resimlere acil yardım

yassean

Member
@
Kafkaslı hocam sonraki kare oyma gibi duran kısım 2 ye bölüktü acaba 4 oda olabilirmi dediğiniz gibi batı ve güney kısımda araştırma yapacağım inşallah Allah razı olsun yorumlarınız için

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör

esselamualeykum
kadim olan pek sırrı çözülemeyen daha sanmıyorumki bu işaret ne kadar çözümü var densede hala çözülememiştir.
bu işaretin bendeki sırrı bende kalsın
diğer fotodaki nal işaretine benzeyen işaretler tek odalı mahsen işaretleri benim yorumum bu ustalarım daha güzel çözümler sunacaktır bu iş nasip işi mübarek

yassean

Member
@
Kafkaslı küçük oymaların olduğu bölümün hemen altında ufak bir boşluk buldum kayanın altına doğru işlem yaptığımda sıra sıra ufak taş parçaları çapraz şekilde sıralanmıştı 2-3 sıra taşları söktüm ama sonrasında bıraktım keşke orada biraz daha dursaymışım fazla zaman olmadığı için dönmek zorunda kalmıştım

yassean

Member
@
Kafkaslı hocam baklava desen diye tabir edilen kaya ile yekpare olarak nal işaretleri ve mahsen küçük oymalar dediğiniz taş birdir tek parçadır

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@
Kafkaslı küçük oymaların olduğu bölümün hemen altında ufak bir boşluk buldum kayanın altına doğru işlem yaptığımda sıra sıra ufak taş parçaları çapraz şekilde sıralanmıştı 2-3 sıra taşları söktüm ama sonrasında bıraktım keşke orada biraz daha dursaymışım fazla zaman olmadığı için dönmek zorunda kalmıştım

devam etseydinya mübarek işte mezarları bulmuş

yassean

Member
@
Kafkaslı hocam tekrar gidince bakayım inşallah oraya yoğunlaşayım ama dediğim gibi yere doğru değilde kayanın altına doğru gitmekteydi o taş parçaları

Lucre

Yeni Üye
Çözülmüş işlem görmüş bu alan. Ana kaya üzerindeki kabartmayı da kırmışlar. Ağaçların olduğu yerdeki zemin kepçe yemiş bol bol.

Büyük ihtimalle sit alanı kapsamına girmemesi adına ana semboller deforme edilmiş.

yassean

Member
@
Lucre hocam bu alanda kepçe vurmuş evet ama bilinçsiz biri tarafından yapılmış rastgele heryere kepçe vurmuş ama biyer açamamış hepsi kazdığı ile kalmış

yassean

Member
@
Kafkaslı baklava oyma işaretlerine komutan mezar işareti diyorlar sizce doğrumudur dayanağı varmıdır

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
esselamualeykum
baklava dilimi bayan mezarı olarak veya zengin bir gömü işareti olarak anlatılır.
aslı kaya mezarıdır ve zengindir komutan mezarı deyildir komutan mezarları döneme göre değişir ve askeri silah aletleri ile sembolize edilir

senin işaret baklava dilimi deyil

yassean

Member
@Kafkaslı ve aleykumselam bizim işaretler baklavamıdır peki hocam

Son düzenleme: