Ne yapılmalı sizce nedir?

Haydn

Yeni Üye
Ekli dosyayı görüntüle 160735 Haydn arkadaşım öncelikle işin rast gelsin ... benim kanaatim bu yönde oluştu .. işaretlere çok gitmedim gördüğüm işaretleri çalıştım ama sonra sildim ..

öncelikle kırmızıyla işaretlediğim yerin özellikle korunduğunu gördüm .....

mavi ile karaladığım kaya bence horasanla oraya özellikle monte edilmiş gibi ..

yeşille işaretlediğim suyun akışı 2 tarafa sağa ve sola ayrışıyor ... su nekadar hızlanırsa hızlansın nekadar çok çoşarşa coşsun o kaya sayesinde kırmızı ile işaretlediğim yer korunuyor ..

işaretleri inceleyip silmemin sebebi buyüzden oldu ... senden ricam çarpı ile işaretlediğim yeri iyi incelemen .. orada yoklamanı .. aramanı yap ...işaret iz belirti ne varsa bulmaya çalış ...

bakalım o kısım nediyecek .... rast gelsin ...
Eyvallah çok teşekkürler umarım doğru yerdeyimdir bilgilendirme için teşekkürler bu biraz daha yakın çekim
Ekli dosyayı görüntüle 160736
Ekli dosyayı görüntüle 160737

Son düzenleme:

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Çok güzel görüntü var hakiki kaya ustaları çalışmış .Önce suyu kesmeniz lazım çok dikkatli takip edin yolunu başka yere verin onun yeri hazırdır zaten Zengin birinin mezarı var eşkiya yeri olduğu ustalarimda söylemiş bende katılıyorum.Adamlar ana dereden suyu kesip kendi kanallarıyla kmlerce istedikleri yere götürüp suyun altında da inşa ettiği ettirdiği hatta yapan esirleri orda öldürdüğü kendini yine aynı mekana mezar odası hazırlatıp tüm hazinesine sarılarak kefeninde cebi olduğunu düşünürsek öylece tıkıldığı ve o su ordan akmya devam ettikçe buranın yapısı ona göre hazir olduğundan su geçtikce dahada kayaclasiyor jeolog ustam anlatsın hatta bu olayı daha detayli öğreniriz .Genelide suyun dustugu yer ,akıntının devamı boyunca herşey olabilir .Kuyusu mahzeni vardır ahır bile çıkıyor ama işte yaparken kolaydı kili kireci içine çeşitli malzemelerde ekleyip yap suyu ver serin çürümüde olmuyor yapıldığı gibi kalıyor.Toprak degilki yani ne yapmayi düşünüyorsun .İyi bı kaya ustası olman lazım burayı açman için ;)

Haydn

Yeni Üye
Çok güzel görüntü var hakiki kaya ustaları çalışmış .Önce suyu kesmeniz lazım çok dikkatli takip edin yolunu başka yere verin onun yeri hazırdır zaten Zengin birinin mezarı var eşkiya yeri olduğu ustalarimda söylemiş bende katılıyorum.Adamlar ana dereden suyu kesip kendi kanallarıyla kmlerce istedikleri yere götürüp suyun altında da inşa ettiği ettirdiği hatta yapan esirleri orda öldürdüğü kendini yine aynı mekana mezar odası hazırlatıp tüm hazinesine sarılarak kefeninde cebi olduğunu düşünürsek öylece tıkıldığı ve o su ordan akmya devam ettikçe buranın yapısı ona göre hazir olduğundan su geçtikce dahada kayaclasiyor jeolog ustam anlatsın hatta bu olayı daha detayli öğreniriz .Genelide suyun dustugu yer ,akıntının devamı boyunca herşey olabilir .Kuyusu mahzeni vardır ahır bile çıkıyor ama işte yaparken kolaydı kili kireci içine çeşitli malzemelerde ekleyip yap suyu ver serin çürümüde olmuyor yapıldığı gibi kalıyor.Toprak degilki yani ne yapmayi düşünüyorsun .İyi bı kaya ustası olman lazım burayı açman için ;)
Yorumlar için teşekkürler öncelikle.burayi nasıl çözümlemek gerekiyor bilemiyorum iyi bir kaya ustası değilim orası kesin :)) bugün gidip arastirmami derinlestiricem tırmanması zor bir yer

jeolog

Co Admin
Co Admin
Suyun akış şekline bakınca ortada çıkıntı kaya oluşması doğal, suyun ilk havzası üst kot iri kayanın üzerine denk gelmiş ki iki kaya arası boşluk oluşmuş. Tekrar ekleyeyim bir yerin horasan olup olmadığını anlamak istiyorsanız etrafındaki farklı yerlerdeki kayaların kenarlarını bir çekiç yardımı ile avuç büyüklüğünde kırın ve kayanın içinin neye benzediğine bakın. Hepsi benzer ise horasan değildir. Farklılıklar var ise gün ışığında foto çekip paylaşın yardımcı olurum. Kayaların içinde yer alan yuvarlak yapılar için de nehir ve dere yataklarında çok sık rastlanan taşıma kayanın tortul içinde kalıp kaya yapısı almasındandır. Bu anlattıklarım doğal süreçttir.
İnsan eli ile yapıldığı konusunda şüpheli iseniz bunu kanıtlayacak emarelerin olması gerekir. Bu derenin suyunun debisi azalmış, azaldığı için de yüzey diye baktığınız yerin biraz daha üst kısımlarına bakarak bu tip emareleri arayabilirsiniz. Kolay gelsin.

harun0606

Aktif Üye
Böyle yerler gerçekten çok zordur. Ekip ekipman bilgi tecrübe lazım çok vakit harcaman gerek

harun0606

Aktif Üye
Bak ustalar demiş öncelik senin bu suyu kesmen gerekir. Eşkiya gömüsüyse kesin tuzak vardır. Çok dikkatli olman lazım her detaya dikkat etmen lazım önce can güvenliği

Haydn

Yeni Üye
Bak ustalar demiş öncelik senin bu suyu kesmen gerekir. Eşkiya gömüsüyse kesin tuzak vardır. Çok dikkatli olman lazım her detaya dikkat etmen lazım önce can güvenliği
Umarım iyi sonuçlar alırım.herkes farklı bakış açısından baktigi için cevaplar farklı sonuçlar çıkarıyor bir bakış Kaya'nın altına bakmalısın derken diğer bir bakış olmaya bilir diyor artık takdiri ilahi.bende fotoları çok iyi çekemedim telefondan dolayı yakından incelediğimde fotolardaki yılan üçgen balık figürleri dikkatimi çekti yoklama yaptığımda da epey bos ses aldım inşallah sonuç alabiliriz

harun0606

Aktif Üye
Tekrar soyluyorum dlyelimki bunlar isaret ucgen var giris var diyor nasil gireceksin burdaki suyu kesmedigin surece isin cok zor su cekilecek sonra bakilacak nerde ne var

Haydn

Yeni Üye
Tekrar soyluyorum dlyelimki bunlar isaret ucgen var giris var diyor nasil gireceksin burdaki suyu kesmedigin surece isin cok zor su cekilecek sonra bakilacak nerde ne var
Hazırlık yapıyoruz suyu başka bir kanaldan aktarıp assagidaki su dolu yeri boşaltmak amacımız.sadece işaretler varmı yoksa hayal ürünu kendimi oluşmuş çok bilgimiz yok ne anlatmaya çalıştığından amacımız zarar vermeden kırıp yilmadan inceleme yapabilmek