Neden eski mezarlar işaretleniyordu?

Nikneym

Member
Merhaba,

Hep kafama takılıyor. Acaba neden eşyalarıyla gömülen insanların mezarları için belli işaretler konmuş?

Bir mezar taşı mantığımı acaba?

Birde mezarın hediyesi diye birşey duymuştum. Bunun mantığı ne sizce?

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
Bi pdf indir... Antik Çağ insanı başlıklı orda detaylı cevaplar bulursun..

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Merhaba,

Hep kafama takılıyor. Acaba neden eşyalarıyla gömülen insanların mezarları için belli işaretler konmuş?

Bir mezar taşı mantığımı acaba?

Birde mezarın hediyesi diye birşey duymuştum. Bunun mantığı ne sizce?
bazı mezarların işaretleri yoktur ama içersinde çok güzelde mezar hediyeleri çıkar bazı mezarlar tümülüs tipi yığma tipi bunlarda mezardır ama bazıları işaretli bazıları yine işaretsiz olabilir bazı işaretler mezar densede sadece para saklama amaçlı işaretlendirilip parası mezar gibi konmuş vede mezara müslümanların dokunmadığı için bu yöntem kullanılmıştır bu mezar konusunda bir çok sayılabilecek incelikler vede detaylar mezarın hediyesi büyük saklanan parayı aldırmamak için az bi derine konan parasıdır onu alıp aşağısına inilmemesi için bi mantık saygı vede sevgilerimle sahte evliya süsü verilen mezarlar vb sıralanır gider saygı vede sevgilerimle

Nikneym

Member
Yorumlarınız için teşekkürler.
Çoğunuz içinde öyledir muhtemelen ben eski insanların düşünce tarzlarını çok merak ediyorum.

uf35

Member
Yorumlarınız için teşekkürler.
Çoğunuz içinde öyledir muhtemelen ben eski insanların düşünce tarzlarını çok merak ediyorum.
O işaret dediğimiz şeyler işaret değil. Yani mezarının başına işaret koymuyolar. (Genel konuşuyorum istisna olabilir). O gördüğün yuvarlak oymalar kare ve dikdörtgen oymalar kullanım amaçlıdır. Dini inançlarına göre ziyaretçilerin o işaret dediğimiz yere hediye bırakanı da var adak adayıp kanını dökenler de... daha fazlası da var internette bu konuyu araştırabilirsin madem bu konular seni meraklandırıyo ve heyecanlandırıyo bol bol okumanı tavsiye ederim. Hem merakını giderirsin hem bi gün faydası da olabilir. Sevgiler saygılar...

cinahmet

Member
Benim dedemin tarlası var erzurumda koca bir dağın üst ve yamacını komple kapsıyor, orada bir mezar var ve dedem hep şehit mezarı diye saygı duyardı, bir gün tarlaya gittiğinde ( herkesin uğrak yeri olmayan ıssız bir yer) açıldığını ve yerlerde küp parçaları bulduğunu söyledi, hatta 1/2 altın sikke bulmuş ve o anda çoban da varmış yanında, dedem hacı hoca dini bütün ve böyle şeylere tamah etmeyen (kendi böyle söylerdi) bir kişiydi o yüzden altınları çobana vermiş ve mezarı kabaca kapatmış. Dedem vefat edeli 10 yıl falan oldu ve o mezarı ben hiç görmedim, şimdi sitede yazılanları okurken aklıma geldi cihaz tutmaya değer mi?

acemi 55

Bilgili Üye
Benim dedemin tarlası var erzurumda koca bir dağın üst ve yamacını komple kapsıyor, orada bir mezar var ve dedem hep şehit mezarı diye saygı duyardı, bir gün tarlaya gittiğinde ( herkesin uğrak yeri olmayan ıssız bir yer) açıldığını ve yerlerde küp parçaları bulduğunu söyledi, hatta 1/2 altın sikke bulmuş ve o anda çoban da varmış yanında, dedem hacı hoca dini bütün ve böyle şeylere tamah etmeyen (kendi böyle söylerdi) bir kişiydi o yüzden altınları çobana vermiş ve mezarı kabaca kapatmış. Dedem vefat edeli 10 yıl falan oldu ve o mezarı ben hiç görmedim, şimdi sitede yazılanları okurken aklıma geldi cihaz tutmaya değer mi?
nasip kısmet işi dökülen saçılan kalmış olabilir denersen ne kaybedersin bu şekilde açılmamış yerleri araştır gerçek türbelere bile koyuyorlar sebebi biz müslümanların buraları ellemeyecegini bildiklerinden

cinahmet

Member
Eyvallah üstadım, o bölgenin toprak yapısı zaten işlem yapmya müsait, çok zaman ve enerji harcamadan kontrol etmekte fayda var.

acemi 55

Bilgili Üye
Güzel bir başlık ama net bir cevap yok
kayalara oyulmuş sunu çanaklarına rastlarız bunlar mezarın yerini belli etmek için degilde orda yatana çeşitli hediyeler sunmak için yapılmış yerlerdir haliylede mezarıda yakınında oluyor onların inancıda öyleymiş o zamanlarda ölünün dirildigi zaman kullansın diye para koymak en sevdigi eşyalarını koymak gibi gidecegi yere ulaşabilmesi için kayıkçı parası koymak gibi ölünün gidecegi yere kayıkla gidecegine inanılıyormuş demekki

LabarNa

Bilgili Üye
kayalara oyulmuş sunu çanaklarına rastlarız bunlar mezarın yerini belli etmek için degilde orda yatana çeşitli hediyeler sunmak için yapılmış yerlerdir haliylede mezarıda yakınında oluyor onların inancıda öyleymiş o zamanlarda ölünün dirildigi zaman kullansın diye para koymak en sevdigi eşyalarını koymak gibi gidecegi yere ulaşabilmesi için kayıkçı parası koymak gibi ölünün gidecegi yere kayıkla gidecegine inanılıyormuş demekki
Değerli kapsayıcı ve çok anlaşılır oldu ustam çok teşekkürler..