinlikle göz ardı etme veya yabana atma gibi bir durum asla söz konusu değildir.Fikir ve düşünceleriniz bizim için saygıya değerdir.Hakikaten burada düşündüğünüz gibi büyük bir gizem var.Konuya haricen bir ekleme yoktur.Anlatıldığı şekliyle sunulmuştur.
Bu son olayda ki tarih 17 temmuz

Son düzenleme: