Kuvars Kristali

Bilal Bey

Member
Bu gördüğünüz taşları 2 maden mühendisi ve birkaç kuyumcu da dahil olmak üzere birçok kimseye gösterdik.

Kuvars Kristali olduğu konusunda herkes hemfikir fakat değeri/ederi, nerelerde kullanıldığı hakkında kimse pek bir şey bilmiyor.

Bu işten gerçekten anlayan ustalardan ricam bilgi verip yol göstermesidir.

------------
Ek bilgi: En büyüğü iki-üç baş parmak kalınlığında. Birbirine silis kumuyla(sanırım) yapışık halde çıkıyorlar. Az bir kuvvetle kırılıyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 124265

Ekli dosyayı görüntüle 124266

Ekli dosyayı görüntüle 124267

Böyle bir yerden, tilki eşelemesi sayesinde tevafuken çıktı.

Ekli dosyayı görüntüle 124273

Ekli dosyayı görüntüle 124271

Ekli dosyayı görüntüle 124272

Bilal Bey

Member
Mezar olma ihtimali yerin kaya altında olması sebebiyle benim de aklıma geldi ama kaya üstünde bi işarete rastlamadım üstadım. Eski zamanlarda bir takı atölyesi miydi acaba diye düşünüyorum. Yer dağların arasında dereye yakın.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bilal Bey Bunların hepsini topla bir liyende tuzlu suya yatır 1 veya 2 gün kalsın bunların penbesi ve daha süt beyaz olanlarıda var fiyatına gelince elinizdeki 10 lira bilemedin 5 lira temizle çuvala koy elbet sahibini bulur işleyip satar ehli.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Kuvars kristali saf silisyum dioksittir. Altigen kristal yapisi vardir. Dogada cokca karsilasiriz ve bunlar genelde bicimsizdirler. Cesitli renklerde karsilasabilirsiniz ve cogunlukla dokanak kayalarin minerallerinden kaynakli renk farkliliklari olur. Seninkiler sutlu kuvarsa benziyor. Sus esyasi olarak kullanilir. Negatif enerjiyi aldigi dusunulur. Senin bulduklarin birisi tarafindan bir yerlerden cikartilmis (eger sen bunlari bir kayactan kirip almadiysan). Cunku dogada tekil ve serbest halde bu altigen yapiyi alamaz.
Cok eski uygarliklarda aşk tasi, sifa iksiri hazirlanmasinda, sus ve taki gibi kullanim alanlari vardir. Antik yunan, roma ve misirda koruyucu guclu tilsimlar olarak ta kullanilmislar.
Ederi icin birsey diyemiyorum. Cok degerli degiller. Isleme yapilip taki olursa ki bu zanaatkara bagli ederi artabilir.

Bilal Bey

Member
mayhem ustam dediğiniz işlemi yaparak hangi amaca ulaşmış olacağım?
jeolog ustam gördüğünüz kayanın içindeki topraktan (silis kumu sanırsam) kuma yapışık olarak çıkıyor. Eski uygarlıklardaki kullanım alanını okumuştum, buna istinaden oranın atölye olması muhtemel, taşların işlenmemiş olmasına rağmen.

O hâlde anladığım kadarıyla bir akik kadar değeri yok ama yine de zanaatkârına göre durum değişir. İşin pirini bulmak mesele bundan sonra.

Teşekkür ederim efendim hepinize...

timur964

konularim
yoğunluğundan öturu talebi yok eskiden kullanılmış. yerine daha sert taşlar aldı çok damarlı olmasıda cabası . taşları urune çevirmek isterseniz adres verebilirim çok pahalıya gelir deyermi bunu siz bilirsiniz

Bilal Bey

Member
timur964 hocam en azından istişare edilebilecek bir adres gösterirseniz memnun olurum

timur964

konularim
10 yıldan fazla oldu bu işi bırakalı telden ulaşamadım kapalıçarşıyı kuyumcu kente taşıyorlar intenet üzerinde bulursunuz lakin kar deyil zarar edersiniz .ha bitane bunu ben bulum boynuma kolye yatırıcam dersen o başka Bilal Bey.

Bilal Bey

Member
EyvAllah hocam yine de sağ olun. Umut fakirin ekmeği tabii ne yapalım :) Bir kapıyı kapayan ötekini açar elbet. Hayırlısı...