Nizami şekilde delik olan taş

smk6177

Yeni Üye
Merhaba saygı değer kardeşlerim, büyüklerim define ile alakalı hiç tecrübem yok zaten yaşımda genç fakat sadece sormak istediğim bir şey var aşağıya resim yükleyeceğim benim ilgimi en büyük çeken şey taşın üzerindeki nizami biçimdeki yuvarlak işaretler bildiğiniz kusursuz bir yuvarlak yani şöyle kısaca anlatacak olursam arkadaşlarım bu taşı bir ağacın dibini kazarken ağacın dibinde gömülü şekilde bulmuşlar deliğin bir ucundan işaret parmağını sokup üstteki delikten çıkarıp kavrayabiliyorsunuz. Bulunduğu bölge ortalık bir bölge insanların olduğu ve yaşadığı bir yer ve ayrıca bir tanede kemik bulmuşlar bu kemik insan kemiğimi sizce? yine bulunduğu bölgede bayağı eski ağaçlar var hatta bir ağaç var gövdesi çok kalın ben çok eski olduğunu düşünüyorum sizin düşünceleriniz nedir sizce kendimizimi kandırıyoruz değerli tecrübeli kardeşlerim, büyüklerim bilgi verirseniz bu konuda sevinirim.
Ekli dosyayı görüntüle 216740Ekli dosyayı görüntüle 216741Ekli dosyayı görüntüle 216742Ekli dosyayı görüntüle 216743

Ares-xl

Aktif Üye
Bulduğunuz taş sunu çanağıdır.Eski dönemlerde tapınaklarda bu çanağın etrafında dinsel törenler yapıp kurban keserek kanlarını bu çanağa akıtır,tanrıya sunarlardı.
Taşın tanındaki oymalar ise mezar sayısını verir,yön verir.
Bir mezar var ortada lakin,taş seyyardır.Bu yüzden yön veremez sizlere.
Bulduğunuz kemik ise hayvan kemiğidir

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Merhaba saygı değer kardeşlerim, büyüklerim define ile alakalı hiç tecrübem yok zaten yaşımda genç fakat sadece sormak istediğim bir şey var aşağıya resim yükleyeceğim benim ilgimi en büyük çeken şey taşın üzerindeki nizami biçimdeki yuvarlak işaretler bildiğiniz kusursuz bir yuvarlak yani şöyle kısaca anlatacak olursam arkadaşlarım bu taşı bir ağacın dibini kazarken ağacın dibinde gömülü şekilde bulmuşlar deliğin bir ucundan işaret parmağını sokup üstteki delikten çıkarıp kavrayabiliyorsunuz. Bulunduğu bölge ortalık bir bölge insanların olduğu ve yaşadığı bir yer ve ayrıca bir tanede kemik bulmuşlar bu kemik insan kemiğimi sizce? yine bulunduğu bölgede bayağı eski ağaçlar var hatta bir ağaç var gövdesi çok kalın ben çok eski olduğunu düşünüyorum sizin düşünceleriniz nedir sizce kendimizimi kandırıyoruz değerli tecrübeli kardeşlerim, büyüklerim bilgi verirseniz bu konuda sevinirim.
Ekli dosyayı görüntüle 216740Ekli dosyayı görüntüle 216741Ekli dosyayı görüntüle 216742Ekli dosyayı görüntüle 216743
bu taştaki oyma yukarı dogrumu asağı dogrumu duruyordu.

smk6177

Yeni Üye
Birde bölgede yeni bir şey keşfettim detaylı fotoğraf aldığımda atacağım mahzen olduğunu düşünüyorum. Odacıklar felan.

Esteban74

Editör
Bu kaya topraktan mı çıktı. Ve bu oyma mı veya delikmi? Oymaysa ve topraktan çıktıysa derinliği ve çapı kaç cm?

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Güzel düşünce inşallah vardır odacıklar.. O vakit bu sitenin resim yükleme linkine bakınız ona göre foto yükleyiniz sağlıklı fikir ve yorum için

smk6177

Yeni Üye
Bu kaya topraktan mı çıktı. Ve bu oyma mı veya delikmi? Oymaysa ve topraktan çıktıysa derinliği ve çapı kaç cm?
Usta toprağın altından çıktı. Ne kadar derinlikten çıktı fazla derinlik değil yarım metre felan belki biraz daha fazla. Çapı derken hocam taşın çıktığı bölgenin çapı diyorsanız yine yarım metrelik alan.

smk6177

Yeni Üye
Taşın genel bir fotoğrafını atayım akiam çekimi olduğu için tam net değil lakin diğer aynı yerin hemen dibinde keşfettiğim bir şeyi yarın yada haftasonu bölgeye gittiğimde atacağım.

smk6177

Yeni Üye
Hocam üstten girip ucundaki delikten çıktıgınızda içerisindeki oyma bir nevi L biçimini alıyor bir oyma üstte diğeri ise taşın ucunda derinliği ise 6 7 cm felan. Tam yuvarlak olmasada yuvarlağa yakın bayağı.
Ekli dosyayı görüntüle 216854