Kuyu icinde Oyma basamaklar ve Kilise

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Kilise kalintisinin icinden tam karsi tepedeki oymalarin ve yazinin oldugu kayanin goruntusu.[/B]( Resim zoom yapilmistir mesefa 200 300 metre.)

Oymalarin oldugu tepedeki kayadan kiliseye bakis.

Oymalarin oldugu tepeden sag tarafta kalan ikinci kiliseye bakis

Kilisenin arka tarafindan bir gorunum.

Kilisenin sag tarafindaki icerisinde su olmayan kuyumuzun disardan ve iceriden goruntusu.Kuyunun dis kaya yapisi farkli ic kaya yapisi farklidir.Kuyunun icindeki kaya purussuz bir kayadan olusmaktadir.Bariz iscilik vardir resimlerde goruldugu gibi.Dunku resimsiz konumda merdiven olayini koyma tas olarak anlatmistim o bilgi hatalidir.Basamaklar oyma seklinde karsilikli olup 4x5 adet kayaya oyma olarak yapilmis asagiya dogru basamak vardir.

Kuyumuzun icinden goruntusu.Resimler zoomlu ve zoomsuzdur.4 veya 5 metre arasi derinlik mevcuttur.

Kuyumuzun Zoom yapilmis ic ve zemin resmi.

Ikinci kilisemizin yanindaki kuyumuz duvarlar orme tas yariya kadar ic zemin diger kuyumuzla ayni sekildedir, icinde su mevcut oldugu icin kuyunun icini resimleme yapamadim. icindeki su seviyesi en fazla 1 metre gerekli oldugu durumda motorla suyu takviye edebiliriz..Kuyunun icindeki soldaki tas cok dikkat cekici...! Bu kuyu ve diger kuyumuzun arasi asagi yukari 300 metre mesafedir.

Asagidaki paylasim yapmis oldugum resimler kilisemizin tam karsisindaki yuksek tepedeki oymalarin oldugu kayadir.Arkadasim buraya hayvan dami yaparken kullanmis oldugu kepceyi cikartip kayanin belli bir kismini oymanin tekini ve yazi olan isaretimizi yanindaki bilgisizler yuzunden kirdiriyor..Kisacasi kayaya yazilmis olan adresi kaybediyor..!

Kayanin yandan gorunumu

Kayanin uzerindeki soldaki ufak oyma ve sagdaki kirilan buyuk oyma

Kayanin arka kismi yigma tas dolu.

Kayadaki isaretimiz zoom yapilmis hali icerigi okunmuyor kare oyma seklinde.

Son düzenleme:

DİVANE

Moderatör
Moderatör
vakko kardeşim 1 ci kuyu içme su kuyusu dibteki çukurluk kovaya su alma çukuru 2 ci kuyu örme yapılmış iki kuyununda hemen yakın çevresel olarak boşluk bakarsan tünel varmı yokmu anlarsın kiliseler konusunda ustalarım yardımcı olurlar kolay gelsin

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
vakko kardeşim 1 ci kuyu içme su kuyusu dibteki çukurluk kovaya su alma çukuru 2 ci kuyu örme yapılmış iki kuyununda hemen yakın çevresel olarak boşluk bakarsan tünel varmı yokmu anlarsın kiliseler konusunda ustalarım yardımcı olurlar kolay gelsin
içme suyu dediğiniz kuyudakı basamaklar ne amacla yapilmiş acaba karşılıklı olarak.

DİVANE

Moderatör
Moderatör
içme suyu dediğiniz kuyudakı basamaklar ne amacla yapilmiş acaba karşılıklı olarak.
kardeşim çevresinde tünel yoksa içme su kuyusudur basamaklar aşağı inip çıkmak için yapılmıştır doğruluğunu sizin yapacağınız tespitler belirleyecektir kolay gelsin

amuzak

Member
kardeşim çevresinde tünel yoksa içme su kuyusudur basamaklar aşağı inip çıkmak için yapılmıştır doğruluğunu sizin yapacağınız tespitler belirleyecektir kolay gelsin

Su olan kuyunun içine niye insinler biraz açıklarmısın dostum.Su bitince içine girip temizlikmi yapıyorlar .Bildiğim kuyular doldurma su değil doğal su ile dolu olur.İçine inip adam napıcak acaba orada.bi aydınlat beni dostum.

Son düzenleme:

DİVANE

Moderatör
Moderatör
amuzak içme suyu içinse temizlemek için inilir kardeşim sizin oralarda bu tür su kuyusu yok herhalde ayrıca kontrol etmesinide söyledim okursan

S:W:A:T

Editör
poseidon2023 ragıp :) Bu arada kuyuda işaretlediğin taş sanırım ustamın bHsettiği kaya olması lazım . Tahmin ediorum ki oradaki suyun tahliye olma durumu vR . Kısmet inşallah :)

amuzak

Member
amuzak içme suyu içinse temizlemek için inilir kardeşim sizin oralarda bu tür su kuyusu yok herhalde ayrıca kontrol etmesinide söyledim okursan
valla dostum su kuyusu cokta o kuyunun suyu bitti diğelim adam asagı inip temizlik yapıp tekrar kuyuya sumu dolduruyor çok ilginç yani.Nerden o kadar suyu oraya taşıyıp tekrar doldursun.

ragıp

Uzman
kuyular sıvalı ve sıvasız kuyu olarak ikiye ayrılır
sıvalı kuyular susuz olur, sıvasız kuyular su kuyusudur.

bizim burada incelememiz gereken kuyu ikinci kuyu
bu kuyunun üst kısmı küçük taşlarla örgülü, amaa
alt kısmı daha büyük taşlarla örülüdür.
bahsettiğim kapak ise, mevcut ikinci kuyunun içindeki
çıkıntılı kayanın karşısında olmalı

@vakko
ustam, ikinci kuyunun da dıştan çevre fotosu olsaydı iyi olurdu
bu çıkıntılı kayanın baktığı yönde, 2,5 - 3 metre ileride boşluk bakmanı önericem.

ustam, kiliselerin çevresinde bir çok yerde para bulunur.
keşke kilise binasını da görebilseydik.

minicik bir dip not düşeyim.
özellikle 1915 li yıllarda azınlıkların,ülkeyi terk ettiği günlerde mevcut varlıklarını
kilise ve çevresine saklandığı herkesçe bilinen bir gerçektir.
aklının bir köşesinde bulunsun istedim.

selametle

odin

Editör
ben hiç bir fotograf goremiyorum :apologetic: