Şakül-Çubuk-lecher-anteni Vb Tartışma Bölümü

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
şakül olsun çubuk olsun tarihin derinliklerindenbizlere ulaşmıştır.favorın ne derseniz.çubukçuya göre çubuktur.ehli işini bilir.şakül benim vazgeçilmezim.petrol bulursam birgün hiç şaşırmayın.
Usta unuttuk sanma ramazan dolayısıyla yorgunum dedin.sakul un inceliklerini püf noktalarını anlatcaktin.aa bide nasıl temin edilir..

odin

Editör
bu kadar basit olsada 2 kelimede anlatsam.benim 20 yılımı aldı.harcadığım maddiyettta cabası.
20 yillik tecrubeyi burada bu konuya ilgi duyanlara aktarmani beklemek etik olmaz fikrindeyim. Ama meraki olanlar icin, ilgi duyanlar için nereden nasil baslamali gibi ufak bilgilendirici ip uclari, tavsiyeler vermeni beklerim. Tabi sorulacak cok fazla soru var simdilik bu kadar yeter :)

kanije

Bilgili Üye
sağlam çubuk iş görür,pazar günü gittiğimiz yerde,çubuklarımızı kullandık.alaşımlı çubuk,tek elde altın yüzük,tek elde toprak,yemin edebilirim 800 metre uzaklıktan daha once tespit ettiğimiz yere götürdüğüne.
gültekinin çubuklarını denedik,memnun kalmadık.sarkaç şakülün bir çok çeşidi var.kullanmak veya reaksiyon sonucunu doğru anlamak herkesin işi değil.
bu işin en makbulü,çubukla bakmak,makine ile teyit etmek.%99 emin olduktan sonra işe koyulmak,çünkü bu işler heeeeeep maddiyata bakıyor.
birde o kadar alın teri döküyorsun ve bir şey çıkmayınca insanın şevki kırılıyor,ama herşeye rağmen doğayla iç içe olmak,macera yaşamak.
orada burada sürtmekten iyidir.
çubuk bu işin atasıdır.

kabakburgiba

Operatör
sağlam çubuk iş görür,pazar günü gittiğimiz yerde,çubuklarımızı kullandık.alaşımlı çubuk,tek elde altın yüzük,tek elde toprak,yemin edebilirim 800 metre uzaklıktan daha once tespit ettiğimiz yere götürdüğüne.
gültekinin çubuklarını denedik,memnun kalmadık.sarkaç şakülün bir çok çeşidi var.kullanmak veya reaksiyon sonucunu doğru anlamak herkesin işi değil.
bu işin en makbulü,çubukla bakmak,makine ile teyit etmek.%99 emin olduktan sonra işe koyulmak,çünkü bu işler heeeeeep maddiyata bakıyor.
birde o kadar alın teri döküyorsun ve bir şey çıkmayınca insanın şevki kırılıyor,ama herşeye rağmen doğayla iç içe olmak,macera yaşamak.
orada burada sürtmekten iyidir.
çubuk bu işin atasıdır.
ustam zatenyazımın başında çubukve şakül bize atalarımızdan yadigar diye yazdımbu ikili ehlinde şahaneişler yapar.parası olanınbunlarla zaten işi olmazz.bunu hepimiz biliyoruz.

kabakburgiba

Operatör
Usta unuttuk sanma ramazan dolayısıyla yorgunum dedin.sakul un inceliklerini püf noktalarını anlatcaktin.aa bide nasıl temin edilir..
herşeyi yazmaya kalksam ince ince ayrıntısına kadar 1 ay hep yazmam gerek.buda imkansız.her bildiğinide burda açık açık yazamazsın.işi bilen kimsede yazmaz.daha öncede yazdım 3 kuruşa 5 köfte hiç bir yerde yok.nerden mi bulacan ????? güzel bi soru.piyasada bir sürü alet edevat var,çeşit çeşit çubuk var.uydusu var, falan filan.eeeee şakülde de var.dimi.önce bi karar verecen.ben nasıl bir şakül kullanmalıyım.ali seydi hocam internette anlatıyor.azıcık araştırıverin.bu konuda kitaplar okuyun.40 50 yılı vermiş.derya.bilge insan.ne olursa olsun.bilgi bilgi.vvve arazi tecrübesi şart.bunlar bir anda olacak oklay işler değil arkadşarrrr.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
herşeyi yazmaya kalksam ince ince ayrıntısına kadar 1 ay hep yazmam gerek.buda imkansız.her bildiğinide burda açık açık yazamazsın.işi bilen kimsede yazmaz.daha öncede yazdım 3 kuruşa 5 köfte hiç bir yerde yok.nerden mi bulacan ????? güzel bi soru.piyasada bir sürü alet edevat var,çeşit çeşit çubuk var.uydusu var, falan filan.eeeee şakülde de var.dimi.önce bi karar verecen.ben nasıl bir şakül kullanmalıyım.ali seydi hocam internette anlatıyor.azıcık araştırıverin.bu konuda kitaplar okuyun.40 50 yılı vermiş.derya.bilge insan.ne olursa olsun.bilgi bilgi.vvve arazi tecrübesi şart.bunlar bir anda olacak oklay işler değil arkadşarrrr.
Bilgi paylaşmak,bildigini anlatmak. Tabiki senin kişisel tercihin buna kimse birşey diyemez.ayrintili anlatmak yada her bildiğini söylemekte zaten saçma olur oda işin farklı boyutu ,,ama ufak tefek tiyolarin kimseye zararı olmaZ.kimsede bisey kaybetmez diye düşünüyorum...sunuda belirteyim benim sana yazmamin sebebi sen kendin şuan yogunum yorgunum ramazandan sonra yazarım dedigin için sana sordum.(başka bir konuda yazmıştın.)tabiki bizimde kendimize gore tecrübemiz arazi tecrubemiz var..çubukta kullandım cihazda..boşta kazdim buldumda..ama hiçbir zaman 3 kuruşa 5 köfte peşine düşmedim..emek verdim ve emeğe saygı gösteririm.SAYGILAR

kabakburgiba

Operatör
b enim kullandığım şakül,almancı bi abimizin hediyesi,içeriği ise.şu eskiden bakkalların kullandığı gram tartı aletlerinden yapılma sarı olandan yalnız.boludan tesadüfen bidüğün merasminde tanıştığım biriside aynı şakülü kullanıyormuş.ermeni bri hediye etmiş.o nada.içinde ne ol duğnusöyledi o kadar.oysa daha farklı imiş.neymiş içindeki. 1 gram safaltın,civa,....... o kadar.ip boylarını hiç söylemedi.kullandım bıraktımama bana tecrübe oldular.

odin

Editör
b enim kullandığım şakül,almancı bi abimizin hediyesi,içeriği ise.şu eskiden bakkalların kullandığı gram tartı aletlerinden yapılma sarı olandan yalnız.boludan tesadüfen bidüğün merasminde tanıştığım biriside aynı şakülü kullanıyormuş.ermeni bri hediye etmiş.o nada.içinde ne ol duğnusöyledi o kadar.oysa daha farklı imiş.neymiş içindeki. 1 gram safaltın,civa,....... o kadar.ip boylarını hiç söylemedi.kullandım bıraktımama bana tecrübe oldular.
ip mi? zincir mi? ipse ne tur bir ip? zincirse alasimi ne? :zuhaha:

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Eyvallah ustam.hakkimizda hayırlısı ..herkesin anladığı birşey var,insallah zamanla bizde sakul le çalışıp nasibimiizi alirizz.sakul üstünde durmanın sebebi okadr çubuğun cihazın gezidigi yerde sadece sakulle yer tespiti oldu..sadece o getirdi üstüne..ben kullanmadim ama başkası..ozamn ne olduğunu bile anlamamistk...

kabakburgiba

Operatör
ip mi? zincir mi? ipse ne tur bir ip? zincirse alasimi ne? :zuhaha:
pamuk ip dendi.kullandım.ama şimdi kendi şakülümde kullanmıyorum.zebra veya stor perde ipi kullanıyorum.daha sağlam ve esneme yapmıyor.boncuklu olduğu için işaretleme ve kullanma daha rahat.

kabakburgiba

Operatör
Eyvallah ustam.hakkimizda hayırlısı ..herkesin anladığı birşey var,insallah zamanla bizde sakul le çalışıp nasibimiizi alirizz.sakul üstünde durmanın sebebi okadr çubuğun cihazın gezidigi yerde sadece sakulle yer tespiti oldu..sadece o getirdi üstüne..ben kullanmadim ama başkası..ozamn ne olduğunu bile anlamamistk...
arkadaşım şakül rahat,cep telefonlarını koyduğumuz,ve kemere bağladığımız telefonluklar vardı ya deriden,bi tane ondan alıyon cep telefonu gibi hep yanında belinde gez.hiç bi korkun yok.ne yapıyon deyen olsa bile su arıyorum kardeşim dersin o kadar.kim ne diyecek.çubuk olsa alet olsa yandın derdini anlatana kadar ooooooooo.

kabakburgiba

Operatör
o sadece değerli yani altına bakmış zannedersem.direk üstüne götürdü.başka bi şey söylemedimi.boşluğu,tüneli,girişi ,tünel neyle yapılmış,içinde su tuzağı varmı,hangi tür malzeme var,belki bunları bilmiyoorda olabilir.veya es geçmiştir bazı şeyleri.sizi uyandırmak istememiştir.