Merhaba dostlar.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ustam tabi ki açayım. Şimdi elbette ki kimin cennet ya da cehenneme gideceğini sadece Rabbim bilir. Onlar ateist oldukları için cehenneme gidecek diye birşey yok. Bunu yalnızca Allah bilir. Verdiği zenginliği hayır işlerinde kullanması ve farkında olmadan da olsa belki de aldığı bir “Allah razı olsun” duası onu cehennem ateşinden korur bilemeyiz. Yeterince açabildim mi ustam?
Kardeşim İman etmeyen hiçkimse Cennete giremez. Fakat iman etse ve günahkar olsa er yada geç günahlarının cezasını çekdikten sonra cennete girer. Günahları Kul hakkı dışında olanlar, kişiyle Allah arasında'dır. Bu katidir.

(İmansızların yaptıkları faydalı işler, fırtınalı bir günde rüzgârın savurduğu kül gibidir. Ahirette o işlerin hiçbir faydası olmaz.) [İbrahim 18]

(Kıyamette en çok ziyana uğrayanlar, iyi işler yaptıklarını sanıp da, bütün çabaları boşa gidenlerdir.) [Kehf 103–104]

(Kâfir olarak ölenlerin yaptıkları işler, dünyada da, ahirette de boşa gider, Cehennemde devamlı kalırlar.) [Bekara 217]

Kâfirlerin azapları hafiflemez. Birkaç âyet meali şöyledir:(Onlar, Cehennemin bekçilerine, “Rabbinize yalvarın da hiç değilse bir gün, azabımızı hafifletsin” derler. Halbuki kâfirlerin yalvarması boşunadır.) [Mümin 49, 50]

(Hak din yalnız İslam’dır.)
[Al-i İmran 19]

(İslam dininden başka din isteyenlerin, dinlerini Allah kabul etmez. Bunlar ahirette en büyük zarara uğrayacaklardır.)
[Al-i İmran 85]

Bu arada Allaha iman edip Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)'e itaat etmeyenlerde cennete giremezler.

(Allah’a ve Resulüne itaat edin!) [Enfal 20](Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir.) [Ahzab 71]

(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.)
[Nisa 80]

(Biz her peygamberi kendisine itaat edilsin diye gönderdik.)
[Nisa 64]

(Allah ve Resulüne itaat eden Cennete, isyan eden Cehenneme gider.)
[Nisa 13,14]
(Allah’a ve Resulüne karşı gelen, apaçık bir sapıklıktadır.) [Ahzab 36]

Son düzenleme:

meratan

Aktif Üye
Kurban amacım tartışmak değil.Ancak bir insanın cennete girmesi için müslüman olması şart.Tabi burada islamdan önce yaşayıp kendi kitap ve peygamberlerine itaat edenler hariç
İslamdan sonra ise ilk şart müslüman olmak.Sana 2 tane örnek vereyim 1.Peygamberimizin amcası ebu talip, ikincisi habeş kralı ayrıntılarına girmiyorum ancak müslümanları o kadar korumalarına rağmen iman etmedikleri için cehenneme gidecekler
Saygılar

Nasip34

Bilgili Üye
Pay nasıl dağıtılır güzel soru. Öncelikle o paranın 5te birini hayır işlerine harcayın. Nasıl ki evinizin arabanızın bankadaki paranızın zekatını veriyorsunuz aynı şekilde 5te birini zekat olarak dağıtın. Bir paket sigara dahi almayın o paradan. Öncelikle parayı kendinize helal kılın ki sonra helal parayı gönül rahatlığıyla çocuklarınızın boğazından geçiresiniz. Meblağ ne kadar olursa olsun unutmayın 5te birini muhakkak hayır işine harcayınız.
Arkadaşlar çok önemli bir hatırlatma; Hanefi mezhebinde (yurdumuz genel olarak hanefidir) 1/5 define zekatıdır, aynen dediğiniz gibi. Ancak zekata ehil kişiler ilmihal ve fıkıh kitaplarında açıklanmış olup, fakirin hakkıdır kısaca. Yani hayırda harcanması cami, vakıf vs şeklinde olursa Hanefi mezhebince zekat yerine gelmemiş olur. Yani zekat fakire temlik edilmelidir (onun mülküne geçecek ve tasarrufu sadece ona ait olacak). Saygılar.

OttomanPower

Yeni Üye
Çok faydalı bilgiler nik ustam teşekkür ederim.Cennet mevzuna gelince kuran-ı kerimde ve hadislerde açıkça belirtilmiştir ki İman etmeyen,son ve hak peygambere uymayan cennete giremez.Cennete girişin anahtarı imandır.İbadet ve ameller cennette kademeleşmeye sebeptir.Allah iman etmiş bir kulun günahlarını ve ibadet borçlarını affedebilir.Ancak İman etmeyen ve İmanın şartlarını kabul etmeyen hiç kimse cennete giremez.Ateist zaten Allaha inanmadığına göre cennet ve cehennemede inanmaz yani sıkıntı yok.Selametle.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bir ogrenci tip fakultesinde kayit yaptirmadan derslere girerse ve 6 yil sonunda herseyi ogrenince elinde diploma olmadan nasil ki doktorluk yapamaz ise (kendince doktor gibi yardim edebilir ama ozunde doktor degildir) Iman da oyledir, kisi imanina kayit olmazsa ne yaparsa yapsin havada kalir.

Not: Atalarimiz ne guzel demisler "Paranin ve imanin kimde olduğunu kimse bilemez"

Son düzenleme:

kerti17

Aktif Üye
Hepinizin değerli aydınlatmaları için teşekkür ederin lakin tam anlaşılmadı ben anlatamadım. İmansız kişi konusunda hem fikiriz ama tekrar belirtiyorum bakın bunu Cenab-ı Allah bilir. O isterse olmayacak şey yoktur. Dolayısıyla ana konuya dönecek olursak imansız kişi fakir olur, define bulamaz diye birşey yoktur. Allah neyi kime vereceğini, kimi neyle sınayacağını bilendir.

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
kerti17 anlattığında yanlışlık yok.. Benim sorduğum sorunun cevabı o değil. dadas_25 ustamız değinmiş.. Allah ve resulüne. İmanı olan cennete girer
Harici değil 100 değil 1000 değil 10000 değil dünyayı yedirip içerip giydirsen. Kafirsen. Ve kafir olarak ölürsen... Gideceğin yer belli.. Diğer anlattığında 1 yanlışlık yok..Son nefeste kimin nasıl öleceğini Allah bilir..

oguzkagan

Bilgili Üye
Arkadaşlar çok önemli bir hatırlatma; Hanefi mezhebinde (yurdumuz genel olarak hanefidir) 1/5 define zekatıdır, aynen dediğiniz gibi. Ancak zekata ehil kişiler ilmihal ve fıkıh kitaplarında açıklanmış olup, fakirin hakkıdır kısaca. Yani hayırda harcanması cami, vakıf vs şeklinde olursa Hanefi mezhebince zekat yerine gelmemiş olur. Yani zekat fakire temlik edilmelidir (onun mülküne geçecek ve tasarrufu sadece ona ait olacak). Saygılar.

Gercekten onemli bilgiler 1/5 fakirlere ihtiyac sahiplerine zekat verebildigimiz yada verebilecegimiz ihtiyac sahiplerine dagitilir yani bu en az limit olup uzerini dagitip dagitmamak insiyatife kalmis demektir eyvallah saygilar sunuyorum. . bir dostumdan duymustum çıkan malın zekatini verirsen o mal sana bela getirmez demisti..

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Çok faydalı bilgiler @nik ustam teşekkür ederim.Cennet mevzuna gelince kuran-ı kerimde ve hadislerde açıkça belirtilmiştir ki İman etmeyen,son ve hak peygambere uymayan cennete giremez.Cennete girişin anahtarı imandır.İbadet ve ameller cennette kademeleşmeye sebeptir.Allah iman etmiş bir kulun günahlarını ve ibadet borçlarını affedebilir.Ancak İman etmeyen ve İmanın şartlarını kabul etmeyen hiç kimse cennete giremez.Ateist zaten Allaha inanmadığına göre cennet ve cehennemede inanmaz yani sıkıntı yok.Selametle.
-- aynen kardeşim amentu billah...