Roma olimpiyat parası

laila

Yeni Üye
ben senin kıyas yaptığın paradan şüphelendim bende ki orijinal adım gibi eminim birde her dönemde aynı tür paralar basılmış

swarts

Member
ben senin kıyas yaptığın paradan şüphelendim bende ki orijinal adım gibi eminim birde her dönemde aynı tür paralar basılmış
)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Kıyas yaptığım para kesinlikle müze ve koleksiyon parçası %100 orjinal. Senin elindeki paranın işçiliği çok kötü hatta söyle diyim kötü bir kopya bence, işçilik bariz ortada zaten.
Yok parayı kendim çıkardım diyorsan eğer o zaman dönem sahtesi diyim sana. Ama sonuçta sahte :)

MediaN

Yeni Üye
Pek anlamam para işlerinden fakat swarts usta senin yorum bi tuhaf geldi .. Acaba o dönemde basılan paraların hepsi birbirinin tıpatıp aynısı mıydı..?? Bence teknik yetersizlikten birbirine benzer fakat farklı paralar basıldı.. Bir önceki sayfada Theseus ustanın paylaştığı sitelere göz at bence, 2. sitede sağdan 3. foto aynı şekilde altında orjinal yazıyor ve senin paylaştığından farklı..!! Dediğim gibi pek bilgim yok bu konularda fakat fikrimi belirtmek istedim saygılar...

swarts

Member
Pek anlamam para işlerinden fakat @swarts usta senin yorum bi tuhaf geldi .. Acaba o dönemde basılan paraların hepsi birbirinin tıpatıp aynısı mıydı..?? Bence teknik yetersizlikten birbirine benzer fakat farklı paralar basıldı.. Bir önceki sayfada @Theseus ustanın paylaştığı sitelere göz at bence, 2. sitede sağdan 3. foto aynı şekilde altında orjinal yazıyor ve senin paylaştığından farklı..!! Dediğim gibi pek bilgim yok bu konularda fakat fikrimi belirtmek istedim saygılar...
Darphane kelimesi paranın darp edildiği yerden gelmektedir. Yani para basım tekniği olarak para haline getirilecek olan maden, önce ocaklarda ısıtılır sonra küçük parçalar haline getirilir, darp edileceği yüzeye yatırılır, sonra üzerine paranın dönemine ait olan murç şeklindeki kalıpla kızgın metalin üzerine konulur ve çekiçle vurularak murcun üzerindeki şekil sıcak metalin üzerine geçmesi sağlanırdı. Paralar darp edilerek basılır, bu sebepten darp edilen paraların yüzeyi prüzlü ve çapak kalıntıları kalmaz, paranın üzerindeki figürler ve motifler net sağlıklı ve derin işlenmiştir. Darphane farkı dışında evet paralar çok küçük nüans farkları ile birbirinden ayrılır o derece nettir işçilikleri birde zaten basıldığı darpanenin ismi paranın genelde alt kısmına işlenir mesela (örnek olarak CON veya CONS gib) Yani işçilikleri tek kelime ile o günün şartlarına göre muazzam zerafettedir. Teknik yetersizlik diye bir şey yoktu teknik yetersizlikleri yüzündenmi Mısır pramitlerini yaptılar halen nasıl yapıldığını keşfedemediler bugünkü bilim ve aynı yetersiz teknikle suleymaniyeyi yaptılar halen sırları çözülemedi hangi yetersiz teknik bu , şimdi bu adamların küçücük bir metalin üzerine parayı hemde sadece kalıp işleme yöntemi çok küçük nüans farklılıkları hariç yapamayacaklarınımı söylüyorsun anlamadım ben. Gelelim bu arkadaşın yayınladığı para ise döküm olarak yapılmış gibi duruyor. Yani o dönemde ve halen günümüzde hiçbir devlet döküm olarak para basmaz. Benim yorumumda neyi beğenmediysen umarım açıklamam yeterli gelmiştir. Anlatabildim mi

Son düzenleme:

laila

Yeni Üye
:) belkide sen haklidirsin dostum eywllh

maksim

Engellendi
Darphane kelimesi paranın darp edildiği yerden gelmektedir. Yani para basım tekniği olarak para haline getirilecek olan maden, önce ocaklarda ısıtılır sonra küçük parçalar haline getirilir, darp edileceği yüzeye yatırılır, sonra üzerine paranın dönemine ait olan murç şeklindeki kalıpla kızgın metalin üzerine konulur ve çekiçle vurularak murcun üzerindeki şekil sıcak metalin üzerine geçmesi sağlanırdı. Paralar darp edilerek basılır, bu sebepten darp edilen paraların yüzeyi prüzlü ve çapak kalıntıları kalmaz, paranın üzerindeki figürler ve motifler net sağlıklı ve derin işlenmiştir. Darphane farkı dışında evet paralar çok küçük nüans farkları ile birbirinden ayrılır o derece nettir işçilikleri birde zaten basıldığı darpanenin ismi paranın genelde alt kısmına işlenir mesela (örnek olarak CON veya CONS gib) Yani işçilikleri tek kelime ile o günün şartlarına göre muazzam zerafettedir. Teknik yetersizlik diye bir şey yoktu teknik yetersizlikleri yüzündenmi Mısır pramitlerini yaptılar halen nasıl yapıldığını keşfedemediler bugünkü bilim ve aynı yetersiz teknikle suleymaniyeyi yaptılar halen sırları çözülemedi hangi yetersiz teknik bu , şimdi bu adamların küçücük bir metalin üzerine parayı hemde sadece kalıp işleme yöntemi çok küçük nüans farklılıkları hariç yapamayacaklarınımı söylüyorsun anlamadım ben. Gelelim bu arkadaşın yayınladığı para ise döküm olarak yapılmış gibi duruyor. Yani o dönemde ve halen günümüzde hiçbir devlet döküm olarak para basmaz. Benim yorumumda neyi beğenmediysen umarım açıklamam yeterli gelmiştir. Anlatabildim mi
Gelelim bu arkadaşın yayınladığı para ise döküm olarak yapılmış gibi duruyor. Yani o dönemde ve halen günümüzde hiçbir devlet döküm olarak para basmaz.
demissiniz

