Magra Mahsen girişleri

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sedegor evet o küçük kaya yığmaların bitimi gene toprak olacak. üstünüz ana kaya. mesafeyide iyi ayarlamalısınız. odayı geçip gidebilirsiniz.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Çalıştığınız yapıda başarılı olan defineci yok denecek kadar azdır. oda bellidir, işareti isi tespiti yapılmıştır ama girişe birtürlü ulaşamazlar. yüzeyden denerler 2 metrede pes ederler. topraktan denelerler yönü tam tutturamazlar ana kayaya toslarlar. diger yönlere ilerlerler boşuna yılları gider. sonunda pes ederler.

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Çalıştığınız yapıda başarılı olan defineci yok denecek kadar azdır. oda bellidir, işareti isi tespiti yapılmıştır ama girişe birtürlü ulaşamazlar. yüzeyden denerler 2 metrede pes ederler. topraktan denelerler yönü tam tutturamazlar ana kayaya toslarlar. diger yönlere ilerlerler boşuna yılları gider. sonunda pes ederler.
ben pes etmem Allah ın izniyle de sadece dediğin gibi yıllar alır belki, devamlı değil arada gitmekten olur oda.

pes etmeme sebebim ise açılan 7 metrelik cukurun bilmediğim bir catlagından 15 gün Gaz oksit gelmesi. Şu anda ise gaz kokusu gitti mezar kokusu geliyor pis pis )))

zaten çatlaklar dediğim yönde cihaza gerek yok tesbit için burda. Önemli olan kalınlık yoksa yer belli.

Birde kolay bir giriş varsa bulmak.

Bu dedigim yere çıkmak 2 saat yürüyerek oda insanı yıldırıyor.

Orası zor kolay yere gidelim düsunceside başka bir sorun. Her yer zor )))) Yada hep bana zor yerler denk geliyor ))) Bir gecede iki saatte 4 metrede aldım diyene saşıyorum ))) Yarım kalan belki 10 yerim var adım gibi malzeme olduğunu bildiğim yerler ama hep yarım kaldı )))

Son düzenleme:

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
İnsanlar 3-5 saat çalışıp, iki taşı kaldırıp, iki metre yer kazıp define bulmayı umuyor. Negibi zorluk ve tehlikelerin olduğundan haberleri yok. kolay olsa bütün defineciler zengin olurdu. pekçogumuzun işi, ya parasızlıktan, ya işgücü yetersizliğinden yarım kalmıştır. Kısmetin açık olsun.

Sedegor

Engellendi
bozoklu burda bahsi geçen yerde tek cukurun içi değil başka tek odalarda var. Götürüp götürüp buraya gömmüşler, odalar belli girişler ya yok yada dediğim gibi. Ama zengin odalar.

Kocadım dünya dolu define olsa bana ne ))) artık bırakmanın zamanı o daglara çıkmaya para değil dizde derman olmalı tabii parasızda olmuyor )))

Definecilik böyle işte ya bilmez ögreneyim dersin ya az çok tecrübe kazanırsın o zamanda yaş gider ))) İnsanı maddi manevi yıpratıyor, ama hala gözün dağlarda oluyor ))

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Yokmu yazacak böyle yer açan yada gören İftara çok var ))) yazacaklar ayakta zor duruyor, sigarada yok ))) zamanda geçmiyor, bu oruçta zor iş )))

Bende yazıyorumda ne yazdığımı pekte bilmiyorum. Akşam yemek yiyincede sanki bir kamyon toprak atmışım gibi bir ağırlık,

aslında defineye bu ayda gideceksinde Oruçlu Oruçlu zor zor )))
geçen gittik bir eve zor geldim))

Son düzenleme:

saftilki

Moderatör
Moderatör
aynı dert bende de var girişi arayıp duruyom,

man_correct

Bilgili Üye
Cikip indigine göre buldun yer bir dağ simdi onunde iki seçenek var bir mezar odası magarami mezar odası oyma mezar odasimi bir mezar odası magaradan dondurulmuş ise kapi olsada bir metre kalinda olsa kapi çerçevesi kesin olur yapanlar gerçek taş ustası bile olsa birleşmeleri gizleyemez bunların arasındaki toprak yada horasan goze çarpar yapman gereken çerçeveleri parcalamak ve iceriye girmektir kalinlik artarsa bosluk sesi kaybolur oyma mezar odasinda acilan kapi kisinin durumuna baglidir kapi olculeri 1.5 2 olur ve kapi ya sıvama şekliyle horosanla kapatılır yada özel kesim taş kullanilir.girisle aynı boyutta kapamada olmuş olabilir taşları incelemek çalışma alanını incelemek iyi olur.

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
aynı dert bende de var girişi arayıp duruyom,
Cikip indigine göre buldun yer bir dağ simdi onunde iki seçenek var bir mezar odası magarami mezar odası oyma mezar odasimi bir mezar odası magaradan dondurulmuş ise kapi olsada bir metre kalinda olsa kapi çerçevesi kesin olur yapanlar gerçek taş ustası bile olsa birleşmeleri gizleyemez bunların arasındaki toprak yada horasan goze çarpar yapman gereken çerçeveleri parcalamak ve iceriye girmektir kalinlik artarsa bosluk sesi kaybolur oyma mezar odasinda acilan kapi kisinin durumuna baglidir kapi olculeri 1.5 2 olur ve kapi ya sıvama şekliyle horosanla kapatılır yada özel kesim taş kullanilir.girisle aynı boyutta kapamada olmuş olabilir taşları incelemek çalışma alanını incelemek iyi olur.
Çerçeve yok İşte giriş dediğim yerde. Yada henüz çerçeve varsa oraya gelmedik.

Shekiller

Aktif Üye
Ben sanki bu girişleri çıkışları kapamaları kapakları birazda kendi çağımızdakini esas alarak yorumluyorum mesela her mimar fatklı bir yapı ortaya koyar kendine özgü tarihtede böle olmuştur tekil olanlar farklılık gösterir ama toplu olanlar kendi içinde aynıdır diye düşünüyorum apartmanlar toplu konutlar gibi ve buna bağlı olarak kullanılan malzemede değişkenlik gösterir

Sedegor

Engellendi
Ben sanki bu girişleri çıkışları kapamaları kapakları birazda kendi çağımızdakini esas alarak yorumluyorum mesela her mimar fatklı bir yapı ortaya koyar kendine özgü tarihtede böle olmuştur tekil olanlar farklılık gösterir ama toplu olanlar kendi içinde aynıdır diye düşünüyorum apartmanlar toplu konutlar gibi ve buna bağlı olarak kullanılan malzemede değişkenlik gösterir
zaten dediğin gibideeeee
bizde işin orasındayız tüm mimari medeniyetlere göre az çok cözülmüş.

yani konunun başında bilindik ortada gezen giriş kapama harici bu tür yer açan yok baksana.

Açmaya ugrasan var giriş diye tahmin eden var calışıp yarım bırakan çok.

Sonuç kesin bilgi yok heralde. Yada varsada yazan yok

zaten bu dediğimiz yerler giriş ise bu güne kadar soyulmadan gelme nedenide açık!

Son düzenleme: