Muazzam İşçilik, Üçgen Kabartma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turko

Uzman
Kayalığın üstünde mezar olacak 1 tane kapaklı sandık tipi kapak kısmı örme yada parça parça horosan ile kapama olabilir. O mezar yeter size anıt yerinde kalsın çünkü işareti araziye işaret ediyor aslında anıt değil şöyle diyor, araziye hakim olan değerli şahsiyeti anlatıyor. İkiye bölünmüş arazi alt kısım ve üst kısım. Muhtemelen kayalığın arkasında düzlük var yükselti de orada da tekli mezarlar olur.

grndga

Member
Kardasim,
Kiymetli mezarin/mezarlarin oldugu bir yer.

2 ihtimal var:
A)- Mezarlar kayada. Mezar odasi yapulabilecek yerler neresi olabilir? Bir odayi 2X2X1.70mt. kabul edebilirsin. Bu gozle argeye devam edilmelidir...
B)- Mezarlar bu kitabenin altundaki toprakda.

Neticede; arayacaginiz sey mezar.
Tecrube sahibi guveneceginiz birisini bulursaniz size yardimci olabilir. Neticede hersey kitabenin 15 metre uzagina atmaz.
Kayaligin bulundugu yerin yuksekligini algilayamadim. O bolgenin kodundan 20 metre kadar yuksekteyse tunel ihtimalide dusunebilinir.
Açıklayıcı bilginiz için teşekkür ediyorum.
Türkiyemizin ne yazıkki başlıca sorunlarından biri tecrübesiz insan olmayışı.hepimiz her konuda tecrübeliyiz.Birşeyi bilmiyorum diyen sayımız az ve nadir olduğu için, ve bizimde bilgi eksikliği dolayısıyla; akla az da yatsa karşıdakinin sözüne inanışımız doğrultusunda, sonuca ulaşılacak işimizide olmaz edişimiz artık sıradan bir hal aldı. Öyle olmasa resimlerde gördüğünüz gibi kare işaretin ortasından, yazıların tam ortasından delik açmazdık. Bıraksaydık bölgeyi komple havaya uçaracaktı mübarek adam. Hal böyle olunca iş başa düştü. Tüm dostların fikir ve paylaşımları sayesinde açmasam bile muazzam fikirler bakış açıları öğrenmiş oldum. Güvenilir ve dürüst bu konular çerçevesinde kendi çevremde anladığım kadarıyla şimdilik kendime güvenmem gerekiyor .Yalnız ve silahsızım :))

grndga

Member
Mekan güzel
Daha onceki yorumum soyleydi asikar yaptigina gore guvendigi birseyler var yazmistim burada bunu gozlemledim.
Dikkat edilirse kare baska ucgen baska yerlerdeler bundan anlasilan şudur sahayi sistem adina verimli kullanmis iyi saklamiş
Simdi burada neticeye varmak istiyorsaniz ehil biri burayi bir saat surmez noktalar.
Saha avandaji karsı tarafdadir :)
Mekan güzel evet onu malamat etmeden korumak önemli olan. Onun içinde bilgi deneyim gerekli..
90 yıllarda pablo escobar gibi bir adam dinlenerek yer tespiti yapılıp bulunabiliyorsa, günümüz ve teknoloji baz alındığında kim neyi saklarsa saklasın, hiç bir şekilde saklı kalmayacağıdır. Yani önce insan kendine güvenmeli ki başkalarıda ona güvenebilsin. En iyi saklama yöntemide göz önünde bırakmaktır. :) Bakmak ve görmek ayrı şeyler olduğu için bakan görmez gören bakar. Görende değerini kıymetini bilir.
Bir kaç dost özellikle ehil güvenilir yani işinin üstadı kişilerden bahsetmiş.Benim bahçemde bu konular üzerine sözü geçen ehil bir çiçek yok .Elinde bahçesinde fazla olan varsa, seve seve almayaa razıyım .:)
yorumlarınız için teşekkürler. :)

grndga

Member
İşareti olduğu kayalığın hemen altı anıt mezar.
Önünden 1 metre inince girişe denk gelmeniz gerekir. Bu işaretin sağnda solunda karşısında mezar ararsanız yanılırsıız. Açılmış anıtmezar ve örneklerine bakın
forumda resim paylaşmadan önce uzun geceler her fırsaata yazılar resimler inceledim. Bu konularda genel olarak bir bilgi sahibi olmaya başladım. Konunun(define) aşırı deneyim fikir yürütme ve en önemlisi mantık olduğunu düşündüğüm için siteye resim paylaşımında bulundum.
Ayrıca işaretin sağının ve solunun videolarını atabilseydim eğer sizin yanılacağınızı düşünüyorum. Konularda tamamen bilgisiz ve deneyimsizim ama en iyi bildiğim konularda bile hiçbirzaman net konuşmam. Yanlış edilebilecek bir telafuzun özellikle bu konularda bir sürü insanı maddi manevi psikolojik nasıl tüketip bitirdiğini sizler benden daha iyi bilirsiniz.. Tşekkürler

grndga

Member
Sunum icin tesekkurler
Ustalarda kıymetli yorumlarda bulunmuşlar.
Ama işaretin içine hilti ile boşluk arama sevdası ne zaman son bulacak ? Üzüldüm doğrusu. Yazıtın içeriği öğrenmek faydalı olabilirdi.
Çıplak gözle yazıları gordugunuz icin bir kâğıda yazsaydınız vakko usta yardımcı olurdu .
Oda mezarin tepelik alan da oldugu kanatindeyim. @BulursamKader25 ustamın tarifi oldukça mantıklı. Ama işçilik kolayda değil. Burda yapman gereken alanda vakit geçirmek ihtimaller üzerinde düşünmek. Alan da bazı kayalarda kırılmalar olmuş belli ki yoklamalar var. Arazı yapısı hep taşlık işin zor. Ama girişi bulursan atı alır üsküdarı da geçersin. İşin ehli ve ennonemlisi güvenilir birileri varsa istişare ile yola koyul.
Bu arada
Iki isaret arası kaç metre ? Ve yönleri belirtirsen sevinirim
Sunum olması gereken bir durum daha net bilgi alabilmek adına.( iki resim attığımda yazılanları hatırlıyorum:)).) Yorumlarını esirmeyen doğru ve net bilgileri resimleri erinmeden inceleyip paylaşan insanlara ben teşekkür ediyorum.
O hilti ile delme sevdası bu işin sahtekarlarını ortadan kaldıracak bu işi hakkıyla yapan insanlar sayesinde olacak. Kazma kürek Hiltiden önce bilgi.Allahın toprağı kaz kaz bitmez. Bilgi olmadan girdiğin işte te başına geçen klavuz kargaya uymaktan başka çare kalmaz. Orada yazı var orayı delmek mantıklı değil diyorsun, bir açıklama yapamayınca mantık kaçıyor fikir kalıyor. Sonuçları gördüğünüz gibi bu durumda. En azında görsel şölen duruyor hala.
Arazide evet yoklamalar oldu bir işin ehli olduğunu iddea eden birinin yönlendirmeleriyle. Kurtarabildiğimizi kurtardık elinden :)
Konu ile ilgili araştırma yapıp sizlerin verdiği bilgiler ve benim öğrendiğim bilgiler doğrultusunda gerekirsee günlerce vakit geçirip iyi analiz edebilmem gerekiyor.At binenin kılıç kuşananın hesabı güvenilir dürüst birine denk gelene kadar kendi fikirlerimizle şu an ilerlemek zorundayız.
iki işaret arası tahmini 30 metre yok. Yön kavramım oldığı için şu anbilmiyorum ama paylaştığım resimlerde güneş karşıdan doğuyor.
Video yükleyemediğimden dolayı görmenizi istediğim çok şeyi gösteremiyorum ama dikkat çeken şeyyleri yükleyecem.
Teşekkürler

grndga

Member
kdv si icinde diyiik bizde.du bakalim konusahibi neticelendirebilecekmi.yoksa buda arsivlerde kayipmi olacak bakucuyuuk
Bu Kadar bilgi doğrultusunda sonuca gitmemek herhalde apttalık olur diye düşünüyorum Ama sitenin arşivlerinde kaybolmak değilde anahaber bültenlerinin arşivlerinde ; definesohbeti ailesine sitede bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederken emliyetin güvenli kollarına giderken gün gelir görüntülerim arşivde kaybolabilir ve ben unutulurum diye düşünüyorumm :)))

grndga

Member
Üçgenin olduğu işaret başka medeniyet işi

Üçgenin altında bulunan sonradan oraya yapılmış olan balık figürü ise başka dönem işi.Anlamı İsa Mesih Tanrının Oğlu Kurtarıcı

İşaretin olduğu 2 görsele baktığımız zaman daha önce üçgenin ziyaret edilmiş olduğunu alttaki balık figürünün ise ziyaretten sonra oraya sonradan yapılmış olduğunu net bir şekilde görüyoruz.Üçgen işaretinin anlamının ilahi göz olduğunu tanrının herşeyi gören gözü olduğunu yine hristiyan dininde üçgen işaretinin baba oğul kutsal ruhu temsil ettiği unutulmamalıdır. Yazılar bu yer hakkında bize net bilgiyi verir.Diğer türlü hertürlü net olmayan yorumlara açık bir konudur.
[ dönem soygunu görme ihtimali yüksektir sonradan oraya balık figürü yapıldığı için.İki işaret aynı yerde olamaz. ]​
Vermiş olduğunuz bilgiler çok değerli ve özel.Farklı bir durum ortaya çıktı . Çok teşekkürler
Siteye video ekleyemediğimden dolayı çoğu görülmesi gereken şeyi iki işarete odaklandığım için resim paylaşımlarında es geçiyorum bilmeyerek..Kağıda yazmadığım iiçin için video içerinde aldığım görüntüleri netleştirmeye çalıştım
Ekli dosyayı görüntüle 272261

Ekli dosyayı görüntüle 272262

Ve videoda dikkatimi çeken iki resim daha paylaşmak istiyorum videodan aldığım için birazz bulanık olabilir

Ekli dosyayı görüntüle 272263

Ekli dosyayı görüntüle 272264

Ekli dosyayı görüntüle 272265

Son resimde çarpı olan yerlerde yüz figürleri olma ihtimali varmı. Açı farklılığı olsun diye bir kaç resim yükledim

Ekli dosyayı görüntüle 272266

video da daha net belirgin. Teşekkürler

grndga

Member
Yazıları net cekim yapın daha önce sizden istenmişti veya tek tek oradaki tüm harfleri soldan sağa bir kağıda yazın hepsini.Altta işaretlediğim yerdeki figür balık [ ιχθυς ].

Senin işini oradaki yazılar çözer arkadaşım.Belki sadece ibadet amaçlı kullanım her üçgende mezar olucak diye bir kaide yok.Yazıları kurtar ordan okuyalım neyin nesiymiş.Sonra arge yaparsın.​
Yazıya dökmek yerine video kaydı yaptık Ama istenilen kadar net değil . yakın zamanda en net şeklinde sizleerle paylaşırım. Açıklayıccı bilgileriniz için tekrar teşekkürler

grndga

Member
Kayalığın üstünde mezar olacak 1 tane kapaklı sandık tipi kapak kısmı örme yada parça parça horosan ile kapama olabilir. O mezar yeter size anıt yerinde kalsın çünkü işareti araziye işaret ediyor aslında anıt değil şöyle diyor, araziye hakim olan değerli şahsiyeti anlatıyor. İkiye bölünmüş arazi alt kısım ve üst kısım. Muhtemelen kayalığın arkasında düzlük var yükselti de orada da tekli mezarlar olur.
verdiğiniz bilgiler eşliğinde araştırma yapacam teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...