orjinal sahte sikke tartışması

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bir takım soruları kendinize sorarsanız sikke hakkında çok daha kesin neticeye ulaşırsınız.
mesela "sikke elime nasıl geçti".başkası verdiyse kesin çağımız taklit.
"tektekte buldum".tek tek yaptığınız yer neresi?anadoluda bu sikkeyle karşılaşma ihtimali çok düşük.arama yaptığınız yere biri atmış olabirir.yada yanınızdaki eküri size bilinçli buldurmuş olabir.ekürin kardeşin olsa bile güvenmeyin.(yanlış anlamayın dolandırmak için değil bulmanız ve mutlu olmanız için bile yapabilir)
"lahit mezar açtım yada gurup sikke çıkardım içinden çıktı"ozaman gerçek dönem sahtesidir.bulma emaresi aldığınız an videoya kayıda başlayın ve bu sikkeninde olduğu görüntüleri kayıt altınna alın.

Turko

Uzman
Herkese günaydın. Daha evvel yazdığım mesajlarım da gerçek mi sahte mi başlıkları altın da açılan konuların sağlıklı olmadığını belirtmiştim.

Uzmanlık isteyen bir konu. Çoğu mesleki uzmanın müze çalışanın bile koleksiyon er çağırıp yardım istediği bir daldır bu gerçek mi sahte mi konusu. Sözü kitap sayılan çok azdır bu sektör de . Toprağı bol olsun birini tanıma şerefine nail olmuştum.

codex

Aktif Üye
Saygideger ustalarim, donemin orijinal kalibina gunumuzde basilan sikkelerin durumu nasil yorumlaniyor? Orijinal mi, replika mi , donem sahtesi diye mi gecer? Bunu nasil degerlendirir siniz?