• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Mihrap

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
20190225_200357.jpg slm ustalar, mihrap işaretimiz var, mihrabın eni 2 mt, tam ortasında bir çizgi var. Sağ tarafında bir adet oyma, ayak basma yeri ve içinde kanal mevcut, ön tarafında 80 cm lik oyma varmış, içinden su çıkıyormuş mihrabın bir bölümü tahrip edilmiş, çıkan moloz ön tarafındaki 80 cm lik oymayı doldurmuş resimlerini atacağım, çizdiğim resim orjinal hali, paylaşacağım tahribatlı hali.mihrabın ön tarafı bir basamak şeklinde yerden yüksek ön kayanın ön tarafında kazmıslar 1 mt civarı, top ve daha büyük taşlar çıkarmışlar o şekilde bırakılmış.

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
20190225_155534.jpg ayak basılan yerde kanal var gidiyor, gözüken yer temizlenmiş hali

kaynak

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Kanalın derinliği ve boy kaç cm? ve baktığı istikamet yon olarak neresidir ?

Mal bulanındır

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
ustam tam mihrap dedigin seklin tepesine cik iki adim ilerle hizasina karot at enzayifyeri kayanin ora..sona salla cobrayi seyreyle aalemi cihani .bolnasipler..

kaynak

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
@28kareyel28 1 cm 2 cm kaç ? :) burada alınması gereken çok ölçü var aslında , hangi yöne bakıyordu

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
ustam tam mihrap dedigin seklin tepesine cik iki adim ilerle hizasina karot at enzayifyeri kayanin ora..sona salla cobrayi seyreyle aalemi cihani .bolnasipler..
Ustam buranın üstünde ayrıca meza oymaları var, mihrap olan yer bir tümbezin altında ,mihrabın bir bölümünü hiltilemişler, içinde boşluk aramışlar sonuç yok ,ben mihrabın hemen sağ tarafının oymanın önünden düşünmüştüm, sizce kayanın kendi içinde mi ,aynı hiza üstüne gidilmiyor kaya eğimli, fakat mihrabın olduğu kayanın üstü harman yeri gibi ama meğilli

Mal bulanındır

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam buranın üstünde ayrıca meza oymaları var, mihrap olan yer bir tümbezin altında ,mihrabın bir bölümünü hiltilemişler, içinde boşluk aramışlar sonuç yok ,ben mihrabın hemen sağ tarafının oymanın önünden düşünmüştüm, sizce kayanın kendi içinde mi ,aynı hiza üstüne gidilmiyor kaya eğimli, fakat mihrabın olduğu kayanın üstü harman yeri gibi ama meğilli
girisi genis icide assagidogru egimlidir usta ozaman ..hiltiyle delenler kapak kalinligindan usanip birakip gitmis olamazmi..oyuzden tepeden onerme yapmistim

kaynak

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Mihrabı arkana al , başını sol tarafa 45 derece çevir , bu istikamet gorsel olarak veya cihazla araştırılma yapıldımı?

tunay_5454

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm iyi formlar ustalar konu sahibi arkadaşım sana bir iki sorum olucak mihrabın önünden dere akıyormu mihrabın karşısı kayalık alan mı yada yüksek bir tepe mi?

kazama

Super Moderator
Süper Moderatör
Görünen yerde muhtemelen delik açmışlar ve biraz çalışma yapmışlar .Eğer herhangi bir boşluk alınsaydı orasını açarlardı .Bu şunu gösteriyor yarım kalmış bir işçilik olabilir .Mezarla alakalı ise mezar kayanın kendi içerisinde olma ihtimali çok yüksek ama giriş başka tarafta aranmalıdır .Dikkatimi yan tarafta hafif büyüklükte bir kaya var burdan bağımsız duruyor , o taşın biyerden kopup veya kırılıp oraya düşmeyeceğini düşünüyorum . O taş oraya bilerek konulmuş sıkıştırılmış o tarafı araştırın derim .Taşı çekip altına dogru 1 veya yarım metre derinliğe çalışma yapılsa kendini belli eder sonradan doldurulan yer .

Ekli dosyalar