Nereye Baksam 3

Kristof34

DogacıyıZ
Ekli dosyayı görüntüle 121813
İşaretlediğiniz yer Mavi ile işaretlediğim yer. İlk dikkatimizi çeken yer burası olmasına rağmen, buradaki çökmeden dolayı "Daha önce işlem yapılmış olasılığı yüksek" endişesi ile burayı en sona bıraktık. Burada çalışma yapılıp yapılmadığı konusunda tereddüte düştük.
Ustam çökme varsa zaten baslı basına kusku duymalısınız lakin dönem soygunu yemiş yer üstünde mıcır barındırmaz. Fazla zahmet ve emek sarfetmeden 1,80'lik bir insaat demiri ile önce üstteki mıcır dolguyu bi 40 cm temizleyip şiş atın ya boşluga ya kapaga denk gelirsiniz. İhtimale göre kapak denk gelirse şişi cekip 20 cm sağından tekrar cakın topraga bu sekilde asagı yukarı kapagın derinligi ile boyutunu daha topragı acmadan keşfetmis olursunuz. Ha baktın bosluga düstü sorun yok zaten inin asagıya

AyazEfe

Aktif Üye
ECE07 sit alanimi orasi iscilik guzelse aranan malda guzel olacaktir

AyazEfe

Aktif Üye
Sen tarihini vs arastirdin mi peki Kristof34 usta; Ustam çökme varsa zaten baslı basına kusku duymalısınız lakin dönem soygunu yemiş yer üstünde mıcır barındırmaz. Demis dogruda soylemis ilave olarak kis ayindayiz calismalar yavas olacak ekibi saglam kurup her gitmede bir noktadan baslamak gerekir oncelik mavi isaretli micir alan ile ana kaya arasindaki yer olsun. Yani imkanlar ne durumda bilmiyirum ama yeterli cihaz olsa zaten biseyler elde edilip calisma yariya gelirdi. Madem imkan yoksa bilek ve zeka gucuyle cozumlemeniz gerekiyor. Ucra kosedeyse sit alani degilse zaman buldukca calismalisiniz. Ben olsam bunu yapardim.o kadar isciligi bos yere oraya yapmamislar dimi. Kisacasi kismetindeyse zorda olsa cikacaktir.

ECE07

Engellendi
AyazEfe Bölge genel olarak açılmış kaya mezarları ve zeminaltı mezarları ile dolu. Ama burası yaşam alanına kuş bakışı 2 km. mesafede ve bu 2 km. alanda burasının dışında rastladığımız hiç bir emare yok. Hani derler ya "Kuş uçmaz, kervan geçmez" işte öyle bir yer. Elbette beni de düşündüren husus "Böyle bir yere bu kadar işçilik ve ayrıntıyı neden yaptılar" Bu emeği boşa yapmadıkları malum. Avantajım; Sunakların olduğu kayanın önü ya da basamak şeklindeki yerdeki kayalık, bunun dışında arazi konumu itibariyle de başka yapabilecekleri ya da saklayabilecekleri bir yer yok. Kısacası ya orası ya da orası, veya her ikisi. Dezavantajım ise iyi ya da iş görecek bir cihazın olmaması. Doğayla mücadele etmek gerçekten çok zor, yanlış bir yerden işe başlamanın sonucu kesin hüsran oluyor. Engel veya doğal şartları aşmak hiç de kolay olmuyor. Bu sebeple de konu açma gereği duydum ki, doğru noktaya ne kadar çok odaklanabilirsek sonuca ulaşmakta mutlaka çok faydası olacaktır.
Ekli dosyayı görüntüle 121911

AyazEfe

Aktif Üye
Acilan kaya mezarlarini ornekledin farzedelim iscilik isaretler aynimi o haritanin yonlerinide yazarmisin acilmis yerlerin birbirine benzemesi gerekir en azindan ana kaya uzerinden girislerin ayni yonde olmasi gerekir.
Ve acilan yerlerin hepsi ayni zenginlikte degildir. 10 tane varsa bunun 3 u cok guzel iscilikle yapilmis gerisi orta seker olmasi gerekir ordakiyle senin alan birbirine benzemiyorsa senin yeri daha once bulmuslardir ve sonuca gidememislerdir o yuzden sana orasi kalmistir.
Olay bu s3kilde olduysa ki %80 bence senin isin cok zor bir yerden baslaman lazim elinde baska yer yoksa asama asama resimle burda paylas ve calisma esnasinda bir kisi surekli isaret arasin baktigi yere birdaha baksin

AyazEfe

Aktif Üye
Yonleri yazda aklima biseyler geliyor sanki :)

ECE07

Engellendi
@AyazEfe Mezar giriş yönleri arazi yapısına göre değişiklik göstermiş. Misal yaşam alanlarındaki açılan yerler Doğuya bakan bir yamaçta, girişler doğuya verilmiş, başka bir yöne verilmesi mümkün değil zaten, çünkü alan zor yürüyecek kadar eğimli. Burası ise Kuzey Batı yöne bakan bir yamaçta bir arazi. Dolayısıyla, burada Doğu, Batı ve Güneyden giriş vermek mümkün gözükmüyor. İşaretler ise birbirinden farklı. Hatta açılan yerlerinde işaret bile yok, varsa da kaybolmuş, deforme olmuş. Şahsi düşüncem önceliğin mavi çarpılı yer yani Sunakların etek kısmından ziyade, 10 mt. kuzeyindeki basamak şeklindeki yerden başlamak. Nedeni de; Sunaklar oldukça açıkta, hatta bulunduğu kayanın eteğindeki işçilik vs.ler olduğu gibi ortada duruyor. Fakat diğer taraf ise, gizlenmiş bir yer, ağaç ve bitki örtüsüyle ve toprakla kamufle olmuş bir yer. Ayrıca oradaki işçilik daha güzel ve daha fazla.

Son düzenleme:

AyazEfe

Aktif Üye
Acilan yerlerin icinde iscilik varmi yoksa siradan oyuklami birakmislar yani divan,ranza vs seklinde ekstra iscilik varmi icerde yoksa sunaklarida yoksa siradan mezarlar sinifina girer senin alandaki iscilikle ordakiler arasinda fark varmi varsa ne kadar

Aslan Bey

Yeni Üye
Burda mantık yürüterek bi sonuca varman zor gibi görünüyor senin için en kolay ve en hızlı yol nokta tesbiti yapacak bi cihaz diye düşünüyorum saygilar

aslan81

Moderatör
Moderatör
331013]Ekli dosyayı görüntüle 121754​[/QUOTE]
oymalar yön veriyor genelde 1 nolu oyma murçlar olmasada hafif üçgen yapıyor ve sivri ucu yine murçların olduğu yön veriyor, 3 numaralı işaretlediğin oymaya dikkat et oda yuvarlak ama üçgen yaptığı belli oluyor bu tür oymaları ellede yoklayacaksın içini yön mutlaka verirler dediğim gibi 3 nolu oyma da kırmızı daire içindeki 3 nolu oyma yönünde üçgen yapıyor yani yön-istikamet o taraf otarafa adım adım giderek araştırdığında mezarı bulursun murçlu olanda aynı şekilde murç yönlerinde yada ortadaki ufak murç yönünde gidip işaret olabilir istikamette sağ ve solunda birer mezar vercek aramanı bu şekil yapman hayırlısı olur diyorum ,şişle ve çubukla yön belli olduğundan çabuk bulacağını tahmin ediyorum,kly gelsn ..

ECE07

Engellendi
Burda mantık yürüterek bi sonuca varman zor gibi görünüyor senin için en kolay ve en hızlı yol nokta tesbiti yapacak bi cihaz diye düşünüyorum saygilar
Cihaz konusuna hep kuşkuyla bakıyorum, bir Pulse Cihaz alacak durumda kalırsam;

1'nci görüş; x-y-z cihazlar çok güzeldir ama cihazın kalitesi ve işlevselliği kadar kullanıcının tecrübe etmesi de önemlidir. Cihazın dilinden anlamazsan, beş kuruş etmeyen bir cihazmış der ve elden çıkarmaya çalışırsın.

2'nci görüş; hayır a-b-c cihazlar daha güzeldir, asgari 5-6 mt. derinliği gösterir, hem kullanımı da oldukça basittir, Bunun yanında fiyatı da oldukça uygundur.

3'ncü görüş; Alan taramalar vardır, asla yanaşmayın, yalan taramadır. İnsanların 3-5 kuruş parasına göz koyan üçkağıtçıların kandırmacasıdır.

Dedektörler konusunda hangi sitede, hangi forumda hangi konuyu okursan oku bu tür yorumlarla karşılaşmamanız mümkün değil. Birileri hep diğerlerini firma elemanı mısın, bu firmadan bir çıkarınız mı var? şeklinde sorularla suçlamalarda bulunurlar.
Hal böyle olunca da cihaz sahibi olmak kolay olmuyor.