Şimdi Buradan Bakalım Suç mu Değil mi ? Herkes Toplansın

adalet

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar şimdi gelelim sorularla Definecilik ve Türk Ceza Kanunlarımıza göre Definecilik Cezaları:

1) Define Yeri var Kazı yapmak istiyorum Suç mudur?

Cevap : Yasal olarak İzin almazsanız Suç işlersiniz Cezası vardır. Madde 74 –(Değişik: 23/1/2008-5728/416 md.)Kültür varlıkları bulmak amacıyla, izinsiz olarak kazı veya sondaj yapan kişi, iki yıldanbeş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Ancak, kazı veya sondajın yapıldığı yerin, sit alanıveya bu Kanuna göre korunması gerekli başka bir yer olmaması halinde, verilecek cezanın üçtebiri indirilir

2) Ben kazı yapmam yapmıcam Define (Altın Sikke Elmas Bakır Gümüş Lahit Mezar Eser ) Aramak istiyorum sadece arazide arayacağım kazı yapmıcam suç mu ?

Cevap : Suç arkadaşlar. Aramak keşif yapmak dahi suç olarak kanunda açıkça belli (Madde 74 –(Değişik: 23/1/2008-5728/416 md.) (izinsiz olarak define araştıranlar, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.Ancak, bu fiillerin yurt dışına kültür varlıklarını kaçırma amacıyla veya kültür varlıklarınınkorunmasında görevli kişiler tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza iki katına kadar artırılır)

Söylentiler:

1) Ben dedektörü aldım müzeye gittim Ruhsatlı diye bana izin verdiler Sadece ara ama kazma dediler?
Böyle bir şey yok arkadaşlar bu hikaye aldığınız alet ruhsatlıda olsa izin verilmiyor
2) 30 Cm 40 cm 5 Cm arayabilirmişiz ceza yokmuş?
Böylede birşey yok arkadaşlar cm cm kanunda belirlenen ölçü olmadığı için cezası vardır Araştırmak keşif yapmak taramak aramak suç diyor kanun.

Peki Ne yapılmalı ?

Eminseniz orada bir varlık eser olduğuna yüzde yüz kanaat getirebiliyorsanız önce mülki amire oradanda müze müdürlüğüne başvurarak daha araştırma yapmadan başvurarak yasal arama tarama kazı izni almanız bununda gerekli ödemeleri yapmanız gerekiyor.

Buradan şunu anlıyoruz elinizde milyarlık veya daha ucuz bir cihazın belgesinin veya ruhsatının olması sizin arazide haklı olmanıza bir sebep teşkil etmez.

Peki aramak bile Suç ise Aramak için Yapılan bir ürünü satmalarına neden izin veriliyor? (derseniz

buna bende anlam veremiyorum..

Nil

Engellendi
ruhsat dahilinde aramak serbest olduğu için aramada kullanılacak teknolojiyi alıp satmaya izin veriliyor
Merhaba arkadaşlar şimdi gelelim sorularla Definecilik ve Türk Ceza Kanunlarımıza göre Definecilik Cezaları:

1) Define Yeri var Kazı yapmak istiyorum Suç mudur?

Cevap : Yasal olarak İzin almazsanız Suç işlersiniz Cezası vardır. Madde 74 –(Değişik: 23/1/2008-5728/416 md.)Kültür varlıkları bulmak amacıyla, izinsiz olarak kazı veya sondaj yapan kişi, iki yıldanbeş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Ancak, kazı veya sondajın yapıldığı yerin, sit alanıveya bu Kanuna göre korunması gerekli başka bir yer olmaması halinde, verilecek cezanın üçtebiri indirilir

2) Ben kazı yapmam yapmıcam Define (Altın Sikke Elmas Bakır Gümüş Lahit Mezar Eser ) Aramak istiyorum sadece arazide arayacağım kazı yapmıcam suç mu ?

Cevap : Suç arkadaşlar. Aramak keşif yapmak dahi suç olarak kanunda açıkça belli (Madde 74 –(Değişik: 23/1/2008-5728/416 md.) (izinsiz olarak define araştıranlar, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.Ancak, bu fiillerin yurt dışına kültür varlıklarını kaçırma amacıyla veya kültür varlıklarınınkorunmasında görevli kişiler tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza iki katına kadar artırılır)

Söylentiler:

1) Ben dedektörü aldım müzeye gittim Ruhsatlı diye bana izin verdiler Sadece ara ama kazma dediler?
Böyle bir şey yok arkadaşlar bu hikaye aldığınız alet ruhsatlıda olsa izin verilmiyor
2) 30 Cm 40 cm 5 Cm arayabilirmişiz ceza yokmuş?
Böylede birşey yok arkadaşlar cm cm kanunda belirlenen ölçü olmadığı için cezası vardır Araştırmak keşif yapmak taramak aramak suç diyor kanun.

Peki Ne yapılmalı ?

Eminseniz orada bir varlık eser olduğuna yüzde yüz kanaat getirebiliyorsanız önce mülki amire oradanda müze müdürlüğüne başvurarak daha araştırma yapmadan başvurarak yasal arama tarama kazı izni almanız bununda gerekli ödemeleri yapmanız gerekiyor.

Buradan şunu anlıyoruz elinizde milyarlık veya daha ucuz bir cihazın belgesinin veya ruhsatının olması sizin arazide haklı olmanıza bir sebep teşkil etmez.

Peki aramak bile Suç ise Aramak için Yapılan bir ürünü satmalarına neden izin veriliyor? (derseniz

buna bende anlam veremiyorum..

adalet

Yeni Üye
ruhsat dahilinde aramak serbest olduğu için aramada kullanılacak teknolojiyi alıp satmaya izin veriliyor
Şurda altın var dediler yada siz biliyorsanız Kesin değil ama bir ihtimal olabilir diyorsunuz Makine elinizde kanun gereği çıkamazsanız yasal izniniz yoksa. Peki emin olmadığınız bir şey için milyarlar bağlayıp sadece emin olmak için arama tarama iznini gidip alırmısınız?

oguzkagan

Bilgili Üye
Defineciler derneği kurulmuş bu derneğin ilgililer ve yetkili merciler ile görüşmeleri talepleri ve istekleri doğrultusunda bir takım değişiklikler olabilir mi acaba ya da kolaylıklar oluşabilir mi ilgili kanunların değişmesi ve/veya yumuşaması ile alakalı.

adalet

Yeni Üye
Bir ricam var Sizlerden Yanlış bilgi olmasın

[h=1]dedektörle araştirma yapmak suç olmaktan çikarildi[/h]
Sabit kılınan bu konuda İlgili yargıtay dairesinin verdiği Karar Sadece EMSAL bir karardır. Kanun değişmemiş halen geçerli olan ceza verilmesi gereken kanundur.

Bu sebeble bu konunun sabitten alınıp yanlış bir meyile neden olması yerinde olur. Çünkü yargıtayın bir değil birden fazla dairesi ve kurulu vardır. Her bir dairenin verdiği kadar kendi başkanına ve hakimlerine aittir.

Bugün 5.dairenin suç değildir dediği bir karar için 6.daire hayır bize göre suç diyebilir.
Aynı davada iki ayrı karar! Örnek olarak bu karar.
[h=2]Bir bankada işten çıkarılan 10 yönetici işe iade davası açtı. Yerel mahkeme iadeye karar verdi. Banka kararı temyiz etti. 9 dava Yargıtay 9. Daire'ye biri ise 22. Daire'ye düştü. Bankayı haksız bulan 9. Daire 9 kişinin işe iadesini onayladı. Yargıtay 22. Dairesi ise 1 kişinin işe iadesini reddedip bankayı haklı buldu.[/h]

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
adalet üstad zahmet edip birşeyler sunmuşsun ama emin ol gerçek hayatta O. yazılanlar gibi değil.. Geçen te fikir alışverişi yaptığımız gibi.. Oyunu kuralına göre oynamakta fayda varr. Sen şimdi ekonomik yönden musait ol.. Yasal izin al sona bildiğin yerde çalışmaya başla. Orda bir lahit. Höyük. nekropol VS. Bulunursa wayy haline. Herşey kitaplarda yazmıyor iştee. Canım kardeşim.

adalet

Yeni Üye
Defineciler derneği kurulmuş bu derneğin ilgililer ve yetkili merciler ile görüşmeleri talepleri ve istekleri doğrultusunda bir takım değişiklikler olabilir mi acaba ya da kolaylıklar oluşabilir mi ilgili kanunların değişmesi ve/veya yumuşaması ile alakalı.
Dernekler önemli bir etkendir ama kurduk bitti hadi olursa bir anlamı olmaz. Çalışılmalı nasıl peki? Randevu alınmalı M.V ile ilgili bakanlık ile görüşülmeli izinsiz kazılarda insanların vefat ettiğini bu olayların yaşanmaması için tedbirler alınmalı bu işe gönül veren insanlar bilgilendirilmeli..

PEKİ NASIL!

İŞTE BÖYLE;

Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin asırlardır 630 yıl hüküm sürmüş bir vatan toprağının evlatlarıyız yeri gelmiş dedelerimizin eşlerinden evlatlarından canlarından vazgeçmişler ama bir karış toprağı vermemişler. Biz bu bilinçle büyüdük ve böyle yetiştik biz bu kutsal toprakların altında çıkan defineyi gömüyü altını tarihi eseri yurtdışlarına gavurlara satan zaten samimi değildir. Çünkü bu toprak nasıl kutsal ise vatan ise bu toprağın altındakilerde bizim için kutsaldır vatan mirasıdır.

Ben inanıyorum çoğu defineye gönül vermiş arkadaşlar bir toprak parçasını bile değişmezler değişemezler. Fakat yasaların getirdiği zorunlu haller bezdirmiş durumda. İnsanların çoğu zaten bir umutla bu işi yapmaktayken bir yasaların sertliliği bilinçsizle yapılan kazılara kaçaklara neden oluşu canlara mal oluyor. Korkularından paraları olmayanların bir çok kazıda can verdiğini biliyoruz gördünüz.

Peki Devlete Düşen Görev Ne !Devletimiz bu işe gönül vermiş insanlara başta arkeoloji okuyan insanlarımıza iş imkanı vermeli. Binlerce mezun var ama işsiz iş bulamıyorlar.

Bu mezunlarda daha iyi eğitilmeli. Bu kazılara gönül verenleri çıkacak yasalarla bu arkadaşlar eğitmeli Aynı HALK eğitim merkezlerinde verilen kurslar gibi. Sonra bu define arayanların başlarına her ilçeye 2-3 arkeoloji mezunu atanmalı kazılarda arkadaşların başında olmalı işi öğretmeli güvenilir dürüst olmalı arada jandarma kolluk kuvvetleri kontrol etmeli.

Çıkan gömüden devletde o insanlarda hakkını gerektiği gibi almalı.

Nasıl ki Halk eğitim merkezlerinde nakış dikiş kuaförlük branşları var arkeolojide olsun. Hem bu kadar mezun atansın ekmek yesin. Bu işe gönül verenler bilinçlensin.

Gene başlarında durulsun denetlesin ama bilinçli olsunlar.Hal böyle iken halen tarihi eseri yahut altını defineyi kaçıran varsa cezalandırılsın. Fakat ama önce bu işe gönül verenlere bir destek verilsin

Ben inanıyorum ki Bu vatanda kimse para için ne toprağını nede eserini satar...

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
adalet üstad enson yazdığını okudum sen bide bu yazıyı değerli kazı alanlarına çöken yabancı ekiplere ve tüm sponsor holdinglere. bir email at bakalım nediceklerr

adalet

Yeni Üye
@adalet üstad enson yazdığını okudum sen bide bu yazıyı değerli kazı alanlarına çöken yabancı ekiplere ve tüm sponsor holdinglere. bir email at bakalım nediceklerr
Sen DMAX izliyormussun? Ben buaralar pek gülüyorum ve inan bana tebessüm ettiğim yazdığına aklıma geldi neden mi ?

Dmax bir belgesel kanalı birşey şu aralar izliyorum Amerikalı 2 arkadaş birde çekim ekibi haftalardır Ganada Altın madeni kurdular Sonunda ne oldu biliyor musun? Gana Hazine bakanı Bu amerikalılar bizi sömürüyor Ganada ki altınları sadece yasa gereği Gana Vatandaşı cıkarır dedi. O an 2 Amerikalı hakkında tutuklama kararı çıktı. İnanır mısınız

Ülkeden kaçışlarını izlemeliydin...

adalet

Yeni Üye
Bu ülkenin Değerlerine Hangi Yabancı Ülke çöküyorsa ki hiç denk gelmedim lafımı esirgemem SÖYLERİM!

Bu vatanın evlatları aç suzun orda burda toprak altında ararken ölürken elin gavuru gelip bu vatanda keyifli keyifli arıyorsa buna sponsor olana hangi firma ise hatda göz yumanı kim ise aklından şüphe ederim.

Yazık o zaman ne diyeyim Kazma verdilerle milllet mi kazmadı gavura ne hacet vardı..