Şelalede kök boyası büyük balık şahin başı yılan

Metalicvoice

Operatör

Metalicvoice

Operatör
Ustam resimlerde görüldüğü kadarı ile ortada el ile yapılmış emareler çok net ortada lakin ustaların da belirtiği gibi işaretler görünmüyor. Şahin varsa daha dikkatli bak. Baktığı nokta önemli değil bakış açısının genişliği önemli. Yılan ve at başı da eklenirse iş uzar. Lakin şelale çok güzel eve gidince pc den tekrar bakacağım konuya inşallah. Hayırlı forumlar
Usta ne diyosun bakabildin mi?

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Ustam baktım senin saydiklarin tamamen net işaretler görünmekte. Tek tek baktım inceledim çok güzel bir bölgedesin lakin bu iş eşkıya işi beni aşıyor. BulursamKader25 ustamızı ve diğer eşkıya işaretleri ile ilgilenen üstadları senin adına konuya davet ediyorum. Benim kanaatim ve bilgim dahilinde ters S gömünün altın olduğuna işaret ediyor. Ama bölgede tek noktada değil parçalara ayrılmış mal bulunmakta. Yılan ve üçgen içindeki yılan işareti şahin gözü ve diğer bir çok işaret çok hoşuma gitti. Mağaranın ve bahsettiğin mahzenin içini merak ediyorum. Ayrıca şelalenin sol tarafında suyun seviyesinde bir ağaç var bu ağaç çok ilgimi çekti. Onun ayrı resmi var mı? Konunun takipçisi olacağım. Hayırlı forumlar

Son düzenleme:

akyol

Bilgili Üye
Mağarayı açarsanız ilk girişte yerde büyük sal taş olması lazım varsa altına bakın dostum ve mağara duvarlarını iyi kontrol edin

Metalicvoice

Operatör
Ustam baktım senin saydiklarin tamamen net işaretler görünmekte. Tek tek baktım inceledim çok güzel bir bölgedesin lakin bu iş eşkıya işi beni aşıyor. @BulursamKader25 ustamızı ve diğer eşkıya işaretleri ile ilgilenen üstadları senin adına konuya davet ediyorum. Benim kanaatim ve bilgim dahilinde ters S gömünün altın olduğuna işaret ediyor. Ama bölgede tek noktada değil parçalara ayrılmış mal bulunmakta. Yılan ve üçgen içindeki yılan işareti şahin gözü ve diğer bir çok işaret çok hoşuma gitti. Mağaranın ve bahsettiğin mahzenin içini merak ediyorum. Ayrıca şelalenin sol tarafında suyun seviyesinde bir ağaç var bu ağaç çok ilgimi çekti. Onun ayrı resmi var mı? Konunun takipçisi olacağım. Hayırlı forumlar
Resimlerimizin hepsi bu kadar malesef. Ama ona rağmen çok güzel yorumlar çıktı çok teşekkür ediyorum hepinize.

Yeniden keşfe gidildiğinde daha detaylı çalışabilmek için yardımı olacak tüm yorumların.

Allah razı olsun...

Metalicvoice

Operatör
kıvrımlı yılan dediğiniz emareyi yakından gördünüz mü ? halka sembolüne daha çok benziyor.
noktanız oldukça şüpheli ve yapımında bariz işçilik var ama ; daha önce üzeride küçük bir köprü mü vardı da dizayn edildi, yoksa mezara mı ulaşılır ? daha net ve güzel tespitlerle tekrar bakalım isterim. kolaylıklar diliyorum.
Teorilerden bir tanesi şelalenin tam dökülmek için kıvrıldığı nokta önceden yüksekmiş. Sonra mağrada bi işlem yapılmış. Sonra su savacağı yapılarak su bu yana verilmiş tabi bu işem yaz ayında su azken yapılmış. Sonra şelale duvarına işaretler yapılmış ve şelale havuzunda veya arkasında işlem yapılmış. şelaleye karşıdan bakınca sağda görülen su savacağının sağında kalan mağra şelalenin dökülmeye başladığı yerden kesilen taşlarla kapatılmış böylece kış aylarında hem mağranın girişinden su içeri girmesi önlenmiş hemde şuan akan şelalenin bu yönde daha yoğun akması sağlanmış. Sonra savacağa yönlendirilen su eski alanına verilince şelale havuzu büyükçe olmuş.

Tabi burdaki resimler kış resmi. Yazın suyun debisi nekadar olur bilemiyorum.

büyük balığın kuyruğundaki yüz mağraya bakıyor. Ve ters s yılanın üstündeki şahin gözü 100 m ilerdeki mahsene bakıyor. At başı ise şelale solunda kayaya bakıyor. Üçgen içindeki makas yapan yılan başı ve kuyruğu da atbaşının baktığı yere bakıyor. Tabi ters s yapan yılan için dere boğumlarına da bakmak lazım. Soldaki su zeminindeki sarı ağaç da çalışmadan sonra bi kapatma için kullanılmış olabilir. Çünkü böeyle diken çalı ağaç tohumu vs. Ekme işi yaparlarmış. Üçgenin içindeki yılanın orası çok karışık. Yosunlar temizlenip bakılmalı. Harita olabilir. Bu kadar işaret bir yerde olur mu bilemiyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 231691

Ekli dosyayı görüntüle 231692

Son düzenleme:

Metalicvoice

Operatör
Şelale dökülmeden hemen önceki alanda gömü tercihte korozyon vb. Sebeplerle az tercih ediliyormuş. Bu alanda incelenecek.

Ekli dosyayı görüntüle 231733

Özellikle Şelale tecrübeli arkadaşlardan da yorum almak isterim. Allah c.c. Razı olsun.

Metalicvoice

Operatör
Bu etiketleme işi nasıl oluyodu arkadaşlar, yukarda kullanıcı etiketle deyince mesaj mı gidiyo onlara yoksa @ işareti ile buraya mı yazmalıyız. Nekadar çok yorum alırsak okadar iyi diye düşünüyorum. Sizlerde konuya vakıf arkadaşları davet edebilirmisiniz lütfen...

tecrübelerin paylaşılması çok güzel sonuçlarında bir şekilde anlatılması lazım aslında saygılar.

@Mal bulanındır, @Gönül_Eri, @murat5164, @Pirana, @Cann, @KORKUT, @Sedegor, @MendereS, @sersefil, @muzucocuk, @Turko, @fanatik61, @ASKER., @Yavuzz, @Y@vuz, @toyalp, @BulursamKader25,

Son düzenleme:

fanatik61

Aktif Üye
Metalicvoice Ustam,Değerli Ustalarım gerekenleri söylemişler özeliklede toyalp ustam
Yazın sular çekildiğinde tekrar oraya gidip suyu yandaki kanala verip yeniden güzel bir fotoğraflama yapıp
buradan paylaş.
Resimdede işaretlediğimgibi oradaki kayayı selmi kırmış yoksa burada işlem yapanlarmı(işlem yapanlardan kastım,malı buraya koyanlarmı,bi mal varsa tabi)
Benim fikrimi soracak olursan; şelalenin üstündeki kayayı kırıp suyun burdan akmasını sağlayanlar malı buraya koyanlar olmalı.Bu suretle kamuflaj yapmış olabilirler.Çünkü suyun asıl aktığı kanala dikkatli bakarsanız o aşınma izleri suyun ordan yüzyıllarsa akmasıyla ancak oluşur.Baştanda dediğim gibi yazın oraya tekrar gidip suyu kanala verip o işaretleri tek tek uzak yakın resimleyip burdan tekrar paylaşmanız değerli ustalarımızın konuyu çözmelerine büyük yardımcı olacaktır
İyi forumlar dilerim,kolay gelsin.
Ekli dosyayı görüntüle 231833

Metalicvoice

Operatör
@Metalicvoice Ustam,Değerli Ustalarım gerekenleri söylemişler özeliklede @toyalp ustam
Yazın sular çekildiğinde tekrar oraya gidip suyu yandaki kanala verip yeniden güzel bir fotoğraflama yapıp
buradan paylaş.
Resimdede işaretlediğimgibi oradaki kayayı selmi kırmış yoksa burada işlem yapanlarmı(işlem yapanlardan kastım,malı buraya koyanlarmı,bi mal varsa tabi)
Benim fikrimi soracak olursan; şelalenin üstündeki kayayı kırıp suyun burdan akmasını sağlayanlar malı buraya koyanlar olmalı.Bu suretle kamuflaj yapmış olabilirler.Çünkü suyun asıl aktığı kanala dikkatli bakarsanız o aşınma izleri suyun ordan yüzyıllarsa akmasıyla ancak oluşur.Baştanda dediğim gibi yazın oraya tekrar gidip suyu kanala verip o işaretleri tek tek uzak yakın resimleyip burdan tekrar paylaşmanız değerli ustalarımızın konuyu çözmelerine büyük yardımcı olacaktır
İyi forumlar dilerim,kolay gelsin.
Ekli dosyayı görüntüle 231833
çok güzel bir yorum yapmışsınız tebrik ediyorum.

şelalenin karşısından bakınca sol kısmı köşeye kadar düz bir şekilde yontulmuş ve işaretler sonra yapılmış. Su savacağının olduğu yer sizinde dediğiniz gibi yüzyıllarca oradan akmışta olabilir. Fakat yapma gibi duruyor. Yontmadan sonra savacak akarı su ile zımparalanmış olabilir.
şelale üstünün büyük taşlarının kırılarak mağrayı kapama sebebi ne olabilir?
1. Su fazlaca geldiğinde mağara dan içeri girmemesi için, mağra girişi biraz aşağıya doğru meyilli çünkü.
2. Yönü değiştirilen şelale akarı daha haşmetli aksın ve altına yapılam gömü işlemi büyük su havuzu ile kapansın.
olabilir.

şimdi diğer soru: neden bir yere bunca işçilik yapılır?
1. Dini sebepler
2. Saklantı için
3. Düşmandan korunma

bu ve benzeri sorular çözülünce sonuca ulaşmak herzaman daha kolaydır.