Öncesi ve sonrası...Değerli ustalarimın yorumlarını alabilir miyim?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Bazi tas dizilisleri fakir mezarlarini andiriyor. Bosluk bakin sisleme yapin.
Tecrube olur, bir ikisine merhaba deyiniz.

Turko

Uzman
Ustanın yorumu yerinde olmuş. Bu fotoğraf ile ancak kaya kırılır. Ben konuyu görmemişim Eğer ben görmüş olsaydım işin zordu. Çünkü kırdığın kayanın komple dört kenar etrafında çökme var. Etrafını 1 mt aç 1 mt de in bakalım ne var derdim.

Bu fotoğrafa istinaden söylüyorum. Dizilişi aynı kapama gibi sanki heryeri kasa cep gibi duruyor. Abimin dediği gibi taş dizilişi toprak örtüsünün duruşu mıcır lar hafif sağa doğru giden tepecik . Bunların tamamı sanki mezarlık alınmış gibi düşündürüyor.

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Kayayı kırmak yerine çöküntü olan yeri açmayı denerdim ben olsam .
(Bunu kaya kırmaya çalıştıgınız için yerin ve zamanınızın oldugunu düşünerek yazdım)
Yıldız olan taşları açmaya çalışırdım , ortaya çıkmaya başladıkça belki işler değişir .
Kırmaya çalıştıgınız kayayı kırmak yerine ortaya çıkarırdım topraktan arındırırdım .
Üstünde oyma felan varmı ?
Bölge neresi ?
Hangi medeniyet(ler) yaşamış ?
Yani orda bir kaya mezarı açılsa bile beklenti o kadar yüksek olmamalı bence .
Bu benim empatim sadece değerlendirmek size ait .

Son düzenleme:

Uydusever

Member
Değerli hocalarim,ben kimseye kızgın değilim,ben o kapak gibi taşı açmaya çalıştıkça taş kırıldı,hepsi bu kadar.ayrıca kimseyi de suçlamıyorum ki.yanlış yapmadıkça,doğruları nasıl bulacağız,nasıl tecrübe edineceğiz değilmi ama.herkeze saygılar...

hayalsaati

Bilgili Üye
Herkese selamlar. Birgün arge yaparken arazide arabanın anahtarını kaybettim. Tahminin ceketi bir yerde çıkardım . o bölge diyorum. Aradım taradım yok. Ümidi kestim. Ancak alanın kare kare fotosunu çektim kayalık yer yer otluk bölge. Evde fotoları büyük ekrana verip büyülterek inceledim. Ve bir yerde büyültülmüş ekranda anahtar belli. Şöyle bir kayanın söyle bir otun yanı. Gittim bölgeye ne öyle bir kayayı ne şöyle bir otu bulamıyorum. Hiç alakası yok. Neyse ümidi kestim. İki gün sonra aradığım yerden 1 km uzaklıkta buldum.
Sözüm şu benim gördüğüm farklı fotoda görünen farklı. Benim görüp umduğum farklı ustaların görüp yorumladığı farklı.
Bazen ustalar doğal diyor konu sahibi ısrarla doğal değil diyor. İki tarafta haklı. Biri fotoya göre diğeri çıplak göze göre konuşuyor. Arge yaparken değişik açı değişik yön fotoları. Ayrıca birinci yorumlardan sonra ikinci arge yapılıp ikinci fotoların eklenmesi konuların daha doğru yorumlanmasını sağlayacaktır.
Ayrıca konu sahibi zaten açıklamış. Arazide azcık pazı yapmadan tecrübe olmaz. Buradaki tecrübeli ustaların evde kanepede uzanarak mı tecrübeyi edindiler.