Mihrap

Smokin

Moderatör
Moderatör
Ustam bölge neresi ? Hani bölge bilinirse düşüncelerde değişebilir
Şahsi fikrim ise malın üstünde yanından sağından solundan geçip gidiyorsun . Iyi bir çubukçu senin işi görür. Fazla uzakta arama . Açılmış kaya mezarlarına bakarsan ne demek istediğimi anlarsın

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Ustam bölge neresi ? Hani bölge bilinirse düşüncelerde değişebilir
Şahsi fikrim ise malın üstünde yanından sağından solundan geçip gidiyorsun . Iyi bir çubukçu senin işi görür. Fazla uzakta arama . Açılmış kaya mezarlarına bakarsan ne demek istediğimi anlarsın
Ustam bölge karadeniz, düşüncelerin için sağol, açılmış yerleri ve görselleri çok araştırdım, bir çoğu ya kendi içinde yada altında, ustam resimlerdende gözüken şekilde boşluk için delikler açılmış, mihrabın eni 2 metre, ortadan ikiye bir kanal ikiye bölüyor şu anda anlaşılmiyor, sol tarafta kalan bir metrelik alan delik deşik edilmiş, orjinalinu kırılmayan yer ile aynı, aynı seviyede, ön tarafı yüksek, insan diyeliyor, ve bir kanal mevcut, sağ taraftan başlıyor, sol tarafta toprağa gidiyor, sizce Nerede olabilir, artık kafam çalışmıyor, ,youtube ve internet sitelerinde paylaşılan görseller açılmamış yerlerde uyum sağlamıyor, youtube da paylaşılan önceden hazırlanmis senaryo sadece oynuyorlar, yotube video çeksem atsam sanarsınizki bu işin erbabı ama gerçek açılmamış yerlerde sadece bocalıyoruz. Yol katemiyoruz ,sizin mezarın Nerede olabilecegi yönünde düşünceleriniz nedir. Saygılar sevgiler

Smokin

Moderatör
Moderatör
Ustam bölge karadeniz, düşüncelerin için sağol, açılmış yerleri ve görselleri çok araştırdım, bir çoğu ya kendi içinde yada altında, ustam resimlerdende gözüken şekilde boşluk için delikler açılmış, mihrabın eni 2 metre, ortadan ikiye bir kanal ikiye bölüyor şu anda anlaşılmiyor, sol tarafta kalan bir metrelik alan delik deşik edilmiş, orjinalinu kırılmayan yer ile aynı, aynı seviyede, ön tarafı yüksek, insan diyeliyor, ve bir kanal mevcut, sağ taraftan başlıyor, sol tarafta toprağa gidiyor, sizce Nerede olabilir, artık kafam çalışmıyor, ,youtube ve internet sitelerinde paylaşılan görseller açılmamış yerlerde uyum sağlamıyor, youtube da paylaşılan önceden hazırlanmis senaryo sadece oynuyorlar, yotube video çeksem atsam sanarsınizki bu işin erbabı ama gerçek açılmamış yerlerde sadece bocalıyoruz. Yol katemiyoruz ,sizin mezarın Nerede olabilecegi yönünde düşünceleriniz nedir. Saygılar sevgiler
Kanal kısmını iyi incelemeni tavsiye ederim . Yani demem o ki; kanalın başlangıç noktası ve ve ucu sana yön verecektir . Aşağıdan başlandiysa ucu yukarı ise giriş kaya dibine işlem yapıp kapısını açmak . Diğer ihtimal ise kayanın görünen kısımlarından tok sesi ile hareket etmek .Bu ebatta ki işaretlerin çoğunun malzemesi kayanın içinde olur . Çünkü verdiğiniz bilgilerle de başka bir ihtimal de kalmiyor . Bu kayalık alan anladigim kadariyla genis bir alani kapsiyor . Kaç metra kare ? Ben odalar olabileceğini düşünüyorum

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ekli dosyayı görüntüle 235244..........Ekli dosyayı görüntüle 235242....ustam mihrabın üstü kayalık bir alan diğer paylaşmış olduğum konu ile alakalı, üstü eğimli, günümüzce yaşam alanı evler var, katman katman toprak tabakası bulunuyor
Biraz önce diğer açtığınız konuda bu sunak için;
"muhtemelen kullanım amaçlı ancak tespit yapmakta sorun yoksa kayanın kendisinde ve çevresinde boşluk bakın,"
şeklinde yazmıştım.
resiiiiiiiiiiiiiimmmmmmmmmmmm diye seslenmemizin sebebi işte yukarıdaki fotoğraf. :200:

Kardaşım,
Hiçbir işaret çevreyi görmeden anlam kazanmıyor aslında.
Kendi kendime çok diyorum:
"Uygun resim yoksa, yorum yapmayacağım"
Yine dayanamıyorum,
İhtimalleri sıralıyorum.
Olmuyor, olmuyor, olmuyor...
Karşısındaki kayalık ve aradaki arazi her şeyi değiştirdi.
Burada kral veya beyin kıymetli"2" ADET mezarı var.
Yeri de sen bul inşallah. Araziye poşet bırakmışın, ben yazmayacağım.:227:kahkaha:230::244:

Ekli dosyayı görüntüle 235356

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
28karayel28.....

Sevgili kardeşim sen yüz tane şeyde söylesen saydıkların hep benim dediğim kapıya çıkıyor. Sevgili
BulursamKader25.. ustamızla kusuruma bakmasın hep konularda ortak gidiyoruz. Lakin söyledikleri hep yerinde maşallah. Aynen ustamızın dediği gibi en küçük ayrıntı definecilikte önemlidir. Şimdi kanal diyorsun bu kanallarda bu tür yerlerin olmaz ise olmazlarından. Bak sevgili kardeşim belkide bu alanda bir çok mezar vardır. Belkide üst düzey mezarlarda vardır. Yine söylüyorum buradaki en önemli şey iyi tespit. Şu sunakların olduğu son eklediğiniz resim bile brasının Her şeye gebe olduğunu gösteriyor . Bulursam kader ustamın mihrap buraya bakıyormu dediği kayadamı mihrap yoksa başka bir yerdemi.

ases24

Member
Ekli dosyayı görüntüle 235383Ekli dosyayı görüntüle 235387Ekli dosyayı görüntüle 235388 karayel usda paratik uygulama açısından fikir olsun işaretledigim oymanın gördügü nokdaları boş geçme) ilk önce alçak mihrapların hepsi denecek kadar büyük bir bölümünün mezarlarının girişi toprak altındadır.Yani giriş toprakla kapalıdır bununla birlike ilk bakılması gereken yer mihrabın alt kısmıdır bu arada mihraplar şeklen değişiklik gösterebilir kare,dikdörtgen oval v.s gibi mihrapların mezarları işarete uzaklığı 20 metreyi geçmez bazen altında bazen yanlarında bazende karşısında olabilir ama benim size en başta verdiğim bilgi yani girişler toprakla kapalı sözü sizin çözüm noktanızdır yapmanız gereken bölgedeki çöküntülere farklılıklara ve toprak değişikliklerine dikkat etmek iyi bir değerlendirme ile mezarı bulacağınızdan emin olun.
Mihrap işaretinin kaliteside diğer işaretlerde olduğu gibi mezarda yatan meftanın statüsüne uygun yapılır bu nedenle kayda değmeyecek mihraplarada boşa zaman ayırmayın.(sitemizde açılmış olan mihrap konumuzdan 1 tanede paratik olsun

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 235396........Ekli dosyayı görüntüle 235397...... BulursamKader25 , dardanos sorunuzun cevabını özetlersek, BulursamKader25 ustanın işatetlediği yerde oymalara bakan mihrap yok ,işaretli yerin arka yüzünde alçakta görüzen yerin tahmini 15, 20 mt aşağısında görüken yer yüksek bir kayalık, ikinci resimde daire ye aldığım yer ustanın işaretlediği yerin diğer taraftan görünüşü, mihrap ise hemen sağ tarafında.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Anladım ustam Öyle ise bu mihrabın olduğu kayalar bayağı büyük Ne diyelim ustam çevren geniş Allah sana kolaylık versin. Ben olsam şöyle sis olmadığı bir gün buranın daha detaylı her açıdan çevresini her açıdan Resimlerden yalnız düzgün bir makina ile . Bakarsın gözden kaçan şeyler daha net meydana çıkardı

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Zor iş rast gelsin , Ben olsam kayalar zaten açıkta beklesin hele önce toprak altını bir kontrol edeyim derdim. Çubuk sakul ne varsa bol şans.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BulursamKader25 , @dardanos sorunuzun cevabını özetlersek, BulursamKader25 ustanın işatetlediği yerde oymalara bakan mihrap yok ,işaretli yerin arka yüzünde alçakta görüzen yerin tahmini 15, 20 mt aşağısında görüken yer yüksek bir kayalık, ikinci resimde daire ye aldığım yer ustanın işaretlediği yerin diğer taraftan görünüşü, mihrap ise hemen sağ tarafında.[/QUOTE]

Kardaşım,
Mezarı görmeyen sunak,
Sunağın yanında durup da mezarı görmeyen adam OLMAZ.
Çizdiğim sunak ile mihrabın ŞİMDİLİK bir bağlantısı gözükmüyor...
Burada farklı mezarlar söz konusu o zaman.
İşaretlediğim POŞETİN olduğu alanda boşluk tespiti yapınız;
Yani sunak ile kayalık arasını kontrol edin, mezar var mı bakın.

Sonra mihraba yönelin.
Ustamızın detaylıca yazdığı gibi; mezar kayada, ancak girişi toprakla kayanın birleştiği yerde.
En zor tespitlerden birisidir. Muhakkak kayada işaretini bulursun, iyi incele:
Kanal, ufak oyuk, bilye büyüklüğünde üçgen yapan murç izleri, kayada yön veren eğim vb.

Kolay Gelsin.

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 2354331.ve 2.resim mihrabın sol tarafı, üstteki oyma da pençe şeklinde çizikler mevcut yukarı bakıyor Ekli dosyayı görüntüle 235434....3.resim de daire ye aldığım yerde murj izleri mevcut, ve uatalarının dediği gibi birbirinine yaslanmış iki ayrı Ekli dosyayı görüntüle 235435kaya.birde şunu ilave edeyim ,mihrabının kendisi toprak ile kapalıymış, sadece gözüken üst kısımdan bir bölümmüş,oradan kazılarak bu mihrap çıkartılmış

Son düzenleme: