Replika sikke bulundurmak veya satmak suç mudur?

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hobi ve koleksiyon amaçlı,replika veya imitasyon dediğimiz kopya sikkelerin net ortamında alınıp satılması,veya üzerimizde bu sikkelerden bulunması suç teşkil eder mi?

Nil

Engellendi
orjinal diye satmaya kalkarsanız , nitelikli dolandırıcılığa girer suç olur. bulundurmak suç değildir yada replika olduğunu belirterek satmak ta suç değildir , çok çok vergi levhası sorarlar. tabi birde extra durumlarda oluyor malum burası türkiye replika ürüne bilir kişiler orjinal de diyebiliyorlar :) ozman sıkıntı yaşarsınız
Hobi ve koleksiyon amaçlı,replika veya imitasyon dediğimiz kopya sikkelerin net ortamında alınıp satılması,veya üzerimizde bu sikkelerden bulunması suç teşkil eder mi?

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Benim bildigim yeni yasalara göre suç hatta çete suçu içine bile sokuyolar olayi..

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Konuyu açmamın sebebi,bazen bu tür sikkeleri sattığım oluyor.Ama imitasyon olduğunu kesinlikle belirtiyorum.Genelde mesaj yoluyla bilgi alıyorlar.Bugün birisi dikkat et başın belaya girebilir dedi.Bende biraz tedirgin oldum.Yarın birileri gelip sen sahte sikke satıyormuşsun gel bakalım demesin.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Derler usta derler. ÇÖzümü coins sitelerinden birine üye ol gerçek kimlik bilgilerin lee..ikiüçtane al ucuzundan.. . İleri zamanda sıkıntı olursa bak burdan alıpsatıyom uluslararası geçerliliği var. dersin.. Hobi işiii. Herzaman tutar bu taktik. Yalanı yok.))))

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Sizden alan kisi uckagit cevirir.
Sorguda sizin adinizi verir.
Hakim Beg siirini okursun sonra.
Bosuna basini agritma derim.
Gelenler sana da sorar, sen nereden aliyorsun diye.
Bu silsile konyadaki cnc tezgahina kadar uzar gider ustam :))

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Kesinlikle Suç ))) Önemli olan bulundurup yakayı ele vermemek ))) en yakın müzeye gitmekte en doğrusu.

Yok sahi sahi reblika ise bir şey olmaz. Yeterki gerçek diye keriz arama. Bu orjinalni bulundurmaktan daha fazla suç teşkil eder

hayrını_gor

Member
Ekli dosyayı görüntüle 212723Ekli dosyayı görüntüle 212720Farzedelim elimde çakma sikke var ve bunu gerçek diye sattım..Belge, fatura? Karşı taraf ne şekilde ispat edecek ve hak talep edebilecek?..
Sizinle nasil irtibata gectigini ispat eeerse ornegin mesaj kayitlarini tutar ,ben bu numarali telefonlada mesajlastim derse basiniz agrir.bugun bir arkadasimin bas yandi sigortasiz isci calistirmaktan.nasil mi ? Eleman sigorta istemem yerine parasini ver demis,iki yil calismis,daha sonradan sikayet etmis.burasi Turkiye ,herzaman dikkatli olmakta fayda var,art niyetli insan maalesef cok.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Replika kagit ve madeni para alim satimi hobi, koleksiyon ve sus amacli alim satimi dolandiricilik unsurlari icermiyorsa suc teskil etmez. Alim satimi yasakli orjinal kagit ve madeni paralarin replikalarini ve imitasyonlarini bulundurmak da suc degildir. Mantik olarak asla elde edemeyeceginiz bir urune ait sahtesini elinizde bulundurmak gayet dogal hakkinizdir. Sikayet durumunda bilirkisi incelemesi yapilir, ve sahte oldugu beyan edilir, sahteye orjinaldir asla denmez.
Sahtekarlik veya dolandiricilik amacli piyasada bulunan orjinal ibareli replika ve imitasyonlarin sikayet edilmesi durumunda da ilgili yasal surecler isler.
Burada sizin icin tehlikeli olabilecek bir durum su sekilde vardir, sahtecilik ve dolandiricilik ile itham edilme ve orjinal olmayan urun satarken arada alimi satimi yasak orjinal urun de satma ihtimalinizin olmasidir. Her iki ihtimaldeki sikayette yasalara aykiri suc islemediyseniz kendinizi aklarsiniz. :)

Börükan Tatar

Aktif Üye
Sizinle nasil irtibata gectigini ispat eeerse ornegin mesaj kayitlarini tutar ,ben bu numarali telefonlada mesajlastim derse basiniz agrir.bugun bir arkadasimin bas yandi sigortasiz isci calistirmaktan.nasil mi ? Eleman sigorta istemem yerine parasini ver demis,iki yil calismis,daha sonradan sikayet etmis.burasi Turkiye ,herzaman dikkatli olmakta fayda var,art niyetli insan maalesef cok.
Verdiğiniz örnekler elbette suç kapsamına girer fakat vitrinde ya da kolleksiyon içerisinde bulunan ve replika olan sikkeyi görüntü ve kayıt olmadan elden satmak ispatlanabilir bir durum değil. Alıcı, Replika olarak satılan ürünü "ben gerçek olduğu söylendiği için şu kadar ücret ödedim" diyerek yalan beyanda bulunsa bile elde somut bir belge olmadığı için suç kapsamına elbette giremez.

Esenlikler..