Ormanda yuvarlak oyma ve kanallari olan büyük kaya

Merko

Member
timur964
kaya resimini iyi inclediginizde sanki 2 parcaymis gibi arada catlak yarik bir kisim var.
soylemis oldugunuz yontemi deneyecegim en kisa zamanda havalar duzelir duzelmez
tesekkurler yardimlariniz icin

mayhem

Co Admin
Co Admin
Sadece bu kaya resimlenmiş yanında düzlükde'de işaretler var onuda resipleyip konunuza ekleyin Merko

kanije

Bilgili Üye
kayanın sağ tarafındaki geniş oyuk dereyi temsil ediyor.mezarların olduğu alan yüksek bir yerde,iki mezar soylu birilerine ait olduğunu belirtir.
kroki güzel çizilmiş mezarlık alanı tespit ettiğinde en kötü mezardan cep harçlığı çıkar düşüncesindeyim.
alanı iyi gözlemle.mutlaka kendini az çok belli edecektir alan.

Turko

Uzman
Taşın üzerine çık Telefonundan tam durduğun yerin koordinatlarını belirle google maps te koordinatları bul arazinin konumunu incele.2 büyük oymanın arasını metre ile ölç google mapte ölçünün katlarına denk gelecek kayalık arayacaksın doğal kayalıkta olabilir yığma da olabilir. Rast gelsin

Merko

Member
mayhem
oncelıkle tesekkurler
fotoraglamam gereken yerı yon vererek soylersenız daha dogru bır calısma yaparım saygılar

mayhem

Co Admin
Co Admin
sizin resimlemenize göre yazdığınız kuzey yönü.

Turko

Uzman
İki büyük oyma arasındaki ölçünün katlarına denk geliyor mu bulduğun kayalıkların mesafeleri ? 2. resimde kare oyma yada sunak gibi bir şey görüyorum ebat olarak biraz büyük duruyor ama üzerinin temizlenmesi lazım büyük ihtimal yeri bulmuşsun dostum.

Merko

Member
sayın Turko 2ci resimdeki kayalıgın ustunde kesıf yapmadım henuz temızlemek lazım bu kayada dıkkat etmem gereken husus nedır nasıl bır calısma yapıcam eger ısaret bu kaya ıse mezar kayalık alanın altında mı kazı yapmak gerekir

söylemiş oldugunuz olcumlerı yapmadım sadece ana kayanın dıger kayalık taslık olan alanlara olcumunu yaptım
katlarına nasıl bakacagım bılgı verırsenız sevınırım dıyelım 2 oyma arası 150 cm gelır bunu map de nasıl uygulayacagım yada arazıde
tesekkuler saygılar

Turko

Uzman
Ustam yorum yapıp yardımcı olamaya çalışırken , aynı işaretlerden bende de var dı ben bunu çözdüm çözümü budur diyerek yorum yapmıyorum daha önceki deneyimlerimden olabilme ihtimalleri doğrultusunda işaretleri çözmeye çalışıyorum forumda yardımcı olmaya çalışan arkadaşların işin erbabı ustalarında %99 u bu şekilde yaklaşır yardım isteyen üyelere. Benim size sorduğum ölçülerin maksatı şudur vele ki bu bir harita o zaman adım hesabı arazideki oluşumlar tepedir kuyudur kayalıktır yığmadır yaşlı ağaçtır çeşmedir vs kayaya çizilmiştir. bir adımı 80 cm yada 100 cm kabul edersek kayanın üzerindeki iki yuvarlak oyuk arası da 100 cm geliyorsa yaklaşık olarak iki oymayı temsil eden kayalık yada tepelik yahutta başka bir oluşum her neyse arası 100 metre gibi gelebilme ihtimali yüksektir.Genelde 1:100 ölçeklendirme ile denk geldim arazide işaretlere yani 1 in 100 katı olarak yada 1 in 50 katı yada 1 in 0.80 katına. Tekrar ediyorum cümlelerimi eğer bu bir harita ise ve mezarların yada bir şeylerin yerini gösteriyor ise kayanın üzerinde ölçeceğiniz her bir noktanın katları arazide muhakkak denk gelmeli. İşaretlerin bulunduğu kayanın konumunu arazi üzerinde tespit etmek istiyorsanız araziyi kuş bakışı görmeniz gerekir yahutta konumunu belirleyip google map te bulmanız gerekir. Bulduğunuz iki kayalığın yada tepenin arasında mesafe işaretlerin bulunduğu kayanın üzerindeki ölçü ile örtüşüyorsa yani katlarına denk geliyorsa büyük ihtimal yeri bulmuşsunuz demektir. Bu noktadan sonra ise devreye ya işini bilen göz ler dereye girer yada 2. işaret devreye girer yada en son çare çubuk ve teknoloji. Size burasıdır sağından girin solundan girin diyemem bunu son nokta atışı yapabilecek arazide bulunan bireyler yapar ha.. barizdir girişi temsil eden bir emare vardır yada başka bir işaret orası ayrı %100 konuşabiliriz o zaman.

sayın @Turko 2ci resimdeki kayalıgın ustunde kesıf yapmadım henuz temızlemek lazım bu kayada dıkkat etmem gereken husus nedır nasıl bır calısma yapıcam eger ısaret bu kaya ıse mezar kayalık alanın altında mı kazı yapmak gerekir

söylemiş oldugunuz olcumlerı yapmadım sadece ana kayanın dıger kayalık taslık olan alanlara olcumunu yaptım
katlarına nasıl bakacagım bılgı verırsenız sevınırım dıyelım 2 oyma arası 150 cm gelır bunu map de nasıl uygulayacagım yada arazıde
tesekkuler saygılar

Merko

Member
degerli Turko vermis oldugun bilgiler icin cok tesekkur ederim
onumuzdeki hafta arazide calismalar yapicam sonucundaki bilgi ve gorselleri paylasicam
en kisa zamanda gorusmek uzere