Maksat sohbet olsun

alaçamlı

Bilgili Üye
mal bulanındır ustam.şimdi bazı şeyler maddi kaygı olmadan yapılıyor.deney amaçlı.yani inanılmaz paralar harcayarak abuk sabuk işler yapanlar çokça vardır.kolay kazanılan malı harcaması da kolay.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Eline 2 çubuk alan araziye çıkıyor.
Youtube de 3 video izliyor,
kendini usta kabul ediyor.

Evde altın ve gümüş yüzüğün üzerine geldiğinde işaretini alınca ne kolaymış bu iş diyor.
3 gün sonra araziye çıkıyor, heryer kaziliyor amma hedefe ulasilamiyor.

Maden tespitini yapıyor, lakin
Mineral nedir bilmiyor.

Kullandığı çubuğun metal özelliklerini bilmiyor.

Çubuk tutmasını bilmiyor

Çubuk elde yürümeyi bilmiyor.

50 liralık çubuğa, 1.000 lira veriyor,
iş bitecek sanıyor çubuk satınalmakla.

Hiç kimse ama hiç kimse bu işin eğitimi almadan,
Bu konu ile alakalı yazılan 5.000 sayfa bilgi okumadan,
Yıllarca antıraman yapmadan,
Arazide terlemeden,
en önemlisi bir ustaya çırak olmadan bu işin USTASI olamaz.

Usta olan bu işi çözmekte zorlanıyor,
Yeni baslayan nasil hedefe ulasacak..?
Maalesef cok zor.

Son düzenleme:

alaçamlı

Bilgili Üye
bak bi arkadaşın elinde çok düşük kalite bronz sikkeler vardı.bu işlere meraklı bir işadamı gelip tanesine 200 dolar teklif etmiş.paralar nerdeyse dümdüz olmuş.neredeyse teneke kıvamında.inanırmısın müze bile almamıştı bunları.adam satmadı.nedenini sordum.dediki bunun ederini iyi biliyorum.onun helal kazancı olsa gelip buna harcamazdı.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Bak o müze almadı konusunu açıkliim. Hermüze. Elinde olan kendi çevresinde çok çıkan örnekler almaz.

alaçamlı

Bilgili Üye
bulursam kader ustanın sözlerine katılıyorum.daha 8 yaşlarındayken başladım bu işlere.yaşım elliye dayandı,ustayım diyemiyorum.bana güvenen bi arkadaşla araziye çıktık.tespitli mezarda çubukla değerli tespiti yaptık.bulunan mineral çok ilginçti.küp şeklindeki taşın alt kısmına ufak haçlar çizilmişti.mezarın aksi istikametinde.üç günlük emek boşa gitti.farkettimki çubuklara karşı da önlem alınmış.yani bu çubukların tespit yaptığı doğru olmalı ki karşı önlem alınmış.taşı kırdık hatta .ancak çubuk o denli taşa yöneliyorki şaşarsınız.mahçup oldum arkadaşa da.kendime de.sonra bıraktık orayı.hala duruyor.taşı uzaklaştırdık.bu sefer başka noktaya götürdü çubuklar.ancak güvenimiz kırıldığı için mecburen bıraktık.anladımki orada defin yapanlar bizden daha uzman.

alaçamlı

Bilgili Üye
usta şimdi müze niye almamış.çıkan ürün dümdüz.bunlarda temizlemişler kimyasallarla.biraz şekiller belirginleşmiş ancak patin gitmiş.bide paranın kıymetini veren baskı kalitesi ve yıpranma oranı.buldukları arazi sulak alan.aşırı yıpranmış anlayacağın.ilk buldukları haliyle de almazdı müze.zira tamamen düzleşmiş.kendi kalınlığı kadar pasla kaplı.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Çok Kıymetli, güzel ruhlu ustalarım. Ben sadece çubukla olur demedim. Çubukla başlarsın destekleyici olarak teknolojiyi kullanırsın, görüntülü ya da dedektör. Sistemli bir şekilde ilerleyerek bulursun nasibini. Bulursamkader usta güzel bir kaç paragraf yazmış. Çubuk olayını çözmek hüner ister, azim ister. Usta ister mi dersen orası tartışılır çünkü deneme yanılma yaparak tecrübeni artırırsın. Benim ustam olmadı ama çok okudum çok baktım. Sosyal medya denilen platform, hem bilgiyi hem tecrübeyi beleş olarak önüne seriyor. Yani öğretmenlik olayını kısmen kaldırıyor. Mevcut durumda bilgi depolama zahmeti yoktur çünkü bilgi bir tıkla ayağına geliyor.
Velhasıl toparlayacak olursak;
arazide önce şifre çözme, toprak yapısına araziye bakılmalı sonra çubuğu devreye koymalı, sonra diğer teknoloji aletlerini. Anlatmak istediğim bu idi. Mesela bariz bir örnek vereyim en kaliteli çubukçu dahi değerlinin nokta ve metrajını verirken sapma Yaşar(boşluk değil değerliden bahsediyorum). Bu sapma 50 cm olur 80 cm olur 40 cm olur değişir. İşte o tür durumlarda dedektör olmadan olmaz. Tabi maddi durum yerinde ise sağlam bir görüntülü son noktayı koyar. Sihir yoksa tabi :))
sihir varsa yok senin çubuk beş para etmedi, yok senin görüntülü yalan söylüyora döner olay.
Başımdan geçen bir olayı daha anlatayım;
Benim cihaz, ASELSAN’ın bilmem ne radarı ile aynı veriyi verdi metraj dahi. Tabi ben bunu sonradan öğrendim adam benim cihazı deniyormuş. Nokta papaz evi, 18 küp 2 kazan :)) işin içine tahmin edemeyeceğiniz büyük adamlar girmiş sonradan öğreniyorum.
Tespit yaparken yanımda kalp gözü açık bir büyüğüm vardı öyle gezmeye geldi benimle. Tünel girişi 7.5 metre. Kato 5 metrede palet atıyor, katocunun yüzü gözü şişiyor(yorgunluğa hastalığa bağlıyor tabi haberi yok garibimin). Bahsettiğim büyüğüm dediki burda 3 tane ifrit var çok pis kokuyor adları da şu şu.
Adama dedim ki çözmeden girme yazık bulamazsın masraf etme :)
adamı kandırıp sen tüneli bul biz geliyoruz demişler.
Adam katoyu tamir ettirip devam ettirdi 8 metre girdi.
Tünel yok :) şimdi benim çubuk saptı diyelim. Sizin bahsettiğiniz o şaşalı hem de ASELSAN’ın cihazı da mı sapar acaba ? Benim dışımda bir kaç kişi daha getirmiş tabi. O doğal olarak onlarda mı yanıldı dersiniz ?
Çıkın bakalım işin içinden :))

shovmeks

Member
Şu Çubukları kullanabilmeyi bizde öğrenebilecez inşallah elbet bir gün :D

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
kesgingöz Konu başlığını değiştirelim böyle başlığı ayrı konusu ayrı olan konulara hiç tahamülüm yok hele konu imanla ilgili olmayıypta başka şey paylaşanlara bu işin espirisi olmaz kurbanım

Son düzenleme:

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Olur ustam. Bi sohbet başlığı olsun istersen. Sana bırakıyorum :)