iyi guzelde farkli stampa preseleriyle farkli darphanelerde basilmis olabilir ornegin konstandiniye misir da oldugu gibi ayrica soz konusu olan baski paradir prese izleri ve stampa orantisizligi bunu gosterir kisaca bir resimle bu paraya gercek veya sahte demek cok zor

malibu_18

Bilgili Üye
ortada sorun çıkartacak yada alınganlık gösterecek hiçbir konu yok , bu yüzden birbirinize ben daha çok biliyorum , yada bu söylediklerin geçersizdir babında şeyler söyleyip kalp kırmaya hacet yok . swarts usta geçerli mazaretleri ve gerekçelerini sunmuş . laila ustamızda paranın orjinalliği hakkında kendi çıkardığı yada bulduğu yönde haklılığını söylemiş . konu özetinde çıkarılacak sonuç paranın sahte olma ihtimali yüzde 99,9 , bunda hemfikiriz ama swarts ustanın dediği gibi dönem sahtesi yapılmış da olabilir . yani laila ustaya herhangi bir itham söz konusu değil . zaten kendisi de bir üst mesajda durumu kabullenmiş . kimse kismeyi zan altında bırakmıyor yani , keşke her konu açan arkadaşımız , paranın/sikkenin/objenin nasıl eline geçtiğini , kendisinin mi çıkardığını , yoksa bir şekilde eline ulaştığını mı yazsa , en başta söylenecekler en sonda söylenmese . ben hala paranın nasıl ve nerede çıkarıldığını anlamadım mesela :D

swarts

Member
Gelelim bu arkadaşın yayınladığı para ise döküm olarak yapılmış gibi duruyor. Yani o dönemde ve halen günümüzde hiçbir devlet döküm olarak para basmaz.
demissiniz

iyi guzelde farkli stampa preseleriyle farkli darphanelerde basilmis olabilir ornegin konstandiniye misir da oldugu gibi ayrica soz konusu olan baski paradir prese izleri ve stampa orantisizligi bunu gosterir kisaca bir resimle bu paraya gercek veya sahte demek cok zor
zaten yazımda darphane farkı dışında diye belirttim. Orayı atlamıssın sanırım bir daha oku yazdığımı.

swarts

Member
bu paralardan hemen her dönem basılmış fakat değişiklikler yapılmış .
bu linki incele birbirlerine benzerlik gösteren çok sayıda para mevcut

http://www.wildwinds.com/coins/greece/pamphylia/aspendos/t.html
Bu benzerlik dediğin şey iki türlü olur basitçe anlatayım. birincisi benzerlik sebebi türk lirası gibi yani nasıl 5 kuruş var 10 kuruş var vs. vs. hepsinin üstünde atatürk var dimi. ama 5 kuruş verip 10 kuruşluk mal alamıyorsun. o zamandada aynı şey vardı. Paralar birbirinine çok benzerdir ama sayı değeri olarak yani alım gücü olarak farklıdır. bu iki sekılde olur farklılık birincisi agırlık farkı olur ikincisi cap farkı olur. Birinci benzerlik sebebi bu ama aynı para degıldır.

ikinci benzerlik tipi ise bir kral ölünce parası kullanılmaya devam ederdi. fakat yeni kral kendi paralarını basmaya başlayıp piyasaya çıkınca diğer kralın parasıda kullanılmaya devam ederdi sebepler cok uzun ama kısaca yeniden eski parayı piyasadan toplayıp eritip yeniden piyasaya surmek kulfetli ve gereksiz maliyet oluyordu. Bu sebepten yeni kral eski kralın parasının üzerine kendi mührünü bastırıp paranın üzerinde küçük bir işaret damgalıyorlar. kullanılmaya devam ettirilirdi eski paraya güven sağlanması açısından yani yeni kral eski kralın parasınında garantörlüğünü sağlıyordu yani bir nevi yeni para basıp maliyeti artırmıyor eski paranında kullanılmasına izin verdiğini resmiyete döküyordu. kısacası faklı donemlerdeda aynı paralar basılmayıp gecmıs donemın paraları kullanılıyordu. bunu sankı eskı tıp paraları yenı krallarda bastırdı dıye dusunuyorsunuz. dolasımdaki eski paralarda yeni kralın muhru mutlaka bulunur yastık altında muhurlenmeyenlerde mutlaka vardır. yani kısacası bu durumu bilen arkadaslar yazdıklarımı okuyunca gayet net anlayacaklardır anlatmak istediğim seyi. dahada baska birsey demiyorum bu konu uzerıne. kalın saglıcakla.

Son düzenleme: