Mezar Taşı üstünde ibrik

ulasdd

Yeni Üye
Dedektör ile bakmadan açmam kardeşim.

eski

Editör
ermeni mezarlarında değerli olmaz.
herhangi birşey bilerek saklanmadıysa tümü boştur.
bir şeyler saklandı ise saklayanın bilgisi dahilinde işaretleme yapılmıştır.

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bu ibrigin surahili olaninda 132 kilo altin cikarildi kardesler ve neyazikki ihanet ettiler cikaran arkadasimda ihbar etti yakalandilar. Ayrica ne hikmetse cikan iki kupun altindada altin yazmali kuran vardi. Onun icin kardesim burada ibrik var diye altin var demiyorum sadece ibrige bakarak bir soru sormustum oda uymadi ve benim kanaatim malzemesi mezarin icinde olmali. Belki dedektor derinlige ulasamazsa vaz gecebilirsiniz diye bunuda yazdim. Karar sizin. Zaten isaretli ezar tasinin sifirindan baslarsaniz toprak altinda buyuk ihtimal az eselenirse V yada Y harfine denk gelebilirsiniz. Selametle kalin

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
esselamualeykum
arkadaşlar burası bir müslüman mezarı yapmayın el insaf adımız mezar soyguncusuna çıkacak size bir Mezarın baş ve ayak ucuna diklemesine yerleştirilen,yazı ve çiçek motif .Gömülen kişiye ait kimlik bilgileri dua vb.kazınmış olarak üzerinde bulunduran ve mezarın baş ucuna dikilen taş.
Mezarın baş ve ayak kısmında blok taşlardan oluşan işlenmiş,yontulmuş hatta süslenmiş taşlar dikilir.Bu mezar taşlarına şahide denir.Hatta bu şahidelerin baş kısmındakilere süsleme başlık yapılır ki bunada serpuş denir.Mezar taşları kadın ve erkek olmak üzere iki gruptur.Erkek mezar taşları serpuş denilen başlık süsü ile kadınlara ait mezar taşlarıda bitki (gül,lale,karanfil,sümbül,menekşe ve dal)veya geometrik motif ile belirtilmiştir.Kadın mezar taşları daha çok başlıksızdır.Herbir bitki motifinin anlamı vardır.Mesala karanfil hüznü,menekşe tevazuu ifade ediyormübarekler

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
kardeşim ermenilerin en önemli özelliklerinden biri taş işlemeciliği ve sana şunu söylebilirimki taş abidelerinde kumbara olma olasılığıda var çünkü dinimizde mezar kutsalyerleri talan etmek yoktu bunu bildiklerinden kaçarlarken değerli eşyalarını ya mezar ya evi yada kilise ye sakladılar umarım iyi bir araştırmayla hayırlısıyla kısmetini alırsın allah a emanet
eyvallah kardeşim terfiye zamanin gelmiştir bence:23::4:.

Saygilar ve sevgiler.

ulasdd

Yeni Üye
Vallaha ne diyeceğimi şaşırdım arkadaşlar. Güzel bir dedektörle orada iyice bir tarama yaparım Mirkut y-v harflerinede bakarım. Güzel bir dedektör varmı önereceğiniz

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Onerebilecegim derin bir dedektor yok kardesim. Hakkini helal et. Yalniz bu konularda bilgili ustalarimiz var umarim yardimci olurlar

ulasdd

Yeni Üye
Helalolsun,o kadar yardimci oldunuz uğraştırdım sizlerde edin.