Siz olsanız ne düşünürsünüz (boncuk)

Üstad26

Member
tek tekte çok bu şekilde,irili ufaklı, katlanmış bir çok kursun buldum.(roma ve bizans yerleşkeleri)
araştırdım; büyü mü? yoksa perde yada yiysilere ağırlık olsun aşağa sarkıtsın diye yapılmış aparat mı?yada kağıtları/bezleri bir arada tutusun diye zamanında kullanılan bir ataç mı?
hala nedenini bulamadım.?
ilginç ve güzel konu.
bilgisi olan aydınlatırsa çok makbule geçer.
Herkes her olasılığı söylemiş ancak lahit kapaklarına mühür olarak kurşun eritilip kapatılırdı içerde lahit sandık ta olabilir..

Karabulut

Operatör
Tek tek yaparken birkaçtane bulmuştum kayboldu gitti Yerleşim yerine yakın yerlerde bulunur bir de mezarlık bölgesinde

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mermi kurşunu olarak döküme hazır tutmuş olabilirler.

Yuksek

Member
dikkatlice acip bakabilirsiniz. Levhaya baktiginizda bir delik izi yada icinden gecen civi varsa lanetlemek, buyu icin kullanilan roma tabletleri oluyorlar. Roman lead curse yazip googleda isterseniz bakin. Sadece bir kosede delik olanlarda var onlar duvara asiliyormus dua yaziyor. Belki yardimci olur. Bukup acarsan lutfen resim cek bende merak ettim. Kolay gelsin @Yabgu @ıYı

hades40

Bilgili Üye
tek tekte çok bu şekilde,irili ufaklı, katlanmış bir çok kursun buldum.(roma ve bizans yerleşkeleri)
araştırdım; büyü mü? yoksa perde yada yiysilere ağırlık olsun aşağa sarkıtsın diye yapılmış aparat mı?yada kağıtları/bezleri bir arada tutusun diye zamanında kullanılan bir ataç mı?
hala nedenini bulamadım.?
ilginç ve güzel konu.
bilgisi olan aydınlatırsa çok makbule geçer.
Üstadım benim bölgemde belirli alanda bol miktarda çıkıyor sizin gibi merak ettim bölgenin yüzey araştırmasını yapan hocanın bir çok yazısını okudum kurşunların sapanlarla atıldıklarını not düşmüş.

sandalci14

Operatör
borular kursun oldugundan turlu hastaliklarla çöküse gitmisler.yama ve tamir islerindede kullanmislar.

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
dikkatlice acip bakabilirsiniz. Levhaya baktiginizda bir delik izi yada icinden gecen civi varsa lanetlemek, buyu icin kullanilan roma tabletleri oluyorlar. Roman lead curse yazip googleda isterseniz bakin. Sadece bir kosede delik olanlarda var onlar duvara asiliyormus dua yaziyor. Belki yardimci olur. Bukup acarsan lutfen resim cek bende merak ettim. Kolay gelsin @Yabgu @ıYı
sanırım içinde kağıt yada kumaş vardı.artık topraklaşmış şeyler toz oldu gitti.zaman herşeyin ilacıimiş.ilacın aşırısıda zehir imiş. o kadar çok zaman geçmiş ki eseri kalmamış