Ne anlam taşıyor

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Şimdi bu konuya bende biraz ilava yapmak istiyorum. Bu kayanın önünden giden patika duruyormu. Sevgili Ledun ustam değinmiş bu patikaya sağ olsun duruyor ise hedefler o patkanın gittiği yönde. bu patikanın bittiği yerde ne var. Ve o patika bir vadiyemi gider

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sevgili ustam siz tespitini yapmış iseniz eyvallah. Şimdi bu oymalara tekrar şöyle iyice bir baktım.
Resmi daha y6akından inceledim. Delikler arasındaki kanallar doğrusu benimde dikkatimi şimdi çektiler. O yüzden haklı olabilirsiniz. Doğrusu ben bu türüne hiç rastlamadım. Çok yerde görmüşlüğüm var lakin bu şekilde değil idi delik ler . Belkide yöresel vede medeniyet ler farklılığı diyebiliriz bu sonuca. İnşallah sizin tezinizi çürütmek için böyle yorum yaptığımı düşünmemişsinizdir. Siz değerli ustalarımızı ben her daim ilgi ile okur ve takip ederim ve fikirlerinize de son derece saygılı yaklaşırım. Kesinlik ile sizin dediğinize de hayır öyle değildir demem daha doğrusu diyemem. Çünki her fikre her zaman saygılıyımdır. Eğer yanlış anlamış iseniz inanın sizi incitmek için bunlar kesim izleridir demedim. Sadece kendi gördüğümü belirttim. İnşallah bana kırılmamışsınızdır. Eğer kırıldı iseniz hakkınızı helal ediniz sevgili ustam. İnanın niyetim sizi kırmak değil idi. Resimdeki bu kanallar bendede başkja düşünceler uyandırdı
Ekli dosyayı görüntüle 302488
Yok ustam sizin mesajınız ile bir alınmışlığım, sadece yıllarca yanlış yorumlandı bu kayada ki paralel oymalar, birileri kaya kesim alanı demiş ve ardınsıra devam edip gelmiş kaya kesim izi diye ama alakası yok ve mezar sayısı ile de alakalı deği ama tek emin olduğum kısım var o da kaya oyma mezarların vazgeçilmezidir ve biraz kalbur üstü kişilerin mezar yakının da olur, şöyle ki nekropol alan da onlarca mezar vardır ama nere de bir şekilli kaya mezarı varsa hemen yakının da bir kaya da yere paralel sıralı oymalar vardır ve bunlar bölgenin askeri, dini veya siyasi hatrı sayılır kişilerin mezarlarıdır ve tecrübeyle sabittir. Tek temennim artık bu yere paralel sıralı oymalara kaya kesimi denmemesi gerektiğidir.

The Thing

C*
Süper Moderatör
Yok ustam sizin mesajınız ile bir alınmışlığım, sadece yıllarca yanlış yorumlandı bu kayada ki paralel oymalar, birileri kaya kesim alanı demiş ve ardınsıra devam edip gelmiş kaya kesim izi diye ama alakası yok ve mezar sayısı ile de alakalı deği ama tek emin olduğum kısım var o da kaya oyma mezarların vazgeçilmezidir ve biraz kalbur üstü kişilerin mezar yakının da olur, şöyle ki nekropol alan da onlarca mezar vardır ama nere de bir şekilli kaya mezarı varsa hemen yakının da bir kaya da yere paralel sıralı oymalar vardır ve bunlar bölgenin askeri, dini veya siyasi hatrı sayılır kişilerin mezarlarıdır ve tecrübeyle sabittir. Tek temennim artık bu yere paralel sıralı oymalara kaya kesimi denmemesi gerektiğidir.
Tecrübe ile sabit, örnek teşkil edici fotolarınızı sabırla beklerim.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Eğer bu mezar sunusu ile alakadar olan oymalar bayır başı ilk üst düzlük yer olan mevkide ise .Yani rampadan , bayırdan çıktın tam üst düzlük yapan yer de ilk hatta bu oymalı kaya varsa. önü oymaların olduğu cephe genel mahiyette batıya bakıyorsa . Aşağıda patika kenarında çeşme var ise. Çeşme civarı 3 mezar derim ama çeşmeye çok yakın değil. Bu oymalı kayanın ardına güneydoğu istikametine 9-11 adımlarda değerli testi yapın düzde yani.
Asıl mesele çeşme civarı mezarlarla alakadar olan mezarda olmayan çeşme civarı para.
O zaman bu kayadan batıya hafif kuzeyli bakın ileri ki bayır etekleri eski bir kilise mevkii olmalıdır. Oymalı kayadan durup Sağa kuzeye ileri bakın eski kervan yolunu bulursunuz.Eski harebeliğin kuzeybatıda ki ilk başlangıç cephesi bu oyma kaya olabilir. Birde şunu abilerim ustalarım için ilave edeyim. Sizler gibi bende arazi yıllar boyu çok gezdim. Bir kişi doğu taraflarından kayada benzeri oymalar attı ise bunun kesim izi olmadığını hemen sezin.Çünkü oralarda ki uygarlıklar bu gibi kesim izi pek bırakmazlar aksine bunlar onların sürekli bir öneme sahip vurgularıdır.Kelimeler ile anlatamıyorum lakin kesim izleri sadece ocaklarda kalabilir.Onlar biraz farklıdırlar.Eğer ben taşı keser isem alırım götürürüm kesim izi artık yoktur.Vurgu yapar isem vurgu kalır kalması gerekir.Siz olsanız sizlerde böyle çalışırsınız bugun.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Tecrübe ile sabit, örnek teşkil edici fotolarınızı sabırla beklerim.
Geçmiş paylaşımlarımız silinmemiş olsa hepsi de mevcuttu ve belki hatırlayanlar da vardır. Ama yine de belki silinmemiş olan paylaşımlarım vardır, profilimden bakabilirsiniz. Ayrıca ben süphelendiğim yerler de boş çıkanları bile paylaştım, bura da yanılmışım diye ve ayrıca aynı teklifim sizin için de geçerlidir buyrun gelin Niğde ye sizi misafir edip ağırlayıp gezdirip göstereyim hali hazır da açılmış ve açılmayı bekleyen kaya mezarlarını ve yüksek statü, ayrıca yanlarında ki kayada ki sıralı paralel oymaları da. Halep arşın misali. Ben bu site de bu güne kadar taş kaya falcılığı yapmadım ve hep karşı çıktım, şöyle ki üç basamaklı haç işaretine, üç adım önündedir diye yorum yapanlara ilk karşı çıkan bendim, her oyma bir mezardır yorumu da aynı şekil ve bunları zamanın da orada yaşayan toplumların gözünden ve inanışlarından yorumlamaya çalıştım. Ben kendimce hata etmedim ve ettiğimi düşünene de saygı duyarım. Elbette vardır eksiklerim herkes gibi ama altından kalkmasını da sizlerden tecrübelerimle telafi etmeye çalışıyorum ve bir temennim daha elimizden geldiğince sitede ki konu açan çubuk ve makine satmak için konu açanlara biraz yoğunlaşın lütfen. Herhal de bu güne kadar bir kişiyi engelledim ve o da sorun oldu, onun için fazla müdahil olmamaya özen gösteriyorum ve hatta Bayram ağbi gibi bir jübile yapmak istedim onu da @mayhem ve @Kafkaslı ustalarım kabul etmedi ve sevenlerimiz olduğuna inancımla buradayım.

mamostedijvar

MAMOSTE
Moderatör
Geçmiş paylaşımlarımız silinmemiş olsa hepsi de mevcuttu ve belki hatırlayanlar da vardır. Ama yine de belki silinmemiş olan paylaşımlarım vardır, profilimden bakabilirsiniz. Ayrıca ben süphelendiğim yerler de boş çıkanları bile paylaştım, bura da yanılmışım diye ve ayrıca aynı teklifim sizin için de geçerlidir buyrun gelin Niğde ye sizi misafir edip ağırlayıp gezdirip göstereyim hali hazır da açılmış ve açılmayı bekleyen kaya mezarlarını ve yüksek statü, ayrıca yanlarında ki kayada ki sıralı paralel oymaları da. Halep arşın misali. Ben bu site de bu güne kadar taş kaya falcılığı yapmadım ve hep karşı çıktım, şöyle ki üç basamaklı haç işaretine, üç adım önündedir diye yorum yapanlara ilk karşı çıkan bendim, her oyma bir mezardır yorumu da aynı şekil ve bunları zamanın da orada yaşayan toplumların gözünden ve inanışlarından yorumlamaya çalıştım. Ben kendimce hata etmedim ve ettiğimi düşünene de saygı duyarım. Elbette vardır eksiklerim herkes gibi ama altından kalkmasını da sizlerden tecrübelerimle telafi etmeye çalışıyorum ve bir temennim daha elimizden geldiğince sitede ki konu açan çubuk ve makine satmak için konu açanlara biraz yoğunlaşın lütfen. Herhal de bu güne kadar bir kişiyi engelledim ve o da sorun oldu, onun için fazla müdahil olmamaya özen gösteriyorum ve hatta Bayram ağbi gibi bir jübile yapmak istedim onu da @mayhem ve @Kafkaslı ustalarım kabul etmedi ve sevenlerimiz olduğuna inancımla buradayım.
cansın sen kardeşim @APOLLONUS tüm ustalarımız gibi senin de değerli görüşlerini her zaman önemsemişimdir. aynı işaretten farklı yerlerde farklı medeniyetlerin farklı yorumladığını çok rasladım. benim için her görüşün çok kıymeti vardır.

The Thing

C*
Süper Moderatör
İnşallah Niğdeye yolum düşerse beraber oluruz, davetiniz için teşekkürler,
ayrıca yanlışa mahal yok,
tabi ki sizlerin yazdıklarınızı okuyoruz bilgileniyoruz,
fakat bu tip medeniyetlerde bölgesel olarak kültürel farklılıklar olmuyormu o yüzden fotoları istedim, yanlış anlamayın,
çünkü bir ege ve akdeniz mevzusu aynı gibi gözüksede medeniyetsel farklılıklar göze çarpıyor, örnek sardes kazıları ve hieraopolis nekropolündeki lahit ve kasnak mezar tipleri, bende vardı, bu fotoları sitede yayınlamıştım silinmişler.
sizin bahsetmiş olduğunuz bana tapınak mevzusu gibi geldi o yüzden aydınlanmak istedim amacım bu, sorgu suhal kesinlikle olamaz bende,
konu sahibi arkadaş çevre fotolarını atsa idi belkide bunları yazışmaz idik,
ilk bakışta ki ilk fotoda gözüken kaya işini kompozit lahit kesim işine benzettim ben,
diyecek siniz nasıl olur,
lahitler taş ocağında işlenmeden önce onu bağlı bulunmuş mekandan götürürken taşıma amaçlı o zıvanaları açarak kalın bir nesne vasıtası ile sırtlanarak uygun alana götürerek işleme devam ederlerdi, arazinin tipine göre silindirik yada yuvarlama taşlar ilede kullacakları kapak yada tekneyi sürükleyerekte bu işi görürlerdi,
bana bu şekilde geldi ve kaya kesim dedim halen daha diyorum, konu sahibi çevre fotoları atsın, sütun kaidesi ile o kaya kütlesi aynı ibare değiller.

Çubukçu, şakülcü, uyducu, surfercilere karşı tutumuz bir her zaman ki gibi birdir,
tüyü bitmemiş yetimin 3 kuruşuna göz dikenlere karşı duruşumuz her zaman aynı ve hiç bir zaman bitmeyecek, varsa şüpheliler, üfürükçüler, kolpalar gözümüzden kaçan, diğer sayfada paylaşalım, gerekeni yapalım,
bu vesile ile herkezin bahtı açık şansı bol olsun.

Konu sahibinin konusu dağıldı isede özür.Çevre fotosu bir zahmet.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Zaten konu sahibi sıralı oymaların olduğu alanı komple patlaşsa açılmış kaya mezarlarını da görürüz.

Tantulus

Aktif Üye
Böyle bir 5 li sıralı oymanin yaklaşık 250 m mesafesinde ve oymalrin baktığı yönde lahit çıktığını duymuştum tabi işaret o muydu tesadufmuydu bilemem